Specialized için, Globe marka adı büyük ölçüde şans eseri olmuştur.

Bisiklet üreticisi Globe’u ilk olarak 1990’ların başında kısa mesafeli taşıtlar ve şehir bisikletlerine odaklanarak bir alt marka olarak piyasaya sürdü. Manşetleri yakalamayı başardı ve gibi şovlarda televizyon yayını Oprah Winfrey Gösterisi ama satıcılarla veya alıcı halkla asla gerçekten havalanmadı. Oldu 2010 yılında yeniden başlatıldı şehir bisikletçilerini ayırt etmeyi amaçlayan daha hedefli bir çabayla – ancak kısa süre sonra durduruldu.

Şimdi, Specialized, geçen yıl yeni bir ağır hizmet tipi, orta fiyatlı elektrikli kargo bisikletleri serisi için Globe adını yeniden canlandırdığını açıkladıktan sonra üçüncü kez bir cazibe olmasını umuyor. Morgan Hill, California merkezli şirket yıllardır, Rad Power Bikes, Aventon ve Lectric gibi doğrudan tüketiciye yönelik yeni markalardan e-bisikletlerin pazarı doldurmasını ve çok yönlülükleri, aksesuarları ile tüketicileri kazanmasını izledi. ve uygun fiyatlar. Ve şimdi, Specialized mücadeleye giriyor.

Geçen yıl Globe ile ilgili duyuru, ön ve arka tekerleğin her iki tarafına bağlanmış dört sert kabuklu çantadan çıkan bir kaktüs çalılığının arkasına saklanan, düşük adımlı, şişman lastikli bir bisikletin aldatıcı bir fotoğrafıyla geldi. Yerden bir duvar prizine uzanan bir kordon, bisikletin elektrikli olduğunu gösteriyordu. Ve gülen, dilini sallayan, emoji tarzı bir logoya sahip bir çift su şişesi, her şeye arsız bir saygısızlık duygusu verdi.

Bugün Specialized, Globe markalı ilk model olan Haul ST’nin satışa sunulduğunu duyuruyor. Ve fiyat bilgileri ve teknik özellikler tablosundan bazı özel görüntülere kadar her şeyi aldığımız için, Globe’un dikenli kaktüs perdesinin arkasından çıkıp dünyayla tanışmaya hazır olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Orijinal Globe serisinin tasarım lideri olarak görev yapan ve şimdi yeni elektrikli markanın rolünü yeniden üstlenen Erik Nohlin, “Bunu basit ama çok yetenekli bir motosiklet yapmak istedik” dedi. “Eğlenceli ve arkadaş canlısı yapmak istedik.”

Röntgen spekleri

Ancak tasarım sürecine geçmeden önce, bazı özelliklerin üzerinden geçelim. İlk olarak, en önemli yeni bilgi: fiyat. Haul ST, bu yıl içinde satışa çıktığında 2.700$’dan perakende satış yapacak. Bu, Seattle Rad Power Bikes’ten yeni yenilenen RadRunner 3 Plus da dahil olmak üzere, elektrikli bisiklet alanındaki bazı kategori liderleriyle aynı oyun alanına koyuyor.

Uzman, bisikletlerin depoda olduğunu ve siparişler verildikten sonra doğrudan sürücülere gönderilmeye hazır olduğunu söylüyor – yine de envanter biraz düşük olacak başlangıçta. Biniciler, bisikletlerini doğrudan evlerine gönderebilir veya inşaata yardımcı olması için yerel bir satıcıya gönderebilirler. Bir avuç lisanslı Uzman perakendeci, yürüyerek gelen müşteriler için de doğrudan teşhir salonundan satış yapmak üzere bisiklet siparişi verdi.

Alüminyum çerçeve ve özel 700 W göbek “büyük motor” ile Haul ST, çoğundan daha ağır yükler için tasarlanmıştır. Ne kadar ağır? Bisikletin taşıma kapasitesi 419 libre, ki bu oldukça etkileyici. Ve sadece çok şey taşımakla kalmaz, aynı zamanda uzun mesafeler boyunca da taşıyabilirsiniz. 772Wh pil (ayrıca Specialized’e özeldir), maksimum 60 mil menzile sahiptir, ancak bu büyük ölçüde sürüş tarzına bağlı olacaktır. Pedal desteğinin en üst seviyesinde (beş tane vardır) sürmek, pili daha düşük bir ayarda sürmekten daha hızlı tüketir.

Haul ST, 28mph azami hıza sahip, Sınıf 3 gazsız bir e-bisiklet olarak satılmaktadır. Yine de biraz yardım almayı özlüyorsanız, Globe’dan 50 $ karşılığında bir eklenti kısma satın alabilirsiniz. Kullanıldığında, motosikleti yalnızca gazdan 20 mil/sa hıza çıkarır ve pedal destekli maksimum 28 mil hız sınırı hala geçerlidir. Biniciler gazı kendileri takabilir veya Uzman bir satıcı onlar için yapabilir ve bu, Specialized’in Globe akıllı telefon uygulaması kullanılarak etkinleştirilebilir.

