ABD’deki teknoloji iş piyasasındaki işsizlik oranı, diğer alanların yaklaşık yarısı kadar – sadece %1,5 – bu nedenle, büyük “teknoloji çalışanı” işten çıkarmaları hakkındaki son raporların saldırısı kafa karıştırıcı olabilir.

Örneğin, çevrimiçi takip şirketinden güncel veriler İşten çıkarma.fyi 465 teknoloji şirketinin yalnızca 2023’te toplam 126.057 çalışanı işten çıkardığını gösteriyor. Ve işten çıkarma takipçisine göre Doğrultmak, bu yıl şimdiye kadar 608 teknoloji şirketi, 162.541 kişiyi (veya günde 2.426 kişiyi) etkileyen işten çıkarmalar duyurdu. 2022’de teknoloji şirketlerinde 1.535 işten çıkarma gerçekleşti ve 241.176 kişi işten çıkarıldı.

Teknoloji şirketleri son altı ayda yüzbinlerce işçiyi işten çıkarmış olsa da, bu çalışanların çoğu BT pozisyonlarında yer almıyordu. Gartner Research’e göre, şirketler işten çıkarmalar yoluyla personel sayısını azaltsa bile, işten çıkarılanların sayısı genellikle toplam işgücünün %5 ila %6’sını geçmedi.

Gartner analisti Mbula Schoen, “Manşetlerde gördüğümüzün aksine, işten çıkarmalardan etkilenenlerin çoğu teknoloji rollerinden ziyade iş fonksiyonlarında yer alıyor” diye yazdı. bu hafta bir Soru-Cevap gönderisi. “Ayrıca, geleneksel teknoloji şirketlerinin dışında BT işleri için giderek artan fırsatlar var, bu nedenle, teknoloji yeteneği sıkışıklığının durumunu gerçekten kavramak için yalnızca teknoloji sağlayıcı topluluğunun ötesine bakmak önemlidir.”

Aslında Gartner, teknik yetenek alanındaki en büyük 10 işten çıkarmanın arkasındaki şirketlerin şu anda 2020’nin başına göre 150.000’den fazla kişiyi istihdam ettiğini keşfetti. Teknoloji işleri söz konusu olduğunda, işe alma, işten çıkarmanın çok ötesinde.

Endüstri danışmanlığı Janco Associates’e göre, genel olarak 2022, BT iş piyasasında yaklaşık 264.500 yeni iş artışı gördü. Bu yeni işler, 2021’de yaratılan 213.000 BT işinin üzerine geldi.

BT endüstrisi ve işgücü için kar amacı gütmeyen bir dernek olan ComTIA, gelecekteki teknoloji işe alımını tahmin etmek için işverenin çevrimiçi iş ilanı verilerini kullanır. Grubun tahminlerine göre, 2023’te ABD şirketleri 268.898 teknoloji çalışanı işe alacak.

IDC’nin İK, Yetenek ve Öğrenme Stratejileri Grubu araştırma başkan yardımcısı Lisa Rowan, işten çıkarmalar arasında bazı teknolojik işler elenirken, BT zekasıyla bırakılan herkesin “hızla” kapıldığını söyledi.

Gartner, araştırma firmasının en son verilerine göre, teknoloji yeteneğine yönelik mevcut talebin en az 2026 yılına kadar arzı büyük ölçüde aşmasını bekliyor. BT harcamalarına ilişkin tahmin.

gerçek işten çıkarmalar Doğrultmak

Teknoloji şirketlerinde işten çıkarmalar (mutlaka teknoloji çalışanları olması gerekmez).

Sektör analistleri, mevcut işten çıkarma dalgasını, ekonominin kötüye gittiğinin veya daha büyük işten çıkarmaların ufukta olduğunun bir göstergesinden çok bir rota düzeltmesi olarak görüyor. Schoen’a göre, kuvvet azaltımlarının çoğu, büyük ölçüde hisse fiyatlarını yükseltmeye ve hissedarların harcama kesintisi isteklerini tatmin etmeye çalışan halka açık şirketler tarafından yönlendirildi.

Örneğin, Amazon’un iş gücü 2020 ile 2022 arasında iki katına çıktı, ancak aynı dönemde geliri yalnızca %30 arttı.

Forrester Research’ün baş analisti Fiona Mark, “Ekonomik ters rüzgarlar ve son birkaç yıldaki hızlı genişlemeden kaynaklanan aşırı uzayan işçilik maliyetleriyle karşı karşıya kalan birçok teknoloji şirketi artık işletme maliyetlerini dizginleme ihtiyacı görüyor” dedi. Blog yazısı.

