ABD’nin benzer hamlelerini takiben, Hollanda hükümeti, gelişmiş mantık ve DRAM modüllerinin üretimini etkilemesi beklenen, gelişmiş çip yapma teknolojisinin Çin’e ihracatına yönelik yeni kısıtlamalar getirme planlarıyla ilerliyor.

Hollanda ihracat kısıtlamaları bir süredir üzerinde çalışılıyor ve Çarşamba günü Hollanda hükümeti planları hakkında daha fazla bilgi yayınladı.

“Bu yeni ihracat denetimleri, en gelişmiş biriktirme ve daldırmalı litografi araçları dahil olmak üzere gelişmiş çip üretim teknolojisine odaklanıyor.” bir duyuru yarı iletken üretim ekipmanlarının önde gelen küresel üreticisi olan Hollanda merkezli ASML tarafından.

ABD-Çin jeopolitik gerilimleri tırmanırken, ABD Başkanı Joe Biden yönetimi uygulamaya koydu. ihracat üzerindeki kontroller askeri modernizasyon ve insan hakları ihlalleri için kullanılabilecek ileri teknolojinin gelişimini köreltmek için baş süper güç rakibine yarı iletken teknolojisi. ABD ayrıca küresel müttefiklerine de aynısını yapmaları için baskı yaptı.

İhracat kontrolleri küresel tedarik zincirini tehdit ediyor

bu ABD-Çin çip savaşı küresel işletmeleri hedef tahtasına koyuyoryarı iletkenler için tedarik zincirinin kesintiye uğraması, çok çeşitli teknolojiyi ve tüketim mallarını etkileyebileceğinden.

Hollanda Ticaret Bakanı Liesje Schreinemacher Çarşamba günü yaptığı açıklamada, yeni Hollanda ihracat kısıtlamalarının “yarı iletken üretim döngüsündeki çok özel teknolojileri” etkileyeceğini söyledi. BBC raporu.

Rapora göre Schreinemacher, “Hollanda, ulusal ve uluslararası güvenlik gerekçeleriyle bu teknolojinin bir an önce kontrol altına alınmasını gerekli görüyor” dedi.

Rapora göre Schreinemacher, Çin veya ASML’yi isimlendirmeden, Hollanda hükümetinin kısıtlamaları geliştirirken “teknolojik gelişmeleri ve jeopolitik bağlamı” dikkate aldığından bahsetti.

ASML, ihracat kontrollerinin, şirketin yarı iletkenleri üretmek için kullanılan gelişmiş daldırmalı DUV (Derin Ultraviyole) için ihracat lisanslarına başvurmasını gerektireceğini söyledi.

“Bu bağlamda, ek dışa aktarma kontrollerinin tüm daldırmalı litografi araçlarıyla ilgili olmadığını, yalnızca ‘en gelişmiş’ olarak adlandırılan araçlarla ilgili olduğunu dikkate almak önemlidir. ASML, ‘en gelişmiş’in tam tanımı hakkında herhangi bir ek bilgi almamış olsa da bunu, ASML’nin Sermaye Piyasaları Günü’nde TWINSCAN NXT:2000i ve sonraki daldırma sistemleri olarak tanımladığı ‘kritik daldırma’ olarak yorumlamaktadır. .

TWINSCAN NXT:2000i üstün özellikler sunar ASML’ye göre gelişmiş mantık modüllerinin ve DRAM’in yüksek hacimli üretimi için. Advacned mantık modülleri, büyük hacimli verileri işlemek ve karmaşık işlemleri gerçekleştirmek için tasarlandıklarından özellikle sunucular içindir.

Şirket, “bu önlemlerin 2023 için yayınladığımız mali görünümümüz veya geçen yıl Kasım ayında Yatırımcı Günü’nde açıkladığımız daha uzun vadeli senaryolarımız üzerinde önemli bir etkisi olmasını beklemiyoruz” dedi.

ABD, müttefiklerine çip ihracatı kısıtlamaları konusunda baskı yapıyor

ABD, Çin ile daha geniş bir ticaret savaşının parçası olarak birkaç ay önce Hollanda ve Japonya’yı bazı DUV ekipmanlarının transferini yasaklamak için buna katılmaya ikna etti. ASML, teknolojinin önemli bir üreticisi olsa da Japonya, Canon, Nikon ve Tokyo Electron gibi DUV ekipman üreticilerine ev sahipliği yapıyor ve bu da iki ülkeyi, ABD’nin Çin’in daha geniş mikroçip pazarındaki hakimiyetini kemirme planının anahtarı haline getiriyor.

Bu arada Çin, diğer ülkelere bağımlılığını azaltmak amacıyla yerli yarı iletken endüstrisini canlandırmak için yatırımlar yapıyor.

Çin Yangtze Bellek Teknolojilerine (YMTC) 1,9 milyar dolar daha yatırım yapacakşu anda ABD yaptırımları nedeniyle sıkışık durumda olan yerel yarı iletken endüstrisinin büyümesini teşvik etmek için ülkenin en büyük bellek yongası üreticisi.

Yatırımın büyüklüğü, Çin’in şu anda ABD ve diğer ülkelerden gelen üretim kapasiteleri üzerinde kısıtlamalarla karşı karşıya olan kendi içinde büyüyen çip endüstrisini güçlendirme çabasını gösteriyor.

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.genel-13