Yasal olarak onaylanmış kripto mikseri Tornado Cash’in halefi olan Privacy Pools şu anda geliştirme aşamasındadır. Tornado Cash üzerinde çalışan geliştiricilerden biri şimdi yasal normlara uygun olduğu söylenen yeni bir platform yaratıyor. Geliştirici, yeni hizmetin kodunu GitHub’da yayınladı. Geliştirici, bu platform ile Tornado Cash’e benzer hizmetler sunmayı hedefliyor, ancak daha yasal bir yaklaşımla. GitHub’da yayınlanan kod, geliştiriciye göre yalnızca deneyseldir.

Eski Tornado Cash geliştiricisi Ameen Soleimani’ye göre, yaklaşmakta olan Gizlilik Havuzları hizmeti, kullanıcılarının kripto işlemlerinde daha fazla mahremiyet aramasını, terör veya bilgisayar korsanlığı gruplarıyla ilişkili olmadıklarını kanıtlamalarını sağlayacak sıfır bilgi kanıtları kullanacak. Tornado Cash gibi gizlilik karıştırıcıları, genellikle kripto hırsızları tarafından kötüye kullanılır.

Bu mikserler, insanların çalınan jetonlarını ortak bir kripto jeton havuzuna yatırmasına ve ardından çalınan varlıklarını gizli cüzdanlara havale etmesine olanak tanır. Bu süreç, bir kripto dolandırıcılığı veya dolandırıcılık vakasını araştıran memurlar tarafından izlenebilecek çalınan fonların izini kırmak için tasarlanmıştır.

Geçen yıl, Tornado Cash ABD’li yetkililerin dikkatini çekti. Gizlilik karıştırıcısı bildirildiğine göre 7 milyar dolar (kabaca Rs. 57.911 crore) değerindeki yasadışı fonları akladı.

FBI, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının Tornado Cash’i 455 milyon dolar değerinde (kabaca 3.763 crore) çalınan kripto para birimleriyle kaçmak için kullandıklarından bile şüpheleniyor. Bu arada, ABD Yabancı Varlık Kontrol Ofisi (OFAC), kripto varlıkları aracılığıyla yasa dışı bir şekilde kara para akladığı için geçen yıl Ağustos ayında Tornado Cash’e yaptırım uyguladı.

Tornado Cash’in arkasındaki beyin Alexey Pertsev, şu anda herhangi bir suçla itham edilmeden Hollanda polisinin gözetimi altında hapis cezasını çekiyor.

Siber suçluların gözetiminden kripto karıştırıcılardan geçen fonların yüzdesi bildirildiğine göre Nisan 2022’de 51,8 milyon dolara (kabaca 413 crore) ulaştı. Bu, şimdiye kadar kripto karıştırıcılar aracılığıyla hedef cüzdanlara bağlanan en yüksek kripto fon hacmi oldu.

ABD’deki kolluk kuvvetleri, kripto gizlilik karıştırıcıları etrafındaki ipi zaten sıkılaştırırken, Chainalysis gibi blockchain güvenlik firmaları, kripto karıştırıcılar aracılığıyla işlenen işlemleri tersine mühendislik ve ayrıştırma yapabilen araçlar ortaya çıkarmak için çalışıyor.


Dönebilen ekranlı veya sıvı soğutmalı akıllı telefonlardan, sahipleri tarafından kolayca tamir edilebilen kompakt AR gözlüklerine ve el cihazlarına kadar, MWC 2023’te Orbital’de gördüğümüz en iyi cihazları, Gadgets 360 podcast’ini tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi’nde Samsung, Xiaomi, Realme, OnePlus, Oppo ve diğer şirketlerden en son lansmanların ayrıntıları ve haberleri için MWC 2023 merkezimizi ziyaret edin.genel-8