ABD Ticaret Odası AI düzenlemesi çağrısında bulundu

ABD Ticaret Odası Perşembe günü düzenleme çağrısında bulundu. yapay zeka büyümeye zarar vermemesini veya bir ulusal güvenlik riski haline gelmemesini sağlamak için teknoloji, ticari lobicilik grubunun tipik düzenleme karşıtı duruşundan bir sapma.

için önerilen mevzuat açısından çok az şey olsa da, AIhızla büyüyen yapay zeka programı ChatGPT Çok çeşitli sorulara hızlı bir şekilde yanıt yazabilme yeteneği nedeniyle övgü toplayan bu makale, ABD yasa koyucularının ulusal güvenlik ve eğitim üzerindeki etkisine ilişkin endişelerini artırdı.

Oda raporu, politika yapıcıların ve iş dünyasının liderlerinin, AI’nın sorumlu bir şekilde konuşlandırılmasını sağlayacak “riske dayalı bir düzenleyici çerçeve” oluşturma çabalarını hızla artırmaları gerektiğini savunuyor.

AI’nın 2030 yılına kadar küresel ekonomik büyümeye 13 trilyon dolar eklemesi öngörüldüğünü ve acil durum yönetimi yetkililerinin müdahalesini hızlandırmak için hastane hemşirelik eksikliklerini hafifletmek ve orman yangınlarını haritalamak gibi önemli katkılarda bulunduğunu da sözlerine ekledi. Rapor, teknolojinin başgösteren yaygınlığına ve potansiyel tehlikelerine hazır olunması gerektiğini vurguladı.

Rapor, 20 yıl içinde “neredeyse her” işletme ve devlet kurumunun yapay zeka kullanacağını iddia ediyor.

Oda’nın geçen yıl kurduğu yapay zeka komisyonunun bir ürünü olan rapor, iş dünyasının yapay zekanın konuşlandırılması ve yönetiminde oynayacağı kritik rolün kısmen kabul edildiğini söyledi.

Daha fazla düzenleme talep etse bile Oda, düzenlemenin nasıl uygulanacağına dair geniş istisnalar olabileceği konusunda dikkatli davranıyor.

Raporda, “Herkese uyan tek bir düzenleyici çerçeve geliştirmeye çalışmak yerine, AI düzenlemesine yönelik bu yaklaşım, esnek, sektöre özgü rehberlik ve en iyi uygulamaların geliştirilmesine olanak tanır” diyor.

GN Ödülleri

FacebooktwitterLinkedin
genel-9