İzlanda Cumhurbaşkanı Elon Musk'ın Alay Ettiği Engelli Eski Twitter Çalışanına Çorap Teklif Etti başlıklı yazı için resim

Fotoğraf: @BaşkanISL/Getty/Gizmodo

Haraldur Thorleifsson uzun bir hafta geçirdi. Pazartesi günü, İzlandalı Elon Musk’a bir tweet atarak, iş dizüstü bilgisayarına erişimi olmadığı ve Twitter insan kaynaklarıyla iletişime geçemediği için Twitter’da hâlâ bir işi olup olmadığını sordu. Salı günü, Musk, hayır, Thorleifsson’un hala bir işi olmadığını tweetledi, onunla alay etti ve alenen onun gerçekten kas distrofisinden muzdarip olduğundan şüphe duydu.. Thorleifsson sabırla yaptığını açıkladı. Çarşamba günü, Musk, kuyruğunu bacaklarının arasına alarak tweet attı ve Thorleifsson’dan özür diledi.. Yine de Cuma günü, parlak bir iyi haberle, İzlanda cumhurbaşkanı Halli’nin dediği Thorleifsson’a bir hediye teklif etti: çorap.

“Çorap için #kanser önleme ve araştırma! Halli bedava çoraplarını pek çok şekilde kazandı, ancak aranızda lütfen bir çift satın alabilecek olanlar buradan bir çift alsın,” diye tweet attı Guðni Thorlacius Jóhannesson. Söz konusu çorapları giydiği bir fotoğrafını ekledi.

Bunun İzlanda lideri tarafından yapılan kötü niyetli bir köpek kazığı olduğunu düşünmeyin diye, Thorleifsson çok sevindi. Jóhannesson’u retweetledi ve kendi tweet’ini attı, “Diğer yandan, @PresidentISL bugün bana güzel çoraplar vermeyi teklif etti. Birine verebileceğiniz en iyi şey bu.”

Thorleifsson kurucusudur. Ueno2021’de Twitter tarafından satın alınan ve bir “d” üzerindeki varlığına rağmen Musk onu işten çıkarana kadar kıdemli tasarımcı olarak çalıştığı bir dijital ajans.Twitter için felakete yol açabilecek mali sözleşmeleri olan çalışanların listesi. Ayrıca İzlanda’nın 2022 Yılın Kişisi ödülünün sahibidir. Şirketi satın alındığında, İzlanda’nın sosyal güvenlik ağının iyileştirilmesi için daha yüksek bir vergi oranı ödemek amacıyla tazminatını maaş olarak almayı seçti.

Thorleifsson, Twitter HR’ye ve Musk’a binlerce kişiyle birlikte işten çıkarılıp çıkarılmadığını soran bir e-posta gönderdikten sonra CEO’nun dikkatini çekmek için Pazartesi gecesi Twitter’a gitti ve şöyle yazdı: “Sevgili @elonmusk ? 9 gün önce iş bilgisayarıma erişim kesildi. , yaklaşık 200 diğer Twitter çalışanıyla birlikte. Fakat, İK başkanınız benim bir çalışan olup olmadığımı onaylayamıyor. E-postalarıma cevap vermedin. Belki yeterince insan retweet yaparsa bana burada cevap verirsin?” Tweet viral oldu, on binlerce beğeni ve retweet aldı.

Musk yanıt verdi, Thorleifsson’a çalışmasının ayrıntıları hakkında sorular sordu ama sonunda basit bir “? ?” ile herhangi bir açıklama girişimini reddetti. İnsan kaynakları ancak bu tweet’ten sonra Thorleifsson’a yanıt vererek onun aslında işini kaybettiğini doğruladı.

Çalışanlarından birine esnemekle yetinmeyen Musk, Thorleifsson’u “en kötüsü” olarak nitelendirdi ve ekledi: “Gerçek şu ki (bağımsız olarak zengin olan) bu adam gerçek bir iş yapmadı ve mazereti olarak kendisini engelleyen bir engeli olduğunu iddia etti. yazmaktan, ama aynı anda bir fırtına gibi tweet atıyordu. Buna pek saygı duyduğum söylenemez. Ama kovuldu mu? Hayır, zaten çalışmıyorsan kovulamazsın!”

Thorleifsson, hastalığını içtenlikle dile getirerek yanıt verdi: “Kas distrofim var. Vücudumda birçok etkisi var. Ne olduklarını söyleyeyim: İlk giden bacaklarımdı. 25 yaşında tekerlekli sandalye kullanmaya başladım. Bu olayın üzerinden 20 yıl geçti. O zamanlar vücudumun geri kalanı da beni yüzüstü bırakıyordu. Yatağa girip çıkmak ve tuvaleti kullanmak için yardıma ihtiyacım var.”

Musk, işleri halletmek için Thorleifsson’u aradığını söyledi. Ertesi gün CEO, “Durumunu yanlış anladığım için Halli’den özür dilemek istiyorum. Musk, bana doğru olmadığı söylenen veya bazı durumlarda doğru ancak anlamlı olmayan şeylere dayanıyordu” diye tweet attı. “Twitter’da kalmayı düşünüyor.”

Ve şimdi Thorliefsson alıyor bazı yeni çoraplar.

genel-7