Tesla Model S showroom'un dışında

Bir Tesla’nın maliyeti ne kadar? Soru basit gibi görünse de Elon Musk’ın elektrikli araç şirketi bu yıl fiyatlarını o kadar çok ayarlıyor ki, ayak uydurmak biraz zor.

En son değişiklikte Tesla, tam araç varyantına bağlı olarak Model S ve Model X fiyatlarını %4 ila %9 arasında düşürdü. Her iki Model S versiyonu da artık 5.000 $ daha ucuz – şu anda maliyeti 89.000 $ olan standart için %5’lik bir düşüşe eşit. Model S’nin daha yüksek performanslı “Ekose” varyantı şimdi %4’lük bir düşüşle 109.990 dolardır.

Model X crossover SUV’daki kesintiler daha da fazlaydı; her iki versiyon da 10.000 $ azaltıldı. Standart şimdi 99.990 dolar, %9’luk bir kesintiye eşit. bu
Ekose varyant şimdi 109.990 $, bu da %8’lik bir indirime eşit.

Değişiklikler ABD’de satılan araçları etkiliyor ve şimdiden Tesla’nın web sitesinde yürürlükte. İlk önce şirket yatırımcıları ve diğerleri tarafından Twitter’da not edildi.

Ocak ayında, Tesla, ABD ve Avrupa’daki otomobil fiyatlarını %20’ye varan oranlarda düşürdü araç modeline ve konumuna bağlı olarak. Daha önceki kesintiler, şirketin tüm modellerini etkiledi ve bu değişiklikleri dahil ederseniz, Model S veya Model X’in maliyeti 2023’ün başından bu yana %14 ile %21 arasında düştü rapor Bloomberg’den.

Fiyat değişiklikleri bir haftadan kısa bir süre sonra gelir Tesla’nın Yatırımcı Günü ve Musk’ın şirketin “Master Plan 3” sunumu. Bu etkinlik sırasında milyarder, Tesla’nın araç üretim sürecinde geliştirdiği ve şirketin arabalarını üretmesini daha ucuz hale getiren çok sayıda maliyet azaltma stratejisini vurguladı. Musk ayrıca, Ocak ayındaki fiyat indirimlerinin müşterilerin araçlara yönelik arzusunu artırdığını belirtti. “Fiyattaki küçük değişikliklerin bile talep üzerinde büyük, çok büyük bir etkisi olduğunu gördük” CEO dedi ki.

Muhtemelen, bu son indirim turunun amacı bir kez daha talebi artırmaktır. Belki de Model X ve S siparişlerindeki artış beklentileri karşılamadı veya şirketin diğer arabalarına yönelik iştahla eşleşmedi.

“İnsanların bir Tesla sahibi olma isteği son derece yüksek. Sınırlayıcı faktör, ödeme yetenekleridir, ”dedi CEO. Musk, şirketinin arabalarından birine sahip olma arzusunun “sonsuzdan ayırt edilemez” olduğunu ve Tesla fiyatlarını düşürdükçe talebin “çıldıracağını” ekledi.

Yine de, Tesla fiyat etiketlerinden binlerce dolar çıkarılmış olsa bile, araçlar çoğu için engelleyici derecede pahalı olmaya devam ediyor. En ucuz Tesla modeli olan Model 3, 42.990 dolardan başlıyor. Bunu Chevy Bolt, Nissan Leaf ve Mini Cooper SE ile karşılaştırın. hepsi 30.000 doların altında. Ve bu gerçekten uygun fiyatlı seçeneklerin artmasıyla Tesla, uzun süredir tehdit altında olan hakimiyetiyle artan pazar rekabetiyle karşı karşıya.

Orjinalinde, 2006 Tesla Ana PlanıMusk, şirketinin kademeli olarak daha ucuz elektrikli araçlar üretmek için çalışacağına ve bu araçların geniş bir tüketici kitlesi için erişilebilir olacağına söz verdi. Son yıllarda, milyarder ima etti genellikle “Model 2” olarak anılan olası bir 25.000 $ Tesla EV. Bununla birlikte, bu fiyat noktası hala çok uzak görünüyor ve Musk, geçen haftaki sunumunun bir parçası olarak böyle bir araba hakkında herhangi bir güncelleme sunmadı.

Gizmodo, Twitter ve e-posta yoluyla yorum yapmak için Tesla’ya ulaştı, ancak şirket hemen yanıt vermedi. Bunun yerine, Gizmodo e-postayla gönderilen bir hata mesajı aldı. “Alıcının posta kutusu dolu ve şu anda mesaj kabul edemiyor. Lütfen mesajınızı daha sonra yeniden göndermeyi deneyin veya doğrudan alıcıyla iletişime geçin.” tesla halkla ilişkiler departmanını feshetti 2020’de. O zamandan beri şirket, gazetecilerin sorularını nadiren doğrudan yanıtladı.genel-7