Uygulamadan bahsetmişken, Haul ST, yüzeyin altında gizlenen ve aynı zamanda ona avantaj sağlayan gizli bir süper güce sahiptir: kablosuz yazılım güncellemeleri. Specialized, yazılım tarafında bir dizi yeni özellikle e-bisikletlerini yıllardır çok daha akıllı hale getiriyor. Buna yazılım güncellemeleri de dahildir, yani Uzmanlar zaman içinde geliştirdikçe müşterilerin yeni özelliklerin keyfini çıkarabileceği anlamına gelir.

Şirketin Globe uygulaması, deneyimi dijitalleştirmek için tasarlandı ve müşterilere küçük güncellemeler için bisikletlerini mağazaya getirmek yerine OTA yazılım güncellemelerini alabilecekleri bir yer sağlıyor. Specialized’in Turbo yüksek kaliteli e-bisiklet serisi bir süredir bu yeteneğe sahip, ancak daha uygun fiyatlı Globe serisine de getirildiğini görmek harika.

Haul ST, tekerlekli gelişmiş bir bilgisayardan daha fazlasıdır. Ayrıca pek çok şeyi taşımak için tasarlanmıştır! Sadece süslü bir isim değil, millet. Specialized, bu motosikleti büyük ağır yükler için gereken tüm zil ve ıslıklarla donattı. Bisiklet tam anlamıyla raflar ve bir arka raf, bir ön sepet ve dört yan çanta için ön ve arka tekerlek boyunca uzanan raylar dahil olmak üzere kargo özellikleriyle kaplıdır.

İhtisas, bu bisikleti büyük ağır yükler için gereken tüm çan ve ıslıklarla donattı.

Specialized adındaki kendi üstü açık sert kabuklu yan çantalarını kullanmanızı elbette tercih ederdi. “Serin mağaralar.” Haul ST’nin raylarına takılan dört adet 19 litrelik Coolcaves ile kargo taşıma olasılıkları akıllara durgunluk veriyor. Arka raf, ayak dayamaları ve bir çift ekstra gidon ile bir yolcu koltuğuna da dönüştürülebilir.

Giderek daha fazla sayıda e-bisiklet, herkese uyan tek beden olacak şekilde üretiliyor; bu, örneğin aynı evin birden fazla üyesi tarafından kullanılabilecek bisiklet satın almak isteyen insanlar ve aileler için önemli. Bu bağlamda, Haul ST, çift teleskopik sele direği ve yüksekliği 4 fit, beş inç ila altı fit, dört inç olan sürücüleri barındıran ayarlanabilir gidonlarla kesinlikle bu kutuyu işaretler.

Globe, Haul ST’nin herkese uyan tek beden olduğunu söylediğinde şaka yapmıyorlar. Nohlin’e göre Specialized, sayıları hesaplamak ve hayal edilebilecek en büyük insan grubuna uyan bir bisikletle çıkmak için, yenileme sistemindeki en büyüklerden biri olduğunu iddia ettiği uygun sürücü veritabanından yararlandı. “Şimdiye kadar test ettiğimiz tüm sürücülerin yaklaşık yüzde 95’inin bu bisiklete bilimsel olarak iyi uyduğunu gördük” diyor.

Alçak basamaklı çerçeve, montajı ve demontajı kolaylaştırır. 20 inç çift cidarlı alaşım jantlar ve sessiz ama yetenekli Carless Whisper Reflect 20 x 3,5 inç lastikler, konforlu ve çevik bir sürüş sağlar. (Evet, doğru, Carless Whispers. Specialized’deki biri George Michael hayranı olmalı.)

“Fikir gerçekten eski BMX ile başladı”

Haul ST tam olarak motokros diye bağırmıyor ama Nohlin ve ekibinin tasarım sürecine başladığı yer burası. “BMX’in bir hareket olarak ne olduğunun dostça kapsayıcılığı” diyor bana. “Ayrıca o bisikletin sadeliği. Biliyorsunuz, temelde var olan bisiklet siluetinin en basit biçimlerinden biri.”

Helikopterler, özellikle Sikorsky S-64 Skycrane olmak üzere Globe için de büyük bir ilham kaynağıydı. Nohlin, “Sonradan düşünülmek yerine bir yük etrafında tasarlanmış bir ürün,” diyor. “Gerçekten bu mekanizmanın işlevselliğine dahil edilmiştir.”

“Gerçekten bu mekanizmanın işlevselliğine dahil edilmiştir.”

Eğlenceli, arkadaş canlısı, kapsayıcı bir imaj yaratırken çok sayıda kargo taşıyabilmek göründüğü kadar kolay değildi. Haul ST’nin çerçevesinin alçak yatay çizgisi, bu tasarım ilkelerini özetlemek ve ağır yükler altında iyi işleyen alçak bir ağırlık merkezinin görselini yaratmaktı.

