Sahte sanal kimlikler yeni bir şey değil. Bunları bu kadar kolay bir şekilde oluşturabilme yeteneği, hem sosyal medya platformları – daha fazla “kullanıcı” için bir nimet hem de komplo teorilerinin, çarpıtılmış söylemin ve diğer toplumsal hastalıkların yayılmasına bağlı bir bela oldu.

Yine de, ChatGPT ile geçirilen herhangi bir zamanın gösterdiği gibi, dünyanın deneyimlemek üzere olduğu şeyle karşılaştırıldığında Twitter botları bir hiçtir. Birkaç yıl ileriye gidin ve birinin başka bir ölümlüyle mi yoksa bir sinir ağıyla mı iletişim kurduğunu bilmek imkansız olacaktır.

Sam Altman bunu biliyor. Altman, ünlü olarak, ChatGPT ana şirketi OpenAI’nin kurucu ortağı ve CEO’sudur ve köşede olup bitenler konusunda çoğundan uzun süredir çoğundan daha fazla görünürlüğe sahiptir. Bu nedenle, üç yıldan uzun bir süre önce, her şeyden önce kişiliğin kanıtı olarak hizmet edebilecek deneysel yeni bir şirket tasarladı. Başlangıçta denir Dünya parasıÜç bölümden oluşan misyonu — küresel bir kimlik, küresel bir para birimi ve kendi belirtecini (diğer dijital varlıklar ve geleneksel para birimleriyle birlikte) kullanarak küresel olarak ödeme, satın alma ve transfer sağlayan bir uygulama oluşturmak — teknik olarak büyük olduğu kadar büyük. karmaşık, ancak fırsat da çok geniş.

San Francisco ve Berlin merkezli ekip şu şekilde çalışıyor: hizmeti kullanmak için kullanıcıların kendi sürümünü indirmeleri gerekiyor. uygulama, ardından özel bir optik sistemi barındıran kavun büyüklüğünde gümüş bir küre kullanarak irislerini tarattırın. Tarama tamamlandıktan sonra, kişi, doğrulanmış insanlardan oluşan bir veri tabanına eklenir ve Worldcoin, o gerçek kişiye bağlı benzersiz bir kriptografik “hash” veya denklem oluşturur. Tarama kaydedilmez, ancak karma, gelecekte paylaşılabilir bir ortak anahtara bağlanan özel bir anahtar içeren uygulama aracılığıyla kişinin kimliğini anonim olarak kanıtlamak için kullanılabilir. Sistem, bir kişinin gerçekten benzersiz bir birey olduğunu doğrulamak için tasarlandığından, kişi bir ödemeyi kabul etmek veya belirli bir projeye fon sağlamak isterse, uygulama, bireyin “sıfır bilgi kanıtı” veya matematiksel bir denklem oluşturur. üçüncü bir tarafa yalnızca gerekli miktarda bilgi sağlamak. Bir gün teknoloji, insanların yapay zekanın nasıl yönetilmesi gerektiğine oy vermesine bile yardımcı olabilir. (IEEE Spectrum çıkışındaki bir parça daha iyi ayrıntıları açıklıyor Worldcoin’in teknolojisi.)

Altman’la iş yapmak isteyen yatırımcılar, Andreessen Horowitz, Variant, Khosla Ventures, Coinbase ve Tiger Global’e 125,5 milyon dolar sağlayarak, takımı neredeyse hayal edildiği anda finanse etme şansına atladılar. Ancak halk daha temkinli davrandı. Haziran 2021’de Bloomberg bildirildi Altman’ın Worldcoin üzerinde çalıştığı söylendiğinde, birçok kişi onun iris taramasını kabul eden herkese tasarladığı yeni bir dijital para biriminden bir pay verme vaadini sorguladı. Worldcoin, gelecekteki para birimi düşüşlerini sağlayabilmek için ilk günden itibaren merkezi olmayan ve küresel olmak istediğini söyledi. (Altman’ın sahip olduğu uzun tahmin AI, her yetişkine her yıl bir miktar para ödeyecek kadar servet üretecek.) Sonuç olarak, kripto parçası kaçınılmazdı. Yine de, bazıları onu hemen başka bir kripto olarak kabul etti. sahtekarlıkbu sırada diğerleri sorgulandı biyometrik veri toplayan yeni bir girişimin katılımcılarının gizliliğini gerçekten güvence altına alıp alamayacağı.

