Seri girişimci ve Risk sermayedarı Garry Tan, teknolojideki en ünlü hızlandırma programlarından biri olan Y Combinator’ın CEO’su olarak yeni görevine başlayalı üç aydan az oldu. Ve şimdiye kadar olaylı bir katılım süreci olmuş gibi görünüyor. Başlangıç ​​dünyasının hemen hemen her köşesi gibi YC de Silicon Valley Bank’ın çöküşünden etkilendi: Şirketlerin %30’u SVB nedeniyle risk altında ve maaş bordrosu yapamama riskiyle karşı karşıya. Cumartesi tweet attı.

Yatırımcı, Cuma günü düzenleyiciler tarafından devralınan SVB’yi kurtarmak için Kongre’yi daha kararlı davranmaya çağırdı. Tan dilekçe yazdı Bakan Janet Yellen, Başkan Martin J. Gruenberg, Başkan Sherrod Brown ve Başkan Patrick McHenry’ye “küçük işletmeler, yeni kurulan şirketler ve onların bankada mevduat sahibi olan çalışanları üzerindeki acil kritik etki için yardım ve ilgi gösterilmesini” rica ediyor. Dilekçe, CEO’su şu anda acil kredi kredisi sağlamak için hafta sonu 1 milyar dolar toplamaya çalışan Alaşım Otomasyonu, Atomlar, Flutterwave ve Brex gibi şirketlerin 600’den fazla CEO’su ve kurucusu tarafından imzalandı.

“Banka hissedarları veya yönetimi için bir kurtarma paketi istemiyoruz; Sizden Amerikan ekonomisindeki yeniliği kurtarmanızı istiyoruz,” diye yazıyor dilekçede.

Notta iki şey soruluyor: SVB’deki küçük işletme mudileri, bir geri durdurma uygulayan düzenleyiciler aracılığıyla bir bütün haline getirilecek ve Kongre, “bölgesel bankalar için daha güçlü düzenleyici gözetim ve sermaye gereksinimleri ve SVB yöneticilerinin herhangi bir suiistimali veya kötü yönetimini geri getirecek.” Bu başarısızlığa yol açan araştırılmalıdır.” YC, insanlardan bir Google formu doldurmalarını istiyor “ABD hükümetine 100.000’den fazla çalışanın işten çıkarılmasını durdurmaya, gelecekteki bir mali krizi önlemeye ve ABD’nin dünyadaki rekabet gücünü korumaya yardımcı olacak adımlar atması için yalvararak bize katılmak isterseniz. ”

SVB durumunun hızla gelişmesi pek çok kişiyi hazırlıksız yakaladı, ancak daha önce Tan YC şirketlerine şunları söyledi: “Ne zaman bir bankada ödeme gücüyle ilgili sorunlar duyarsanız ve bu sorun güvenilir kabul edilebilirse, bunu ciddiye almalı ve çıkarlarına öncelik vermelisiniz. TechCrunch tarafından görülen dahili bir ekran görüntüsüne göre, bu yıl kendinizi 250.000 dolardan fazla maruz bırakmayarak girişiminiz.

Bunu söyledikten yirmi dört saat sonra, Tan bunu söylemek için Twitter’a gitti “Bu, yeni başlayanlar için yok olma düzeyinde bir olay ve girişimleri ve inovasyonu 10 yıl veya daha fazla geri getirecek. BIG TECH bunu umursamayacak. Başka yerde nakitleri var. Bir çözüm bulamazsak tüm küçük girişimler, yarının Google ve Facebook’ları sönecek.”

Tan’ın Cumartesi günkü notuna göre, bu düzeltmeyi bulmak için ilk adımları atıyor gibi görünüyor.

TechCrunch'ta SVB'nin 2023'teki çöküşü hakkında daha fazlasını okuyun

genel-24