Microsoft Edge, 720p ve Altı YouTube Videolarını Yükseltmek İçin VSR'yi Kullanabilir başlıklı makale için resim

resim: Microsoft

Bu tartışmalı bir yaklaşım, ama bazen düşünüyorum Microsoft Kenarı favori tarayıcım. PDF görüntüleyiciyi ve Edge’in yerleşik özelliklerini seviyorum “sesli okuma” özelliği. Ve çok yakında Edge, aşağıdakiler gibi düşük çözünürlüklü YouTube videolarının kalitesini yükseltebilecek: MTV’nin eski bölümlerinden alıntılar Gerçek dünya.

İçinde Blog yazısıMicrosoft video süper çözünürlüğü veya VSR için planlarını ortaya koydu. Nvidiaçok daha talepkar Süper Çözünürlük teknoloji sonunda halka ulaştı. Intel’in sürümü de olmuştur sızıntı etrafında. VSR, düşük çözünürlüklü videoların görünümünü iyileştirmek için makine öğrenimini kullanır, böylece daha net ve yüksek çözünürlüklü görünürler. Makinenizdeki yükü azaltmak için oyunlarda yaygın olarak kullanılan, ancak özellikle video için oluşturulmuş teknikler olan FSR ve DLSS’ye benzer.. Microsoft, sürümünün YouTube ve diğer video akış platformlarında “bant genişliğinden ödün vermeden” çalıştığını söylüyor.

Bir demo şu anda mevcuttur Kenar Kanaryası, tarayıcının deneysel bir sürümü, sınırlı sayıda Windows Insider’a. Ama biraz yeni olması gerekecek Çalışması için GPU: Nvidia RTX 20/30/40 serisine veya AMD Ryzen RX’e ihtiyacınız olacak 5700-RX Kurulumunuzda 7800 serisi GPU. Bu özellik, 720p veya daha düşük bir videoda oynatmaya başladığınızda devreye girer. Medya da DRM’li olamaz, bu nedenle büyük olasılıkla büyük akış hizmetleri aracılığıyla kullanabileceğiniz bir şey değildir. Microsoft kullanmanızı önerir açık kaynak Büyük Kova Tavşanı videoyu bir test klibi olarak (daha önce cihazları kıyaslamak için kullandım). VSR arka planda çalıştığında, Edge’in adres çubuğunda küçük bir “HD” düğmesinin açıldığını göreceksiniz.

Hibrit GPU’lara sahip dizüstü bilgisayar kullanıcıları, Edge Canary’yi Windows ayarları aracılığıyla ayrı GPU’yu kullanmaya zorlayabilir ve özelliği bu şekilde deneyebilir, ancak Microsoft da hala bu kurulumlar için otomatik yetenekler üzerinde çalışıyor. Deney yapmayı planlıyorsanız, VSR GPU üzerinde ağır bir yük olduğundan dizüstü bilgisayarlar şarjlı ve fişe takılı kalmalıdır. Microsoft, özelliğin “hesaplama açısından yoğun olabileceğini” söylüyor.

Blogun geri kalanı, VSR özelliğinin arka uçta nasıl çalıştığını açıklıyor. Microsoft, açık kaynaklı Open Neural Network Exchange (ONNX) Runtime ve kendi geliştirdiği DirectML’yi kullanarak oluşturdu. Şirket, teknolojiyi gelecekte eski ekran kartlarına getirmeyi planladığını söylüyor.

İdeal olarak, bu özellik, büyümekten keyif aldığım televizyon programlarının VCR kopyalarını yeniden izleme arayışımda bana yardımcı olur. Olması gerekiyor ayrıca yardım bant genişliğinin bir sorun teşkil edebileceği akış kalitesini iyileştirin. Ne yazık ki, demoyu Nvidia GeForce 3050 Ti dizüstü bilgisayar GPU’lu Dell XPS 15’imde çalıştıramadım. Edge’s Canary güncellemesini az önce indirdim, bu yüzden başlamadan önce biraz zaman ayırmam veya yeniden başlatmam gerekebilir.

genel-7