TechCrunch’ın öğrendiğine göre, yaşa dayalı ayrımcı işe alım uygulamaları iddiasıyla Blue Origin aleyhine iki ayrı dava açıldı.

İlk dava, geçen yaz şirket mülakat panellerine katılan ve amiri tarafından kendisine daha genç adaylar bulması talimatını verildiğini iddia eden eski bir Blue Origin mühendisi tarafından açıldı. Ocak ayında yapılan ikinci şikayet, görüşmecilerin kalifiye olduğunu söylediği işlere defalarca ve başarısız bir şekilde başvuran 64 yaşındaki bir çalışan adayı tarafından getiriliyor.

Blue Origin, TechCrunch’ın yorum talebine yanıt vermedi.

Blue’da 2018’de işe alınan eski bir havacılık ve uzay yazılım mühendisi olan Cristian Bureriu, İK’ya doğrudan amiri tarafından kendisine daha genç adaylar araması talimatını verdiğinden şikayet ettikten sonra rütbesinin düşürüldüğünü söyledi – sadece 20- ve 30 yaşındakileri işe almak için – “” genç adamlar daha çok çalıştırılabilir.”

Şikayeti ayrıca Blue’nun Bureriu’nun departmanında neredeyse tamamı 40 yaşın üzerinde olan yaklaşık 20 çalışanı “kovduğunu veya işine son verdiğini” iddia ediyor. Şikayete göre, onların yerine daha genç personel getirildi. Blue Origin, Bureriu’yu Mayıs 2022’de kovdu. Bureriu bu hikaye için yorum yapmaktan kaçındı.

David Rowan şikayetinde, Blue Origin’de birkaç yıllık bir süre içinde on dört açık pozisyona başvurduğunu ve hiçbirinin iş teklifiyle sonuçlanmadığını söylüyor. Roller için röportaj yaptığında, şikayeti, görüşmecilerin yaşını belirlemek için yönlendirici sorular sorduğunu iddia ediyor.

Rowan, Bureriu’nun takım elbisesini geçen Ekim ayında öğrendi. Avukatı şikayette Rowan’ın iddialarının “kasıtlı yaş ayrımcılığı bulgusunu destekleyen ikinci dereceden kanıtların ikna edici bir mozaiğini sunduğunu” yazdı. Avukat Kevin Jent, bu hikaye için yorum yapmaktan kaçındı.

Boston College’daki Yaşlanma ve Çalışma Merkezi’nin eş direktörü Jacquelyn James, bir röportajda, yaş ayrımcılığı davalarının kazanılmasının son derece zor olduğunu açıkladı. “Yargıtay, işe alınmamanızın neredeyse tek sebebinin yaş olduğunu kanıtlayabilmeniz için bunu yaptı” dedi.

Ayrımcılık şikayetleriyle ilgilenen federal kurum olan ABD Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu’na (EEOC) göre, yaş ayrımcılığı şikayetlerinin sayısı son on yılda düşüşte. 2011’de EEOC’ye yaşa bağlı 23.465 suçlama yapıldı; 2021’de sadece 12.965. James, bu düşüşün davaların kazanılmasının çok zor olmasından kaynaklanabileceğini tahmin etti.

Blue Origin ile çalışmayı kabul ederken Bureriu, istihdamla ilgili herhangi bir iddiayı mahkemede dava ettirme hakkından feragat eden bir tahkim anlaşması imzaladı. Bunun yerine, bu anlaşmanın şartlarına göre, şikayetleri bir tahkime gidiyor.

Emek için büyük havacılık şirketleri ve diğer teknoloji şirketleriyle rekabet etmesi gereken uzay şirketleri arasında yetenek için şiddetli bir rekabet var. Göre Havacılık ve Uzay Endüstrileri Derneği ve Amerikan Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü tarafından yürütülen ve 30’dan fazla A&D şirketini (Blue Origin veya uzay endüstrisine yeni giren diğer şirketler dahil olmasa da) araştıran 2022 Havacılık ve Savunma İşgücü Araştırması’nda, yanıt verenler aşağıdakilerle ilgili endişelerini bildirdi: yetenek çekiciliği ve işgücü kıtlığı. Ankete katılanların %88’i üniversitelerdeki kariyer fuarlarına katıldıklarını ve işgücünü geliştirmek için staj teklif ettiklerini bildirdi.genel-24