Aslında Geçen yıl geleceği söylenen Apple bugün Apple Music Classic uygulamasını tanıttı 28 Mart’tan itibaren Apple Music abonelerine hiçbir ek ücret ödemeden sunulacak. Apple, uygulamanın 5 milyondan fazla benzersiz parça ve piyasaya sürüldüğünde binlerce özel albüm içeren en büyük klasik müzik kataloğuna sahip olduğunu iddia ediyor. Apple, uygulamanın kullanıcıların “besteci, eser, orkestra şefi ve hatta katalog numarasına göre arama yapmasına” izin vereceğini söylüyor.
Apple Music Classic, klasik müzik için özel olarak oluşturulmuş özel bir arama motoruna sahip olacak ve Apple, uygulamanın mevcut en yüksek ses kalitesine sahip olacağını söylüyor (192 kHz/24-bit Yüksek Çözünürlüklü Kayıpsız). Teknoloji devi ayrıca, kullanıcıların en sevdikleri klasik müzikleri mekansal sesle (surround ses) reklamsız olarak dinleyebileceklerini söylüyor. Ve türle yeni tanışanlar için, uygulama “yüzlerce Essentials çalma listesi, anlayışlı besteci biyografileri, birçok önemli eser için derinlemesine kılavuzlar ve sezgisel tarama özellikleri” içerir.
Uygulama, bir Apple Music aboneliği (Bireysel, Öğrenci, Aile veya Apple One) gerektirir ve Apple Music Classical uygulaması, Apple Music Voice Planı olanlar tarafından kullanılamaz. Uygulama Çin, Japonya, Kore, Rusya, Tayvan, Türkiye, Afganistan ve Pakistan gibi birkaç ülkede mevcut değil. Ayrıca, cihazınızda iOS 15.4 ve sonraki bir sürümün yüklü olması ve internet bağlantınızın olması gerekir.

Ağustos 2021’de, Apple, klasik müzik yayıncısı Primephonic’i satın aldı ve başından beri plan, klasik müzik için bağımsız bir uygulama oluşturmaktı. Apple’ın bugüne kadar yaptığı en büyük işlemin Apple tarafından yapıldığını hatırlayabilirsiniz. 2014’te Beats Audio’nun 3 milyar dolarlık satın alınması. Bu işleme, satın alma sırasında yalnızca 111.000 ücretli abonesi olan Beats Music akış hizmeti de dahildi. Bu, geçen yaz itibariyle 88 milyon aboneye sahip olan Apple Music’e dönüştü.telefon-1