Ödül sezonunun en çok konuşulan yıldızlarından biri, sahne çalan ilk performansı sayısız sütunda fışkıran ve adı sayısız kabul konuşmasında anılan, ekrana yeni gelen biri. Yine de minyatür eşek Jenny – Martin McDonagh tarafından Equidae belirsizliğinden koparıldı ve karanlık İrlanda komedisinin A-list kadrosu arasına atıldı. Inisherin’in Banshees’iColin Farrell, Brendan Gleeson, Barry Keoghan ve Kerry Condon ile toydan tırnağa gittiği yer – kampanya izinde tamamen yok oldu.

Rol arkadaşlarına yağdırılan övgüler göz önüne alındığında, THR – kendisini Dublin Uluslararası Film Festivali için Emerald Isle’da bulan – Jenny’nin izini sürmeyi umuyordu, böylece en azından ilginin bir kısmını çekebildi. Elbette, Oscar yarışı son aşamasına geldiğinde, yapımcılar ve yayıncılar, bitiş çizgisine giden herhangi bir son medya hamlesine yardımcı olmaya istekli olacaklardır.

Pek değil.

Searchlight temsilcileri başlangıçta yardım etmekle ilgileniyor gibi görünse de, kısa süre sonra sessiz kaldılar ve sonunda – seyahatten tam bir hafta önce – böyle bir toplantı ayarlamak için “zaman yetersizliğinden” söz ettiler (Jenny arka arkaya mıydı?). Ancak daha sonra, yoğun bir program iddialarının sadece kurnaz bir oyun olduğu anlaşıldı. Jenny sadece herhangi bir baskı yapmamakla kalmıyor, aynı zamanda nerede olduğu kesinlikle bilinmesi gerekenler temelinde tutuluyordu.

İçeriden biri, “Jenny’nin konumu çok yakından korunan bir sır,” dedi. THR Dublin’de bir kez, onun bile – aslında üzerinde çalışmış biri olduğunu kabul ederek ölüm perileri – söylenmesi gereken güven çemberinde değildi.

Yaygın olarak bildirildiği gibi, 2021’de tamamlanan filmin çekimleri tamamlandıktan sonra, yapımcılar Jenny’nin erken emekli olması için para ödedi (“Sadece onun herhangi bir boktan filmde oynamasını istemedik,” McDonagh daha önce şöyle açıklamıştı: THR). Birkaç makale ve sosyal medya paylaşımında, artık İrlanda’nın Midland bölgesinde mutlu bir şekilde yaşadığı iddia edildi. Ancak diğer röportajlarda, set sorumlusu Fircroft Animal Actors’tan Rita Moloney, Jenny’nin diğer minyatür eşeklerle (görünüşe göre yaklaşık beş) birlikte County Carlow’da, biraz daha güneyde olduğunu söyledi. Her halükarda, tasarıya uyan birkaç eşek barınağına e-postalar gönderildi.

Ancak, filmde çalışan bir yönetici şunu iddia etti: THR Jenny’nin Carlow’da “olduğunu” ancak o zamandan beri “taşındığını”. Nereye gideceklerini de bilmiyorlardı.

Doğru olsun ya da olmasın, Jenny’nin yerini kimseye açıklamayacağına kesinlikle söz vermiş olanlar bile, hem hayranları hem de gazetecileri uzakta tutmak için dikkatlice düzenlenmiş bir hile operasyonu uygulanıyormuş gibi geldi. Ve bu, temasa geçilen her sığınak yanıt vermediğinde daha da belirgin hale geldi. Açıkçası, İrlanda’nın tamamı, ülkenin dört ayaklı yıldızını şöhretin baskılarından ve tuzaklarından koruma çabalarındaydı. Yöneticinin daha sonra iddia ettiği gibi: “Sadece emekliliğinin huzur içinde tadını çıkarmasını istiyoruz.”

Ne yazık ki, Jenny’nin yabancılara “bu eşeği görüp görmediklerini” soran bir resmiyle İrlanda’yı dolaşacak zamanı yoktu (şimdi görünüşe göre filmdekinden biraz daha büyük – Condon, fotoğrafları “doldurduğunu” açıkladı. görülen), THR arayışından vazgeçti.

Belki de Jenny gerçekten de post-ölüm perileri hayatı kameralardan uzakta ve 15 dakikasının tadını çıkarmakla ilgilenmiyor. Ya da belki, Oscar töreni yaklaşmaktayken ve dengeyi bozmaya yetecek kadar yanlış bir hareketle, yayıncılar medya eğitimi olmayan bir eşeğin kendini kıç yapmasını istemiyorlar.

Bu hikayenin bir versiyonu ilk olarak The Hollywood Reporter dergisinin 8 Mart sayısında yayınlandı. Abone olmak için buraya tıklayın.sinema-2