İklim değişikliğini yavaşlatmak için tartışmalı bir taktik, Teksas’ta gaz topluyor: bacalardan karbondioksit emisyonlarını yakalamak. Bu, gezegeni ısıtan CO2 emisyonlarını azaltabilirken, halihazırda endüstriyel kirlilikle uğraşan topluluklar için yeni sorunlar oluşturabilir.

Petrol devi Occidental, geçen hafta geç saatlerde, karbon yakalama teknolojileri için bir merkez inşa etmek üzere Teksas Körfezi Kıyısı boyunca 55.000 dönümlük bir alan kiraladığını duyurdu. Buradaki fikir, yakındaki kimyasal tesisler, rafineriler ve fabrikalardan kaynaklanan karbondioksit emisyonlarını yakalamaktır. Bu CO2 daha sonra boru hattı aracılığıyla Occidental’ın önerilen merkezi içindeki yer altı depolama alanlarına taşınır.

Topluluklar arasında çapraz geçiş yapan bu yeni tür boru hatlarının olasılığı şimdiden bazı çevre savunucuları korkmuş Öte yandan Occidental gibi petrol ve gaz şirketleri, federal ve eyaletlerin temiz enerjiye geçiş çabalarına rağmen işlerini ayakta tutabilirlerse karbon yakalama teknolojisini benimsemeye hevesli. Şirketler, aynı zamanda iklim değişikliğiyle mücadele etme iddiasında bulunurken, fosil yakıtları ve petrokimyasalları üretmeye ve bu süreçte kurum ve duman gibi diğer kirlilik türlerini üretmeye devam edebilir.

Şirketler, aynı zamanda iklim değişikliğiyle mücadele etme iddiasında bulunurken, fosil yakıtlar ve petrokimyasallar üretmeye ve bu süreçte kurum ve duman gibi diğer kirlilik türlerini üretmeye devam edebilir.

Başka bir deyişle, karbon yakalama, sera gazı emisyonlarıyla uğraştıklarını söyledikleri için şirketlerin kendilerini çevre dostu olarak göstermelerinin bir yolu haline geliyor. Buradaki uyarı, hava kalitesini ve halk sağlığını etkileyen diğer kirletici türleriyle mücadele etmeleri gerekmediğidir. Ayrıca, yeni karbon yakalama altyapısından ek riskler getirebilirler.

Occidental’ın önerdiği karbon yakalama merkezi, Beaumont ile Houston, Teksas arasındaki üç ilçeye yayılacak. 2 Mart’a göre, birçok kirlilik kaynağının yakınında ideal bir konuma sahip olacak. basın duyurusu. Occidental yan kuruluşu 1PointFive’ın başkanı Jeff Alvarez, “Bu merkez, Teksas’taki en büyük endüstriyel koridorlardan ikisinin arasında yer alıyor, bu nedenle yakalanan CO2 verimli bir şekilde taşınabiliyor ve güvenli bir şekilde tutulabiliyor … şirketler, paylaşılan karbon altyapısına erişim için bu merkeze bağlanabilir” dedi. El koyma, duyuruda belirtildi.

Bu altyapıyı paylaşmak, karbon yakalamayla ilgili büyük bir sorunun çözülmesine yardımcı olur: konuşlandırmanın çok pahalı olması. Yüksek yoğunluklu rafinerilerin ve kimyasal tesislerin yakınında bir merkez inşa etmek, Occidental’ın parasının karşılığını daha fazla alacağı anlamına gelir. Ve Houston bölgesi, Batı yarım küredeki en büyük petrokimya üretim kompleksine ev sahipliği yapıyor.

Kirleticilerin bu şekilde yoğunlaşması aynı zamanda civardaki sakinlerin çok fazla kurum ve dumanla yaşamak zorunda olduğu anlamına da geliyor. Ve 2020’ye göre, düşük hava kalitesi Houston bölgesine eşit bir şekilde dağılmıyor. rapor iki çevre kuruluşu tarafından görevlendirilmiştir: Doğal Kaynaklar Savunma Konseyi ve Teksas Çevresel Adalet Savunuculuk Hizmetleri.

Rapora göre, bölgedeki kirlilik yoksul haneleri ve beyaz olmayan mahalleleri diğerlerinden daha fazla etkiliyor. Renkli sakinler, beyaz sakinlere göre iki kat daha fazla kirlilik yüküne maruz kaldı. Yoksulluk içinde yaşayan insanlar, benzer şekilde, daha varlıklı hane halklarına göre yüzde 50 daha fazla kirlilik yüküne maruz kaldılar; bu, ekonomiyi fosil yakıtlardan ve petrokimyadan vazgeçirmek için daha da fazla bir neden. Bunun yerine, karbon yakalama, kirletici tesislerin ömrünü uzatarak tersini yapabilir.

CO2 için olanlar da dahil olmak üzere boru hatları ek bir risk getirebilir. 2020’de, hidrojen sülfürle kirlenmiş karbondioksiti taşıyan bir boru hattı, Mississippi’deki Satartia’nın çoğunluğu Siyah olan topluluğu yakınlarında patladı. Patlama, kasabayı pusla sardıktan sonra en az 45 kişiyi hastaneye gönderdi. Yüksek konsantrasyonlarda kirlenmemiş CO2 bile hava yollarını ve hatta araba motorlarını tıkayabilen, insanlar kaçmaya çalışırken araçları durdurabilen bir boğucudur.

ABD’de karbon yakalama merkezleri ortaya çıkmaya başlarsa, yeni ve eski, daha fazla topluluk bu potansiyel tehlikelerde gezinmek zorunda kalabilir. 2021’de kabul edilen iki partili altyapı yasası 12 milyar dolar karbondioksiti yakalamak ve depolamak için. Occidental kendisini bu arenada lider yapmak için can atıyor. Şirket, Bluebonnet adını verdiği bir proje olan Texas merkezinin 1,2 milyar mt karbondioksit depolama kapasitesiyle 2026 yılına kadar faaliyete geçmesini bekliyor.genel-2