Yaklaşan konser belgesinde Bono ve The Edge: Dave Letterman ile Bir Tür Eve DönüşU2’den Bono ve The Edge, uzun süredir hayranı olan David Letterman ile birlikte Dublin’e dönüyor.

Çarşamba akşamı yıldızlar, filmin galasını kutlamak için Los Angeles şehir merkezindeki Orpheum Theatre’da bir araya geldi. Gösterimin ardından üçlü ve yönetmen Morgan Neville, moderatörlüğünde soru-cevap paneli için sahne aldı. Hollywood MuhabiriNekesa Mumbi Moody.

Disney+ filminde Letterman, U2 tarihine, İrlanda kültürüne ve iki arkadaş arasındaki yaklaşık 50 yıllık şarkı yazarlığı ortaklığına dalan Bono ve The Edge’e katılıyor.

“[Letterman] komediyi trajediye taşıdı ve Shakespeare’in bu biçimi sevmesinin bir nedeni var. O etraftayken müziğimiz daha iyi,” diye övdü sunucuyu Bono. “Sırf o odada olduğu için, bizi kızdırdığı için müziğin kendisi daha iyi.”

Filmde dikkat çekici bir şekilde eksik olan davulcu Larry Mullen Jr. ve basçı Adam Clayton – ilki çekimler sırasında yaralandı, ikincisi ise o sırada başka yaratıcı arayışlar üzerinde çalışıyordu. Bu arada U2 solisti ve gitarist ikilisi birlikte bir proje yapmaya karar verdiler. “Eğer iki yakışıklı üyeniz [Mullen Jr. and Clayton] Kaçtı, hadi bazı harika hikaye anlatıcıları getirelim, ”diye şaka yaptı Edge, Letterman ve Neville’e atıfta bulunarak.

Bir Tür Eve Dönüş Müzisyenlerin ikonik şarkı sözlerinden bazılarını yeniden inceleyip güncellerken Dublin Ambassador Theatre’da samimi bir gösteriye hazırlandıklarını görüyor.

Bono, sürekli gelişen şarkı yazma süreci hakkında “İnsanlar çocukları gibi şarkılar hakkında konuşmayı severler” dedi. “Onlar değil – onlar senin ailen. Size ne yapacağınızı, nasıl görüneceğinizi, nasıl giyineceğinizi, kiminle çalışacağınızı söylüyorlar.”

Edge, “Akıllıysan, sana yapmanı söyledikleri şeyi yaparsın,” diye ekledi.

Filmin sonuna doğru Bono ve Edge, Letterman’a önceki gece onun hakkında yazdıkları “Kırk Ayak Adam” adlı doğaçlama bir şarkı sunar.

Letterman, şarkıyı ilk kez duyduğunu “Şaşkına dönmüştüm,” hatırladı. “Saatin sabahın üçü olduğunu sanıyordum. Benim hakkımda bir şarkı yazıyorlar. Ben de ‘oh, bittiğine sevindim’ diye düşündüm. Ve sonra ortaya çıktı ki, oh hayır, daha bitmedi. Bu gerçek bir şarkı. Benim için ne kadar güzel bir jest ve hediye olduğunu size anlatamam.” Bunun üzerine Bono ve Edge, sahnede şarkının bir akapella performansı için düzenli bir şekilde alkışlamaya başladı.

Panel boyunca üçlü şakalaşmadan ve birbirlerine takılmadan duramayarak izleyenleri güldürdü.

“Dürüst olmak gerekirse, ilk fikir Jay Leno’ydu,” diye şaka yaptı Edge, Letterman’dan doktora katılmasını istemekle ilgili. Müzisyen ciddi bir şekilde ekledi, “Biz büyük hayranlarız, uzun zamandır öyleyiz. Dave’i yıllardır tanıyoruz ve bir keresinde bizi bir hafta boyunca oynamaya davet edecek kadar aptaldı. Geç Gösteri. Onun için çok cesurdu.

Bono devam etti, “Grubumuz hakkında bir fikir edinmek istedik ama Freud’un ünlü bir şekilde söylediği gibi, psikanalize karşı dayanıklı olabilecek tek ırk İrlandalılardır. Şehrimizi ve ülkemizi görmek çok güzeldi. [Letterman’s] gözler ve ülkemizin büyüdüğünü görün.

“18 yaşımdan beri televizyonda ve bu tür şeylerin içindeyim,” diye ekledi Letterman Dublin’deki deneyiminden. “Hayatımın bu aşamasında bunun bir parçası olmak için – bu gece ilk defa görüyorum [the film] şahsen – sadece bir hediyeydi. Ne güzel bir eser. Çok memnunum, çok gururluyum. Ve tam olarak nasıl olduğunu bilmiyorum. Neden olduğunu bilmiyorum ama bu, televizyonda geçirdiğim ilk 35 yılı çabaya değer kılıyor.”

Bono & The Edge: Dave Letterman ile Bir Tür Eve Dönüş 17 Mart’ta Disney+’ta prömiyer yapıyor.sinema-2