Amazon çalışanı, uzaktan çalışma giderleri nedeniyle Kaliforniya'daki toplu dava teklifini kaybetti

Amazon yaklaşık 7.000 işçi adına önerilen bir toplu dava davasını bozguna uğrattı. Kaliforniya şirketin COVID-19 salgını sırasında uzaktan çalışan çalışanlarına ev ofis masrafları için geri ödeme yapması gerektiğini iddia eden.

San Francisco’daki ABD Bölge Yargıcı Vincent Chhabria, adı geçen davacı David’in WilliamsAmazon’un şirket genelinde çalışanlara internet, cep telefonu ve diğer masraflar için geri ödeme yapmama politikası olduğunu gösteremedi ve yargıç, işçileri bir sınıf olarak tasdik etme önergesini reddetti.

Yargıç, önerilen 7.000 sınıf üyesinden 600’den fazlasının ev internet harcamaları için ortalama 66.49 $ geri ödendiğini ve bazılarının tam olarak geri ödendiğini söyledi.

Williams’ın klas sertifikasyonu talebi önyargısız bir şekilde reddedildi, bu da daha sonra yeni bir talepte bulunabileceği anlamına geliyor.

Amazon ve Williams’ın avukatları, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Williams, 2021’de Amazon’a bireysel olarak dava açtı ve geçen yıl toplu dava iddialarını ekledi. Amazon’u, işverenlerin işçilere işle ilgili makul masrafları karşılamasını gerektiren bir Kaliforniya yasasını ihlal etmekle suçladı.

Ocak ayında Chhabria, Amazon’un davayı reddetme talebini reddetti. Şirket, masrafların Amazon’un herhangi bir kararından değil, hükümetin evde kalma emirlerinden kaynaklanması nedeniyle geri ödeme borcu olmadığını iddia etmişti.

Williams’ın avukatları, aralarında IBM Corp, Fox Broadcasting Co ve Oracle Corp’un da bulunduğu birkaç başka şirkete karşı benzer davalar açtı. Bu davalardan bazıları, işletmelerin ev ofis masraflarını karşılamak için uzaktan çalışanlara ayda 83 dolara kadar maaş vermeyi kabul etmesiyle sonuçlandı.

GN Ödülleri

FacebooktwitterLinkedin
genel-9