Altman daha sonra basının bir “sızıntıya” borçlu olduğunu ve şirketin o sırada hikayesini anlatmaya hazır olmadığını söyledi. Ama şimdi, adı verilen yeni bir üst kuruluş altında yeniden organize edildi. İnsanlık için AraçlarKendisini hem araştırma laboratuvarı hem de ürün şirketi olarak tanımlayan şirket, daha fazla detayı paylaşmaya hazır. Kullanıcıları kazanmak için yeterli olup olmayacakları açık bir sorudur, ancak kesinlikle daha fazla insan çevrimiçi ortamda kişiliği kanıtlamanın neden önemli hale gelmek üzere olduğunu anlamaya başlıyor.

Her şey her yerde aynı anda

Los Angeles ve San Francisco Reklam Portre Fotoğrafçısı Marc Olivier Le Blanc, Reklamcılık, Editörlük ve Yaşam Tarzı.

2019’da Altman, OpenAI’nin CEO’su olmak için ünlü hızlandırıcı Y Combinator’dan ayrılırken, hayal etmeye başladığı yeni bir organizasyonu yönetmeleri için insanlarla röportaj yapmaya başladı. Kattığı ilk kurucu, Max Novendstern, Bridgewater Associates’te eski bir yatırım ortağıydı ve daha önce Wave adlı bir para transferi girişimi için çalıştı; Altman’ın getirdiği ikinci kurucu Alex Blania, California Institute of Technology ve Max Planck Society’de teorik fizik okuyordu.

2021’in başlarında Novendstern lansmana geçmişti başka bir başlangıç. Ancak Blania kaldı ve Worldcoin’in CEO’su oldu.

Blania geçenlerde bana Novendstern’in ayrılışından onun “sıfırdan bire inanılmaz, çok yaratıcı” olduğunu ancak bu noktada “şirketin olması gerektiği kadar işlevsel olmadığını” söyledi. Bu arada Altman bana “günlük işin içinde olmadığını” ancak Blania’nın topluca “küresel olarak en büyük finans ve kimlik sistemini oluşturmayı ve onu tamamen mahremiyeti koruyan ve kapsayıcı,” diyor Blania.

Uzun bir sipariş. Ekip şu anda 1,2 milyon kullanıcısı olduğunu söylüyor; gerçekten etkili olması için, biyometrik teknolojiler fikrine ve kriptoyla ilgili her şeye karşı dirençli insanlar da dahil olmak üzere bir milyardan fazlasına ihtiyacı var.

Worldcoin yönetim kurulunda kalmaya devam eden Altman, üstesinden gelinmesi gereken çok şey olduğunu biliyor. Ocak ayında düzenlediğim bir akşam etkinliğinde, seyirciye anlattı AI’daki gelişmeler nedeniyle “kişiliğin kanıtını sağlayan sistemlere olan ihtiyaç ve servetin yeniden dağıtımı ve sistemlerin küresel yönetimi ile yeni deneylere olan ihtiyaç” artıyor, ancak Worldcoin’i “çok memnun” olduğu bir “deney” olarak da adlandırdı. çalışıyor.

Ayrıca Altman, Worldcoin ile ilgili mahremiyet endişelerinin yanlış yönlendirildiğini öne sürerken, aynı akşam bunların aşılmaz olabileceğini de fark etti. “Şahsen bana göre,” demişti, “Facebook ya da başka bir şeyi kullanmak için vazgeçtiğin mahremiyet miktarına karşı, retinanın taranması için vazgeçtiğin mahremiyet miktarı ve başka hiçbir şey – ikincisini tercih ederim . Ve birçok insan bunu istemeyecektir ve bunda bir sorun yoktur. Ama bence bu yeni dünyada teknoloji ile hangi sorunları çözebileceğimize dair daha fazla deney, örneğin, [it’s] Bunları denemek harika.”

Worldcoin’in başarısına Altman’dan çok daha fazla güvenen Blania, şirketin erken vizyonunu uygulamaya kararlı görünüyor ve üstesinden gelinmesi gereken en büyük engellerden biri, Worldcoin’in yaklaşımının merkezinde yer alan “kürelerin” önüne yeterince insanı çekmek.

Şu anda küreler “Kenya’daki üniversitelerden Lizbon’daki alışveriş merkezlerine kadar her yerde” diyor Blania, birinin yüksek tanımlı bir iris taraması yakalamasının şu anda sadece 60 saniye sürdüğünü, ancak penetrasyonun ihtiyaç duyduğu yerden çok uzak olduğunu söylüyor. olmak.

Blania, Worldcoin’in bunu çözmeyi planladığını söylüyor ve örneğin Lizbon’da, sakinlerin “%5’inden daha azının” irislerinin tarandığı yerlerde, kullanıcıların sonunda kupon veya “belirli kredilere erişim” ve hatta tek oyuncu alabileceklerini söylüyor. oyunlar, daha fazla kullanıcıyı iris taraması için zaman ayırmaya teşvik eder.

