Dünya'nın yörüngesindeki enkazın bir simülasyonu.

Dünya’nın yörüngesindeki enkazın bir simülasyonu.
İllüstrasyon: NASA ODPO’su

Yükselen şey aşağı inmek zorundadır ve bu, insanların uzaya fırlattığı tüm uyduları, roket aşamalarını ve hurdaları içerir. Bir grup bilim adamı, Dünya’nın yörüngesinde dönen büyüyen enkaz bulutunun gelecekte başımıza nasıl bela açabileceği konusunda alarm veriyor ve Dünya’nın yörüngesini yönetmek için küresel bir yaklaşım.

yılında yayınlanan bir mektupta Bilim Bugün, araştırmacılar ekibi şu anda yörüngede 9.000 uydu olduğunu söylüyor, ancak bu sayının 2030’a kadar 60.000’e çıkacağı tahmin ediliyor. bir işe karışıp karışmadıkları bir dizi enkazla sonuçlanan yörünge içi çarpışma gezegeni çevreleyecek.

Ne olursa olsun, bu araştırmacı grubu, uzay ekonomisindeki bu patlamayı uzay güvenliğinin geleceği için bir sorun olarak işaret ediyor ve Dünya’nın yörüngesinin sürdürülebilirliğini sağlamak için yasal olarak bağlayıcı bir anlaşma çağrısında bulunuyorlar.190 ülkenin küresel okyanusları koruma sözü vermesi gibi

“Uydular, insanlarımızın sağlığı, ekonomileri, güvenliği ve Dünya’nın kendisi için hayati önem taşıyor. Ancak uzayı insanlara ve gezegene fayda sağlamak için kullanmak risk altındadır” dedi. basın bülteni Plymouth Üniversitesi tarafından yayınlanmıştır. “Denizlerimize nasıl davrandığımızı karşılaştırarak, gelecek nesiller için alan kullanımına zarar vermeden önce proaktif olabiliriz. İnsanlığın uzaydaki davranışlarımızın sorumluluğunu daha sonra değil, şimdi alması gerekiyor. Tüm liderleri not almaya, bu sonraki adımın önemini kavramaya ve ortaklaşa hesap verebilir olmaya davet ediyorum.”

Avrupa Uzay Ajansı tahmini Aralık 2022’de şu anda Dünya’nın yörüngesinde dönen 32.300 parça enkaz vardı. Tabii ki, bu sadece Uzay Gözetleme Ağı tarafından tespit edilen ve takip edilen enkaz; ESA’nın istatistiksel modelleri, boyutları 1 milimetre ile 10 santimetre (4 inç) arasında değişen potansiyel toplam 132 milyon parça enkaz ortaya koymaktadır. Buna göre NASAuzay enkazı parçaları saatte 17.500 mile (saatte 28.160 kilometre) varan hızlara ulaşabilir ve her 90 dakikada bir Dünya’nın etrafında dönebilir.

Yörüngede çöp birikmeye devam ederken, kötü bir durumla karşı karşıya kalabiliriz. Kessler SendromuNASA bilim adamı Donald Kessler’in 1978’de uyardığı gibi, yörüngede artan sayıda çarpışmaya yol açacak ve dolayısıyla artan sayıda yapay uyduyu açıklıyor. artan miktarda enkaz. Bu enkaz, sırayla, Dünya’nın yörüngesindeki alanları yaşanmaz hale getirebilir ve hatta iletişim ve GPS için güvendiğimiz uyduları yok edebilir.

Uzay enkazı konusunda küresel bir girişim sağlanana kadar, bazı uzay ajansları sorunu çözmek için adımlar atıyor. Geçen sene, NASA üç projeyi finanse edeceğini açıkladı uzayda yörünge enkazını ve sürdürülebilirliği daha iyi anlamak için çeşitli üniversitelerden. Aynı şekilde, ESA, ClearSpace’in dev pençesini onayladı bu, yörüngedeki hurdaları yakalayacak ve önceden var olan uzay enkazıyla ilgilenmek için yanması için Dünya atmosferine gönderecek. bu arada, Sürükle Büyütme Yörüngeden Çıkarma SistemiBir uydunun yüzey sürtünmesini artırmak için 38 fit karelik (3,5 metrekarelik) bir yelken, henüz fırlatılmamış uyduları ömürlerinin sonunda emekliye ayırmanın bir yolu olabilir.

Daha fazla: NASA, Artemis 1 Ay Misyonundan Sonra Orion’un Isı Kalkanının Kötü Göründüğünü Söyledigenel-7