Güney Kore, uzay sektöründe önemli bir oyuncu olma hedefiyle kesin bir yol haritası açıkladı. Ülke, bayrağını 2045’te Mars’a koyacağını garanti ediyor.

Kore Uzay Ajansı’nın oluşturulması

Haziran 2022’de Güney Kore, Nuri roketinin fırlatılmasıyla dünyada kendi teknolojileri kullanılarak yapılmış kendi fırlatıcısına sahip olan 10. ülke oldu. Şimdi, Asya ülkesi çok daha fazlasını görüyor. Başkanı Yoon Suk-yeol, 7 Mart Pazartesi günü, ikincisinin uzay ekonomisini güçlendirmek için iddialı bir plan sundu.

aynı kategoride

Nükleer füzyon, henüz gelmemiş bir devrim

Uzay vizyonu olan bir ülke, küresel ekonomiye yön verebilir ve insanlığın karşı karşıya olduğu sorunları çözebilir. Bir uzay gücünün hayali uzak bir gelecekte değil, çocuklar ve gençler için bir fırsat ve umut olacaktır. hayran kaldı. Bu projenin bir parçası olarak, Güney Kore, Kore Havacılık ve Uzay Dairesi (KASA) adlı kendi uzay ajansını kuracakbu yıl sonuna kadar faaliyete geçmesi gereken.

İkincisi, Nuri’yi fırlatmaktan sorumlu olan Kore Havacılık ve Uzay Araştırma Enstitüsü’nden ayrı bir kuruluş olarak Bilgi ve İletişim Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlanacak. Kore Habercisi.

Yerleşik bir yol haritası

Güney Kore geçmeyi planlıyor Büyük bir uzay ulusu olmak için altı temel adım uzay teknolojisi gücü olmak, Ay ve Mars’ı keşfetmek, uzayda güvenliğini sağlamak, uzay endüstrisini geliştirmek, sektöre yetenekler kazandırmak ve uluslararası işbirliklerine öncülük etmektir.

Ülke tasarlayarak başlamak istiyor Ay kaynaklarının sömürülmesini ve 2032’den itibaren uyduya inmeyi desteklemek için Ay’a ulaşabilen bir fırlatıcıve bağımsızlığının yüzüncü yıldönümü için 2045’te Mars’ın yüzeyine seyahat etmeyi planlıyor. Yoon Suk-yeol da açıkladıyörüngeye bir Kore uydu navigasyon sistemi yerleştirilecekkentsel hava hareketliliği ve otonom araçlar gibi yeni endüstrileri desteklemek amacıyla.

Güney Kore, uzay bütçesini beş yıl içinde ikiye katlayarak 2045 yılına kadar 100.000 milyar won’a, yani 72 milyon avroya eşdeğer yatırımlara ulaşmayı planlıyor.

Ülkenin emelleri uçsuz bucaksız, ancak her bir hedefine ulaşıp ulaşamayacağını henüz göreceğiz; Uzay ekonomisi büyürken, önemli teknolojik beceri gerektiren karmaşık bir sektör. En büyük uzay güçlerinin gelişmesi uzun yıllar aldı ancak yarışa rakiplerinden daha geç gelen ve artık kendi uzay istasyonuna ek olarak Mars’a gezici gönderen Çin örneğinin sunacakları var. Güney Kore.genel-16