Kripto kredi hizmetleri sağlayan merkezi olmayan bir finans (DeFi) protokolü olan Euler Finance, 13 Mart Pazartesi günü saldırıya uğradı. akıllı sözleşme denetçisi BlockSec. Öte yandan, Peckshield ve Meta Seluth gibi diğer blockchain araştırma firmaları, çalınan fonların miktarının 195 milyon dolara (kabaca 1.603 Rs) kadar yüksek olabileceğini tahmin ediyor. Bu olay, 2023’ün şimdiye kadarki en büyük kripto hackine işaret ediyor.

Kimliği henüz belirlenemeyen hacker(lar), şu anda 96.833 ETH değerinde çalınan fonlara sahip olabilir ve bu da 153 milyon $’a (kabaca 1.258 crore) sahip olabilir. BlockSEC, kalan miktarın Dai (DAI), Wrapped Bitcoin (WBTC), Staked Ether (sETH) ve USD Coin (USDC) kripto para birimleri arasında bölündüğünü söyledi.

İngiltere, Londra’da kurulan protokol, kullanıcılarının kripto varlıklarını onunla yatırmasına ve faiz kazanmasına olanak tanır. 2020 yılında fintech girişimcileri Michael Bentley, Doug Hoyte ve Jack Prior tarafından başlatıldı.

BlockSec güvenlik firmalarının bu hack saldırısıyla ilgili bir uyarı vermesinden kısa bir süre sonra, Euler Finance durumla ilgili bir güncelleme yayınladı.

Şimdilik bu saldırıyla ilgili ayrıntılı detaylar bekleniyor.

Saldırıyı izleyen kripto analitik firması Meta Seluth, Pazartesi günü başlatılan ve gerçekleştirilen saldırıda saldırganın BNB Akıllı Zincirinden (BSC) Ethereum’a para aktarmak için çok zincirli bir köprüden yararlanmış olabileceğini iddia etti.

Euler Finance, şu an itibariyle, hack’in nasıl gerçekleşmiş olabileceğini resmi olarak açıklamadı.

Kullanıcıya fonlarını kontrol etmesi için anonimlik ve özerklik sunan DeFi protokolleri, blockchain ağları üzerine kuruludur ve herhangi bir banka, komisyoncu veya aracı tarafından kontrol edilmez.

DeFi protokollerini hedefleyen bilgisayar korsanları, yetkisiz erişim elde etmek ve suç hedeflerini işlemek için genellikle platformun kodunun açık kaynaklı doğasındaki güvenlik açıklarını tespit eder. 2022, DeFi protokollerine yönelik çok sayıda hack saldırısına tanık oldu.

Chainalysis’in yakın tarihli bir raporuna göre, bilgisayar korsanları geçen yıl kripto ağırlıklı DeFi sektöründen 3,8 milyar dolar (yaklaşık 31.100 crore) çalmayı başardı.

Bu arada, bu yıl, büyük kripto saldırılarının kaydedilmesi açısından şimdiye kadar nispeten daha sessizdi.

Bu yılın Ocak ayında, Peckshield tarafından toplam 24 kripto istismarı kaydedildi. Bu istismarlar, Ocak 2022’de kaybolduğu bildirilen 120 milyon $ (kabaca 980 crore) değerinde kriptodan önemli ölçüde daha düşük olan 8,8 milyon $’ı (kabaca 72 crore) buldu.

PeckShield Şubat raporunda, kripto açıklarından kaynaklanan kayıpların Ocak 2023’te geçen yılın aynı ayına göre yüzde 93 oranında düştüğünü ancak bugün değiştiğini söyledi.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

genel-8