CEO Mary Barra’nın Perşembe günü GM işçilerine gönderdiği bir mektup, şirketin önümüzdeki iki yıl içinde 2 milyar dolarlık sabit maliyetleri azaltmayı planladığını söyleyerek 58.000 çalışanının çoğuna satın alma teklifinde bulundu. GM, Ocak ayında, 2022 için 14,5 milyar dolarlık rekor bir gelir açıkladığı aynı kazanç çağrısında, maliyetleri düşürme planını açıkladı. GM, önümüzdeki birkaç yıl içinde elektrikli otomobiller yapmaya ve diğer değişiklikleri yapmaya geçiş yapmak için milyarlarca dolar harcamayı planlıyor.

Şimdiye kadar, GM’nin ilerlemesi sorunsuz gitmedi – lüks elektrikli kamyonuna “serseri EV” adını verdik, üretim yavaştı ve Honda Civic benzeri bataryasına su sızdığı tespit edildikten sonra Hummer EV satışları dondu.

Mektubun bir kopyası Fox 2 News muhabiri Dylan Dulberg tarafından gönderildi mesajın açık olduğunu gösteriyor: “Bu program, ABD’de yıpranmayı hızlandırmak için tasarlandı. Bu adımı şimdi atmak, potansiyel istem dışı eylemlerden kaçınmaya yardımcı olacaktır.” A yatırımcılar için dosyalama şirketin çalışanlardan ayrılma ücretleri için 1,5 milyar dolara kadar ve “vergi öncesi, gayri nakdi emeklilik kesintileri için” 300 milyon dolara kadar daha harcamayı beklediğini açıkladı.

Gönüllü Ayrılık Programı, şirkette beş yıldan fazla çalışan tüm maaşlı ABD çalışanları ve iki yıldan fazla çalışmış tüm küresel yöneticiler tarafından kullanılabilir. Dulberg’e göreişçiler bir yıla kadar her hizmet yılı için bir aylık maaş ve COBRA sağlık sigortası teklifleri gördüler.

CNBC’nin belirttiği gibi, GM en son 2018-2019’da benzer bir satın alma planına sahipti, aynı sıralarda birkaç fabrikayı kapattı ve binlerce çalışanı işten çıkardı. Mektupta GM, işçilere, “Yapılandırılmış maliyetleri kalıcı olarak düşürerek, araç karlılığını artırabilir ve giderek daha rekabetçi hale gelen bir pazarda çevik kalabiliriz” diyordu.

genel-2