Blania, internetin değişen doğasının benimsenmesinde daha büyük bir itici güç olacağını öne sürüyor. “Yürümemiz gereken çok uzun bir yol ve evet, biraz zaman alacak” diyor. “Ama bundan bir yıl sonra bile, Twitter’da dolandırıcı kripto eşantiyonları sunan ‘insanlar’ olmayacak”, bunlar hemen bot olarak tanınabilir. “Bunun yerine, günde 10 saatinizi internette geçirdiğinizi ve dizüstü bilgisayarınızı kapattıktan sonra, beş saat boyunca farklı biçim ve şekillerdeki sinir ağlarıyla konuşup zamanınızı boşa harcadığınızı hayal edin. Korkunç olacak.”

Bu arada Worldcoin, Worldcoin’in ivme kazanması için en umut verici ve kazançlı yol olabilecek bir kurumsal stratejiye de girişiyor. Gerçekten de, şirketin bir sözcüsü, Worldcoin’in bir SDK başlatmak üzere olduğunu, böylece geliştiricilerin API’sine programlayın ve kullanıcılarının insan olduğunu doğrulamanın ve bir kullanıcının belirli bir eylemi yalnızca bir kez gerçekleştirebilmesini sağlamanın bir yolu olarak teknolojisini kendi uygulamalarına veya platformlarına dahil edin.

kapıdaki yabancı

Ve her şey planlandığı gibi giderse, WorldCoin başvuruları zaman içinde genişlemeye devam edebilir. Andreessen Horowitz’den Chris Dixon bildirildiğine göre bir keresinde Blania’ya şöyle demişti: “Bu çok ilginç bir teknoloji, ama bence bunun gerçekte ne kadar önemli olduğunu anlamıyorsun.”

Yine de, eleştirmenler şirketin yüce hedeflerinden ve teknolojisinden şüphe duymaya devam ediyor. Öne çıkan sorulardan biri, insanların kendilerine verilen gerçek Worldcoin para birimini nasıl kullanacakları ve Blania’nın bu noktada pek tatmin edici bir yanıtı yok. “Düzenleyici hususlar ve token’ın ABD’de mevcut olmaması nedeniyle, token’ın potansiyel olarak nasıl kullanılabileceği konusunda spekülasyon yapacak durumda değilim” diyor.

Kripto para birimlerinin finansal kapsayıcılığı artırma veya evrensel temel geliri sağlama potansiyeline şüpheyle yaklaşanlara gelince, Blania, eleştirmenlerin, Worldcoin’in ürünlerinin insanları benzersiz olarak doğrulamak için birbirini tamamlaması yerine Worldcoin’in kripto para birimine fazla odaklandığını öne sürüyor. para gönder ve al.

Bu arada, Worldcoin’in yaklaşımıyla ilgili daha acil bir endişe, biyometrik kimlik doğrulamanın tek seferlik bir süreç olması nedeniyle, kullanıcılar ve World ID’leri arasında devam eden bir bağlantı olmamasıdır. Worldcoin tarafından üretilen bir anahtarın insanların istediği şekilde satılıp satılamayacağı veya elden çıkarılıp çıkarılamayacağı sorulduğunda, Blania önce “hiçbir sistemin mükemmel olmadığını” ve “bunu tamamen önlemenin asla mümkün olmayacağını” kabul ediyor, ancak “bekliyoruz” diyor. kimliğe bürünme çok zorlaşıyor.”

Rekabete ve Worldcoin’e gelince Biraz var — Blania, kişilik kanıtına farklı yaklaşımlar benimseyen adayların zamanla doğal olarak gözden düşebileceğini beklemektedir.

Worldcoin’in küreleri “biraz dışarıda” olsa da, şirkete, çevrimiçi dünyanın ne kadar hızlı değiştiğinden dolayı aynı sorunu tamamen çevrimiçi olarak çözmeye çalışan platformlara göre bir avantaj sağladığını kabul ediyor. Blania şöyle diyor: “Temel olarak, gelecek nesiller tarafından parçalanacaklarına inanıyorum. [large language] modeller [like ChatGPT] önümüzdeki 12 ila 24 ay içinde ortaya çıkacak, çünkü ne dijital içerik ne de zeka ayrımcılık yapacak kadar iyi olmayacak. [who is or isn’t human] artık değil. Fiziksel dünyayla köprü kuran bir şeye ihtiyacınız olacak” diye ekliyor. “Diğer her şey kırılacak.”

genel-24