Sony, Discord entegrasyonu ve 1440p çözünürlükte değişken yenileme hızı (VRR) desteği getiren yeni bir PS5 güncellemesi yayınladı. Başlangıçta beta olarak test edilen özellik, artık oyuncuların Discord aramalarını PC’lerinden veya telefon uygulamalarından sisteme aktardıktan sonra da konsollarından yanıtlamasına izin verecek. Ancak bundan önce, kullanıcıların PS5 ayarlarında ‘Bağlantılı Hizmetler’e giderek Discord hesaplarını bağlamaları beklenecek. Kapsamlı sürüm 7 güncellemesi ayrıca bir ekran paylaşma işlevi, sesli komutlarla oyun kaydetme yeteneği ve kaydedilen verileri PlayStation konsolları arasında aktarma seçeneği getiriyor.

başına olarak rapor The Verge tarafından, Discord entegrasyonu şu anda sesli aramalara izin veriyor ve metin mesajlarını veya sunuculara erişme yeteneğini içermiyor. Adil olmak gerekirse, Xbox’ın geçen yıl Kasım ayında Discord’u doğrudan konsola entegre etmesi ve seçeneklere doğrudan bir Xbox sisteminde erişmenizi sağlaması biraz zaman aldı. Umarım PlayStation için bu doğru yönde atılan ilk adımdır.

PS5’in yeni Discord entegrasyonu, çapraz oyun için harikadır ve üçüncü taraf bir uygulama olduğu düşünülürse, platformlar arasında sorunsuz sesli iletişim sağlar. Oyuncular kurulduktan sonra oyunlarını oynamaya devam ederken ses seviyelerini kontrol edebilir, sesi kapatabilir veya en aza indirebilir.

Hindistan’daki Bir Sonraki PS5 Stoku 10 Mart’ta Yapılacak

Yeni güncelleme ayrıca VRR uyumlu HDMI 2.1 ekranlar kullanıldığında daha akıcı performans vaat ediyor. Bu teknoloji, bağlı ekranın yenileme hızını PS5 konsolununkiyle dinamik olarak senkronize etmeyi, çerçeve hızı sorunlarını ve ekran yırtılmasını en aza indirmeyi amaçlar. Oyuncular ayrıca doğrudan kullanıcı profilinden başlatabilir veya bir arkadaşından ekranlarını paylaşmasını isteyebilir. Ayrıca, artık profili seçip menüden ‘Oyuna Katıl’ seçeneğine basarak bir arkadaşınızın oyun oturumuna katılabilirsiniz. Steam’e benzer şekilde, seçilen bir oyunun ana ekranında artık arkadaş listenizde aynı oyuna sahip başka kimlerin olduğunu gösteren bir ‘Oynayan Arkadaşlar’ kutucuğu gösterilecek.

1,1 GB güncellemesi, PS5’e bir PS4 oyunu yüklerken görünen bir açılır bildirim aracılığıyla kaydedilen veri geçişini de kolaylaştırır. Konsol, PlayStation Network’ün (PSN) bulut deposunda bulunan kayıtlı verileri tanıdığında, oyunculara ileride kullanmak üzere indirme ve senkronize etme seçeneği sunar. Elbette çevrimiçi tasarruflu depolama, bir PS Plus aboneliği gerektirir. Ardından, herhangi bir oyunu, kayıtlı verileri, kullanıcı profillerini, ayarları ve ekran görüntülerini yerel Wi-Fi veya LAN kablosu aracılığıyla başka bir sisteme hızlı ve kolay bir şekilde taşımanıza olanak tanıyan PS5–PS5 veri aktarımı özelliği vardır.

ABD ve Birleşik Krallık’taki PS5 sahipleri, sesli komutlarla eller serbest kayda izin veren bir oyun yakalama önizlemesi alabilir. Basitçe “Hey PlayStation, bunu yakala!” en son oynanıştan küçük bir video klip kaydeder. Klip süresi, kişisel ayarlara bağlıdır ve 15 saniyeden tam bir saate kadar değişebilir. Alternatif olarak, “Hey PlayStation, kayda başla!” diyebilirsiniz. siz durdurmasını talep edene kadar devam edecek olan bir oyun yakalamayı manuel olarak başlatmak için. PS5’in 7 güncellemesinde yer alan yeni özelliklerin tam listesini resmi ziyaret ederek okuyabilirsiniz. PlayStation blogu.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8