Ergenlik çağından beri tip 1 diyabet hastası olan Taylor Jane Stimmler, Humalog insülinini ve enjeksiyon için kullanılan iğnelerini gösteriyor.  Humalog, Eli Lilly tarafından yapılmıştır.

Senatör Bernie Sander’in yeni yasa tasarısı, ilaç fiyatlarını Eli Lilly’nin Humalog’unun 1996’da ilk piyasaya sürüldüğü zamanki maliyetiyle sınırlayacak.
Fotoğraf: Spencer Platt (Getty Resimleri)

Perşembe günü, Vermont Senatörü Bernie Sanders ve bir grup Demokrat, hangi şirket yaparsa yapsın insülin ilaç fiyatlarını flakon başına sadece 20 $ ile sınırlayacak yeni bir yasa tasarısı çıkardı.

adı verilen yasa tasarısı 2023 tarihli Herkes İçin İnsülin Yasasıfiyatı, büyük ilaç şirketi Eli Lilly’nin başlangıçta belirlediği fiyatla kapsıyor bir aylık insülin tedavisi için Humalog 1996’da, bir göre fatura bilgi formu. Şişeler normalde 1.000 ünite insülin içerir ve günlük kullanıma dayalı olarak hastalar genellikle Tip 1 diyabet tedavisi için ayda iki ila üç şişe veya 10 kalem insüline ihtiyaç duyar ve bazı Tip 2 şeker hastaları ayrıca hayat kurtaran ilacı da gerektirir.

Fatura yazarları, üç şirkete atıfta bulundu. Sanders suçlu dedi ile ilgili “kabul edilemez kurumsal açgözlülük.” Sanofi’nin Lantus insülini şu anda şişe başına 292 $’a mal oluyor Novo Nordisk’in Novolog’u 289 $, Eli Lilly’nin Lyumjev’i ise 275 $ olarak belirlendi. Bilgi notu alıntılar BMJ’de bir çalışma uluslararası araştırmacılar tarafından söz konusu insülin, şişe başına üç ila sekiz dolar kadar düşük bir fiyata üretilebilir..

İçinde Basın bildirisiSanders, “Üç büyük insülin üreticisi 21 milyar dolar kar elde ederken, diyabetli 1,3 milyon kişiyi insülini pay etmeye zorlayan hileli bir sağlık sistemine artık tahammül edemeyiz” dedi.

Sanders’ın yanı sıra Demokrat Sens Ed Markey ve Jeff Merkley ve Temsilciler Meclisi’ndeki diğer 10 Demokrat sponsorluk yapıyor fatura. Açıklamada Merkley, yüksek insülin fiyatlarının hayat kurtaran ilacın, hastaların sağlığı üzerinde daha da vahim etkilere yol açabilecek şekilde tehlikeli bir şekilde “karneye bağlanmasına” yol açtı. A son çalışma Annals of Internal Medicine’de, diyabetli 1,3 milyon ABD vatandaşının, yani insülin kullanan nüfusun yaklaşık %16,5’inin 2021’de ilaç arzını karneye bağladığını gösterdi.

Bu ayın başlarında, ilaç üreticisi Eli Lilly, Humalog’un fiyatını %70 oranında düşürmeyi planladığını duyurdu., 35 dolara kadar. Ayrıca, 1 Mayıs’tan itibaren Insulin Lispro Injection adlı markasız insülini flakon başına 25 $’a indirmeyi planladığını da söyledi. 8 dolarlık doğrulama çıkartmaları sahte bir Eli Lilly Twitter hesabının “insülin artık bedava” açıklamasına izin verdi. O tweet yol açtı Eli Lilly şirketin piyasa değerinde 15 milyar dolar kaybetti ve insülin tedavilerinin ne kadar pahalı olabileceğine yeni bir dikkat çekti.

İnsülin en pahalı ilaçlardan biridir ABD’de en popüler diyabet tedavilerinin fiyatları son yıllarda arttığı için. Yakın zamanda kabul edilen 2022 tarihli Enflasyon Azaltma Yasası, Medicare alıcıları için insülin ek ödemelerini 35 $ ile sınırlandırıyor, ancak bu, 65 yaşın altındaki ve devlet tarafından yürütülen programa erişemeyen insanlar için hiçbir şey yapmıyor.

Bir Sanofi sözcüsü, tasarıyla ilgili soruları yanıtlamayı reddetti ancak şirketin daha düşük maliyetlerle insülin almak için yardımcı ödeme ve yardım programlarına atıfta bulundu. “Diyabetle yaşayan insanlar için erişimi ve satın alınabilirliği artırmaya yönelik uzun süredir devam eden ve kapsamlı çabalarımızın gösterdiği gibi, hastalar için insülin maliyetini düşürmeye yönelik dengeli eylemleri destekliyoruz.”dedi sözcü. Novo Nordisk benzer şekilde Gizmodo’ya yaptığı açıklamada faturadan bahsetmedi ve bunun yerine hastaların insülini daha ucuza almasına yardımcı olmak için yapılan programları gösterdi.

Eli Lilly, Gizmodo’nun yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Sunulan tüm bu programlara rağmen, daha düşük ilaç fiyatlarına yönelik artan ihtiyacı etkilemek için çok az şey yaptı. İnsülin kadar gerekli ilaçlar, muhtaç hastaların gitmesini gerektirmemeli bakımlarını finanse etmek için daha da fazla çember aracılığıyla. Eli Lilly’nin yaptığı gibi, ortak ödeme fiyatlarını gönüllü olarak düşürmek, şirketler için denemek ve sarsmak için bir yol düzenleme tehditlerio zaman çok daha fazlasını çok daha erken yapabilirdi.genel-7