BMX tarzı çatal, sağlamlık ve yaklaşılabilirlik anlamına gelir. Globe basit ama aynı zamanda modüler bir çerçeve istiyordu, böylece müşteriler oluşturmaya ve eklemeye başladıklarında işlevsellikten etkileneceklerdi.

Nohlin, “Bunu biraz saçma bir moda sokabilirsin,” diye ekliyor. “Sahip olduğumuz taşıma kapasiteleriyle, gerçekten bu basit motosikletin üzerine inşa edebilir, onu kendinize özel hale getirebilir ve kendi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.”

Dili dışarı çıkmış gülen yüzün küstah logosu, San Francisco’dan önemli bir sokak giyimi tasarımcısı olan Benny Gold tarafından tasarlandı. Globe, karşı kültür ve düzen karşıtlığının sembolü olarak gülen yüzü beğendi, ancak onu kendisinin yapmak istedi, bu yüzden ekip onu bir elektrik prizi gibi gösterdi ve ona “Pluggy” adını verdi.

Ancak Haul ST’nin şehir içi ve banliyö sürücüleri için bir kargo bisikletinden daha fazlası olması gerekiyordu. Nohlin’in doğayla iletişim kurmak için mükemmel bir araç olabileceğinden emin olması gerekiyordu. Bu yüzden, Sierra Nevada’nın eteklerindeki Quincy’den, “yüzde 100 çakıl” üzerinde 4000 fitlik dikey kazançla 40 millik bir yolculuğa çıktı – sadece bir pille. Bisiklet olağanüstü performans gösterdi.

“Toprakta binmek çok eğlenceli” diyor, “Bir kara aracı gibi.”

Yaşayan “araba ışığı”

Specialized, Globe markasının yeniden dirilişini ilk duyurduğunda, sürüş ahlakı “günlük ulaşım için gereken araba, kamyon ve SUV yolculuklarının sayısını azaltırken yerel yaşama daha fazla eğlence getirmek” şeklindeydi.

İlk tepkim, bunun otomobil endüstrisinin pruvasına bir atış yapan Uzmanlaşmış olmasıydı – yayaların, bisikletçilerin ve diğer yol kullanıcılarının hepsinin dev bir SUV’un direksiyonuna geçtiği, arabaların hakim olduğu bir kültüre doğrudan bir meydan okuma. kaput çizgisi ve korkunç gaz kilometresi.

Ne de olsa, e-bisikletler, çok gerçek yetenekleri sayesinde iki tekerlekli araçlar arasında benzersizdir. sahiplerinin büyük çoğunluğu için araba gezilerini değiştirin, özellikle beş milin altındaki yolculuklar. Özellikle kargo ve hizmet amaçlı e-bisikletler, sağlam tasarımları ve taşıma kapasitesi sayesinde araç kullanımını azaltmada mükemmeldir. Pazar payına göre ABD’deki en büyük üçüncü bisiklet üreticisi olan Specialized, e-bisikletin benimsenmesini hızlandırmak istiyor ve Globe, şirketin bunu gerçekleştirme aracı olacak.

Globe’un kategori lideri Saul Leiken, 2022’de Globe hakkında ilk e-posta gönderdiğimizde bu noktayı vurgulamış gibiydi. “İklim değişikliğine karşı mücadelede fark yaratabilen son nesilde yaşıyoruz” dedi. “Elektrik, etrafta dolaşma şeklimizde devrim yarattı ve bisikleti günlük geziler için nihai iklim dostu çözüm olarak sunmak için Specialized, nasıl ve neden bisiklet sürdüğümüze dair geleneksel fikirlerimizi genişletiyor.”

Ancak daha yakın tarihli bir röportajda Leiken, Globe’un misyonunun kimsenin arabasının yerini almak değil, onların daha “arabadan hafif” bir hayat yaşamalarını sağlamak olduğunu vurguladı. Bir arabaya sahip ol? Bu iyi. Ama belki de ikinci bir tane almak yerine bir Globe e-bisiklet almayı düşünebilirsiniz.

Leiken, “Gerçekten arabaları değiştirmekten bahsetmeyeceğiz” diyor. “Asıl amacımız bu değil.”

Haul ST, ağır yükler altında iyi bir şekilde çalışacak şekilde tasarlanmıştır, böylece birileri Trader Joe’s’a hangi aracın götürüleceğine karar vermeye çalışırken, Haul ST doğal seçim haline gelir. Leiken, “Ayrıca bu yüzden aşırı inşa edilmiş,” diyor. “Bu çok fazla bir ağırlık diyebilirsin, ama kahretsin, üzerinde çok fazla ağırlık olduğunda, bisiklet gibi hissetmiyor.”genel-2