İle

NASA, 8 Mart 2023’te NASA’nın güney Mississippi’deki Stennis Uzay Merkezi’ndeki Fred Haise Test Standında bir RS-25 sıcak ateş testi yapıyor. Kredi: NASA/Danny Nowlin

NASA‘in gelecekteki Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) görevlerinde kullanılmak üzere yeniden tasarlanmış RS-25 motorları için yaptığı testler, NASA’nın Bay St. Louis, Mississippi yakınlarındaki Stennis Uzay Merkezi’nde 8 Mart’ta tam süreli bir sıcak ateşle devam etti.

NASA’nın Stennis Uzay Merkezi’ndeki Fred Haise Test Standında gerçekleştirilen test, yılın üçüncüsüydü ve devam etmekte olan sertifikasyon sıcak ateş serisinin bir parçasıydı. Aynı zamanda, 8 Şubat’ta meydana gelen sıcak yangından hemen önce RS-25 motoruna yükseltilmiş bir nozül takıldığından beri üçüncü testti. Kurşun tarafından sağlanan yeniden tasarlanmış motorlar SLS Motor yüklenicisi Aerojet Rocketdyne, NASA evrenin sırlarını herkesin yararına keşfetme misyonunu sürdürürken, Artemis V ile başlayarak gelecekteki Artemis’in Ay’a uçuşlarında kullanılacak.

NASA, Mart 2023'te RS-25 Sıcak Ateş Testi Gerçekleştirdi

NASA, 8 Mart 2023’te Güney Mississippi’deki NASA’nın Stennis Uzay Merkezi’ndeki Fred Haise Test Standında bir RS-25 sıcak ateş testi yürütürken monte edilmiş bir saha kamerası yakın çekim görüntüler sunuyor. Kredi: NASA/Stennis

Aerojet Rocketdyne’de RS-25 motorlarının program müdür yardımcısı Mike Lauer, “İlk belirtiler nozulun iyi çalıştığını gösteriyor” dedi. “Üretim yöntemlerini değiştirmiş olsak da nozülün performansını kökten değiştirmek istemedik. Nozülün önceki geçmişimize çok uygun bir performans sergilemesinden çok memnunuz.”

Operatörler test sırasında RS-25 motorunu programlanmış 520 saniye ve %113’e kadar güç seviyesi için ateşledi. Ay’a yapılan görevler sırasında motorlar, SLS’nin Orion uzay aracını ve diğer yükleri yörüngeye kaldırmasına yardımcı olmak için yaklaşık 500 saniye ve %111 güç seviyesine kadar ateşlenir. Yer testleri sırasında eklenen saniyeler ve artan güç seviyesi ile mühendisler motor performansı hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve bir çalışma güvenliği marjı sağlayabilir.

NASA Fred Haise Test Standı RS-25 Sıcak Ateş Testi Mart 2023

NASA, 8 Mart 2023’te NASA’nın güney Mississippi’deki Stennis Uzay Merkezi’ndeki Fred Haise Test Standında bir RS-25 sıcak ateş testi yapıyor. Kredi: NASA/Danny Nowlin

RS-25 motorunun altındaki nozül veya çan şeklindeki parça, SLS’yi uzaya itmek için motorun egzozunu maksimum hızda dışarı atarak itme kuvveti oluşturmaya yardımcı olur. Yeniden tasarlanan motordaki birden çok yükseltilmiş bileşenden biridir ve ayrıca itme kuvveti oluşturmak ve roketi uzaya itmeye yardımcı olmak için minimum miktarda itici gaz veya yakıt kullanarak verimliliği sağlamada kritik öneme sahiptir. Meme, RS-25’in dünyadaki yakıt açısından en verimli roket motorlarından biri olmasının bir nedenidir.

RS-25 motorunun hikayeli tarihi boyunca, birçok bileşen değişikliklerden veya yükseltmelerden geçti. Çoğunlukla değişmeyen bir bileşen nozüldü.

NASA Stennis Uzay Merkezi RS-25 Sıcak Ateş Testi Mart 2023

NASA, 8 Mart 2023’te NASA’nın güney Mississippi’deki Stennis Uzay Merkezi’ndeki Fred Haise Test Standında bir RS-25 sıcak ateş testi yapıyor. Kredi: NASA/Danny Nowlin

Bununla birlikte, yeniden tasarlanan RS-25 motorları için bir ekip, nozülün her parçasını yeniden tasarlamaya odaklandı. Bu, nozül duvarını oluşturan 1.000’den fazla borunun üretimini iyileştirmek için hassas işlemeyi kullanmayı içeriyordu. Bu tüpler, memeyi serin tutmak için süper soğuk sıvı hidrojenin akmasında kritik öneme sahiptir. Ekip ayrıca seçilen nozül parçalarını üretmek için 3D baskı kullanıyor.

Nozül yükseltmeleri, RS-25 motorları SLS fırlatmaları sırasında önceki uzay mekiği görevlerine göre daha fazla ısıya maruz kaldığı için kritik bir husus olan yeni bir tür ve miktarda yalıtım içerir. SLS, uzay mekiği için kullanılan üç ana motor yerine dört RS-25 motoruna sahiptir ve RS-25 nozulunun SLS katı roket iticilerine olan yakınlığı, uzay mekiğinden daha yakındır.

NASA Stennis Fred Haise Test Standı RS-25 Sıcak Ateş Testi Mart 2023

Monte edilmiş bir saha kamerası, NASA’nın 8 Mart 2023’te Güney Mississippi’deki NASA’nın Stennis Uzay Merkezi’ndeki Fred Haise Test Standında bir RS-25 sıcak yangın testi yürütürken yakın plan bir görüntü sunuyor. Kredi: NASA/Stennis

Yükseltmelerin amacı, nozül üretim sürecini modernize ederken, daha düşük maliyetli hale getirmek ve önceki RS-25 motorlarıyla aynı performans seviyesini elde etmektir. Meme üretimine yeni üretim yöntemleri dahil edilmiş olsa da şekli, uzunluğu ve çapı aynı kalmıştır.

Mekik programından on altı ana motor kaldı. Hepsi ilk dört Artemis görevinde kullanılmak üzere NASA Stennis’te değiştirildi ve test edildi.uzay-2