Gartner’dan Schoen, işten çıkarmalar aşırı iyimser işe almanın ardından bir düzeltme olarak tanımlanırken, verilerin yeni işe alınanların etkilenmediğini gösterdiğini söyledi. “Bunun yerine, kuruluşlar şirketlerini belirli pazar fırsatlarına göre konumlandırmak için kilit ürün ve hizmetlere öncelik verdiğinden, son işten çıkarmalar daha geniş bir çalışan ve girişim yelpazesini etkiledi” dedi.

COVID sonrası dalgalanma etkisi

COVID-19 salgını sırasında, kuruluşlar çevrimiçi satış ve hizmetlere geçmek için çabaladı; dijitalleştirme projeleri patladı ve birçok kuruluş tarafından panikle işe alımlara yol açtı. Bu arada, emekli olan Baby Boomers, endüstrileri rolleri doldurmak için çabalarken bıraktı.

İşe alma çılgınlığıyla ilgili işlerin çoğu insan kaynakları, işe alma, pazarlama ve satıştı. Ve kaçınılmaz olarak, mevcut genel işçi havuzu azaldıkça, belirli işler için müteahhitler görevlendirildi. Şimdi, Gartner’a göre işten çıkarmalardan en çok etkilenenler bu işçiler.

Gartner araştırma başkan yardımcısı Lily Mok’a göre genellikle ilk gidenler müteahhitlerdir. “Sonra onlar [companies] daha az kritik alanlar veya yeniden işe alınamama riski daha düşük olan çalışanlar için çalışan havuzuna gidin.”

Forrester’s Mark’a göre teknoloji şirketlerinin hepsi işten çıkarmalara aynı şekilde yaklaşmıyor. Amazon gibi bazı kuruluşlar, Alexa cihaz serisi gibi bekledikleri geliri sağlamayan ürünlere odaklanıyor. Diğerleri birden çok departmanda kesintiler yapıyor.

Mark, “Ancak, Layoffs.fyi’da toplanan verileri incelediğimizde, ekiplerdeki insan kaynakları, pazarlama ve operasyonlar gibi rollerin arkasında mühendislik rollerindeki azalma ortaya çıkıyor” dedi. “Teknoloji şirketleri, farklılaşma ve büyüme yaratmanın bir yolu olarak mühendislik ve teknoloji yeteneğine hâlâ değer veriyor. Ancak teknoloji liderleri, işe alma gibi diğer departmanlardaki işten çıkarmaların, ekip kurma becerileri üzerinde bir etkisi olacağının farkında olmalı.”

en kötü teknoloji işten çıkarmaları 2017 giriş2

BT pozisyonları nadiren doğrama bloğunda olmuştur. Dijitalleştirme teknolojisi ihtiyaçlarından ve Büyük İstifa nedeniyle mevcut teknik yetenek eksikliğinden etkilenen teknoloji çalışanları artık daha önce hiç olmadığı kadar talep görüyor ve şirketler teknoloji satın almaya devam ediyor.

2023’te yazılım ve BT hizmetlerine yapılan kurumsal harcamaların sırasıyla %9,3 ve %5,5 artması öngörülüyor. Gartner’a göre dünya çapında bu, 2022’ye göre %2,4 artışla teknolojiye pompalanan 4,5 trilyon dolar anlamına geliyor.

Yakın tarihli bir LinkedIn raporuna göre, kuruluşlar tarafından en çok talep edilen ilk 10 sabit beceri arasında BT pozisyonları zirvedeydi ve teknoloji pozisyonları da ilk 10 pozisyonun çoğunu oluşturuyordu.

LinkedIn’e göre, tüketicilerin ve işletmelerin bağlı olduğu ürünleri oluşturmak için şirketlerin ihtiyaç duyduğu yazılım geliştirme becerilerine sahip çalışanlar en çok talep görüyor. Veri yönetimi becerileri de öne çıkıyor. SQL (LinkedIn listesinde 2 numara) gibi beceriler, şirketlerin işletme genelinde verileri yönetmesine ve anlamlandırmasına yardımcı oluyor ve yüksek talep görmeye devam ediyor.

Mok, “Güvenlik, siber güvenlik ve / veya analitik iş rollerinde herhangi bir işin kesildiğini görmüyorum – oldukça önemli bir yetenek eksikliği var” dedi. “BT işleri için çok rekabetçi.”

BT becerilerine olan talep, talebi aşıyor

Örneğin, Gartner’a göre Kuzey Amerika’da siber güvenlik ve veri bilimcisi yeteneği için talep-arz oranı 0,4’tür. Başka bir deyişle, her siber güvenlik ve veri bilimcisi iş ilanı için birden az aday bulunmaktadır.

