Final Fantasy 16’nın (Final Fantasy XVI) oynanışını gördüyseniz, Final Fantasy 16 savaş sisteminin önceki Final Fantasy oyunlarındaki gibi sıra tabanlı olmadığını, ancak her şeyiyle daha aksiyon odaklı olduğunu şüphesiz görmüşsünüzdür. gerçek zamanlı olarak oluyor.

Bir röportajda konuşan Final Fantasy 16 Yapımcısı Naoki Yoshida ve Yönetmen Hiroshi Takai, FF16’nın neden sıra tabanlı dövüş yapmadığını ve bunun günümüzün modern oyuncuları ve oyun satışlarıyla ilgisi olduğunu açıkladı.

Bir Final Fantasy, numaralı bir Final Fantasy yaratmak öyle büyük bir çaba haline geldi ki, geliştirme maliyetleriniz sadece bir oyun yaratmak için 100 milyon doları aşabilir. Ve bu geliştirme maliyetini telafi etmek için oyununuzu mümkün olduğunca çok kişinin oynamasına ihtiyacınız var. Ve eski hayranların çoğu, Final Fantasy’nin geçmişte sahip olduklarına alışmış olsa da, pek çok genç [players] Hiç Final Fantasy oyunu oynamadım. Birinci şahıs nişancı oyunları oynayarak büyüdüler, gibi oyunlar oynayarak büyüdüler. [Grand Theft Auto], temelde bir düğmeye basarsınız ve hemen bir şeyler olur. – Naoki Yoshida, FF16 Yapımcısı

Yoshida, bu günlerde oyuncuların bir düğmeye bastıkları anda bir yanıt beklediklerini ve günümüz oyuncularına hitap etmek için aksiyon rotasına gitmenin “hemen hemen tek yol” olduğunu ekliyor.

Komuta dayalı bir sistem değildir. Kareye bastığınızda, adamınız ateş ediyor. Neden onun ateş etmesini beklemek zorundasın, ben kareye basabilmeliyim ve o hemen ateş ediyor. Bununla büyüyen bir nesil oyuncunuz var, [and you need] bu nesillerin gelip oynamasını sağlamak için [FFXVI], bu tür bir oyun olmadığı imajına sahip. Bunu o gruba da çekici kılmalısınız. Ve bu grubun gelip onları diziyle tanıştırması için bu yoldan gitmeye karar verdik – eylem hemen hemen tek yoldu. – Naoki Yoshida, FF16 Yapımcısı

Final Fantasy 16’daki savaşın şu ana kadar ne kadar harika göründüğü göz önüne alındığında, geliştiriciler doğru kararı vermiş gibi görünüyor.

Diğer FF16 haberlerinde Square Enix, aksiyon-RPG’nin neden PS5’e özel olduğunu da açıkladı.

Final Fantasy 16’nın 22 Haziran 2023’te PS5’te piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Kaynak: Oyun Bilgilendiricisioyun-6