CIO’lar, işe alma müdürleri ve işe alım uzmanları, teknik yetenek bulma konusunda benzeri görülmemiş bir baskı altındadır. Kasım ve Aralık 2022’de yapılan bir Gartner anketinde, CIO’ların %86’sı kalifiye adaylar için daha fazla rekabetle karşı karşıya kaldığını ve %73’ü BT yeteneklerinin yıpranmasından endişe duyduğunu bildirdi.

Janco Associates’e göre, personel alımı ve elde tutma artık C-Level yönetiminin birincil önceliğidir.

Gartner’dan Schoen, CIO’ların en iyi yetenekleri etkin bir şekilde çekmelerine ve açık pozisyonları hızla doldurmalarına yardımcı olan kanıtlanmış uygulamaları uygulamada daha bilinçli olmaları gerektiğini söyleyerek aynı fikirde. “Örneğin, CIO’lar geniş bir pasif BT adayları havuzundan yararlanmak için ağlarını genişletmelidir” dedi. “Pek çok BT işe alma planı, pasif olanlar yerine aktif iş arayanları hedeflemek üzere tasarlanmıştır ve bu da BT adaylarının nitelik ve niceliğini artırmak için kullanılmayan bir fırsat bırakır.

Schoen, “CIO’lar, çalışan yönlendirme programlarını artırmayı veya yapay zekadan yararlanan yetenek zekası yeteneklerini sosyal aramadan pasif adaylar elde etmeyi düşünmeli” dedi.

CIO’lar ayrıca bitişik teknoloji kategorilerindeki işten çıkarılan çalışanları hedefleyebilir ve gerekli BT becerilerini geliştirmeleri için onları eğitebilir. Örneğin Schoen, veri bilimci bulmanın zor olduğunu, ancak daha teknik beceriler konusunda eğitilebilecek önemli sayıda veri ve iş analisti olduğunu söyledi.

Schoen, “CIO’lar, iş ilanı gereksinimlerini açık roller için arzu edilen bitişik becerileri içerecek şekilde ayarlamak için işe alma işlevleriyle birlikte çalışmalıdır” dedi.

İşten çıkarılanlar BT’de çalışmıyor olsalar bile, işten çıkarmalardaki artış BT yeteneklerinin elde tutulmasını da etkiledi. Mok’a göre kurumsal küçülme, BT çalışanlarını daha az istikrarlı gördükleri şirketlerden ayrılmaya teşvik ediyor. “Küçültme, ne kadar büyük veya küçük olursa olsun her zaman olumsuz çağrışımlara sahiptir.”

Teknik maaşlar hala artıyor

Teknik yetenek eksikliği BT maaşlarını da yükseltiyor, Janco Associates’e göre. Janco’nun yakın tarihli bir raporuna göre, ortalama olarak BT maaşları 2022’de %5,61 arttı ve bu yıl ortalama olarak %8’e kadar artması bekleniyor. 2023’te tüm BT profesyonelleri için ortalama tazminat 101.323 ABD dolarıdır; Fveya büyük işletmelerdeki BT uzmanları için 102.000 doları aşıyor; ve yöneticiler için ortalama 180.000 dolar.

Schoen’a göre, teknik yetenek için çalışan değer önermelerini yenileyen kuruluşlar, odaklanmış ve verimli büyüme için daha iyi konumlanacak.

“Çalışanlarının beklentilerini karşılamayan şirketler, adayları kapıdan içeri sokabilseler bile, o adaylar gidiyor Daha iyi bir teklif gelir gelmez,” dedi Schoen, “Esneklik ve büyüme fırsatı gibi çalışanların önemsediği ücret dışındaki faktörlere odaklanmak, yetenek için mevcut ve gelecekteki rekabeti kazanmak için BT organizasyonunun EVP’sini geliştirebilir.”

Mok ve diğerlerine göre işten çıkarmayı düşünen şirketler de önceden uyarılmalıdır.

“İnsanları yeniden işe almanız gerekebileceği zaman, yeteneklerin mevcudiyetini düşünmeniz gerekir. Onları kesmeniz gerekse bile, onları geri işe almak daha da uzun sürecektir. Bu nedenle, talep edilen herhangi bir iş rolünü bırakmak çok yüksek bir risk,” dedi Mok. “Küçülme için bir numaralı kriter, kendinize ‘Bu roller olmadan yaşayıp önümüzdeki 12 ila 18 ay boyunca gelecekteki stratejimizi uygulamaya devam edebilir miyiz?’ diye sormak olmalıdır.”

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.genel-12