Microsoft, büyük yeni Windows özelliklerini daha da önce herkese açık olarak test etmeye hazırlanıyor. Yazılım devi, yaklaşık on yıldır Windows’taki değişiklikleri önizlerken, Windows Insiders için yeni bir Canary kanalı, herkesin çekirdek, API’ler ve diğer büyük değişiklikleri içeren “baskıdan yeni çıkmış” Windows yapılarını denemesine izin verecek. Windows’un parçaları. Bu yeni Kanarya kanalı, Intel ve Microsoft’un son zamanlarda ima ettiği Windows 12 için hazırlık çalışması gibi geliyor.

Microsoft’un Windows Insider programı başkanı Amanda Langowski, “Yeni Canary Channel, müşterilere sunulmadan önce daha uzun hazırlık süresi gerektiren platform değişikliklerinin önizlemesinin yapıldığı yer olacak” diyor. bugün bir blog yazısında. “Bunun bazı örnekleri arasında Windows çekirdeğindeki büyük değişiklikler, yeni API’ler vb.”

Microsoft’un, Windows’un gelecekteki bir sürümünde nihai olarak gönderilmeden önce, Windows’taki temel platform değişikliklerini test ettiğini gördük. Microsoft, Windows 11 duyurulmadan önce Windows 10 önizleme yapılarında bazı ekran değişikliklerini test etti ve değişiklikler yalnızca Windows 11 haline gelen sürümde piyasaya sürüldü. Aynı şekilde, Windows 10 on Arm için x64 öykünmesi erken test edildi ve yalnızca Windows 11’de gönderildi.

Yeni Canary kanalı, Microsoft’un laboratuvarlarında yeni oluşturulan Windows sürümlerinin önizlemesini yapmak için tasarlanmıştır ve sürümler, mevcut Dev kanalından daha sık olacak, ancak sonuç olarak daha az kararlı olacaktır. Yeni özellikler Windows geliştirme döngüsünün başlarında olacağından, Microsoft bu kanalı yalnızca ileri düzeyde teknik kullanıcılar için önerir.

Langowski, “Canary Channel’a uçurulacak yapılar ‘baskıdan yeni çıkmış’ olacak ve inşa edildikten hemen sonra uçuşa geçecek, bu da Insider’lara sunulmadan önce çok az doğrulama ve belgeleme yapılacağı anlamına geliyor” diyor. “Bu derlemeler, bilgisayarınızı doğru şekilde kullanamamanıza neden olabilecek veya bazı nadir durumlarda Windows’u yeniden yüklemenizi gerektirebilecek önemli sorunları içerebilir.”

Sınırlı dokümantasyon olacak olsa da Microsoft, yalnızca bir derlemede yeni özellikler mevcut olduğunda Canary kanalı sürümleri için blog gönderileri sağlayacaktır. Langowski’ye göre Microsoft, dahili olarak yaptığı gibi Windows’un günlük yapılarını yayınlamayacak, ancak Windows ekibi “gelecekte sürümleri daha sık yayınlayabilir”.

Yeni Windows Insider kanalları.
Resim: Microsoft

Microsoft genellikle bu büyük Windows değişikliklerinden bazılarını Windows Insider’lar için geçerli Dev kanalında test ederdi, ancak bu kanal şu ​​anda yeniden başlatılıyor. Geliştirici kanalı, bunun yerine yeni özelliklerle en son Windows 11 derlemelerini önizlemek için kullanılacaktır. Mevcut Geliştirme kanalı test kullanıcıları, geçen yıl piyasaya sürülen 25000 yapı serisi (mevcut yapı 25309) güncellemelerini almaya devam etmelerini sağlamak için otomatik olarak Canary kanalına taşınacaktır.

Artık Microsoft’un Windows’ta gelecekteki değişiklikleri önizlemek için kullanacağı dört Insider test halkası var:

  • kanarya kanalı – geliştirme döngüsünün başlarındaki en son platform değişikliklerini içerir. Derlemeler kararsız olabilir ve son derece teknik kullanıcılar için tasarlanabilir.
  • geliştirici kanalı – yeni özelliklere sahip en son Windows 11 önizleme yapılarını içerir. Yapılar, pürüzlü kenarlarla düşük stabiliteye sahip olabilir ve meraklılar için tasarlanabilir.
  • beta kanalı – Geliştirici kanalından daha kararlı olan Windows 11 yapılarını içerir. Derlemeler, Microsoft tarafından doğrulanan güncelleştirmelere sahiptir ve erken benimseyenler için tasarlanmıştır.
  • Yayın Önizleme kanalı – herkese açık olarak yayınlanmak üzere olan düzeltmelerin ve yeni özelliklerin bir önizlemesini içerir. Derlemeler yüksek kararlılığa sahiptir ve ticari kullanıcıların kullanıma sunulmak üzere olan değişiklikleri önizlemesi veya genel kullanıma sunulmadan önce Windows’un yeni sürümüne erişmesi için tasarlanmıştır.

Şu anda Dev kanalındaysanız ve otomatik olarak yeni Canary kanalına taşınırsanız, Dev kanalına geri dönmek için temiz bir Windows 11 yüklemesi gerçekleştirmeniz gerekir. Microsoft şimdi, mevcut Beta kanalı kullanıcılarının, en son Windows 11 özelliklerini erkenden önizlemek istiyorlarsa Dev kanalına geçmelerini öneriyor.

Bu yeni Canary kanalı, Windows’un gelecekteki sürümleri için hazırlık çalışması gibi geliyor. Langowski, “Canary Channel’da denediğimiz bazı değişiklikler hiçbir zaman yayınlanmayacak ve diğerleri, hazır olduklarında gelecekteki Windows sürümlerinde gösterilebilir” diyor.

Microsoft’un geçen yıl Windows’un ana sürümleri için üç yıllık bir sürüm döngüsüne geri döndüğü bildirildi. Bu, Windows’un bir sonraki ana sürümünün 2024’te çıkabileceği anlamına geliyor. Microsoft, Windows geliştirme değişikliklerini kamuoyuna açıklamadı, ancak yeni zaman çizelgesi raporları, bundan sadece haftalar sonra ortaya çıktı. Microsoft sevkiyata başladı artık bu yeni Canary kanalının temelini oluşturan 25000 serisi Windows yapıları.

Hem Intel hem de Microsoft şu anda henüz duyurulmamış Windows 12’ye hazırlanıyor gibi görünüyor. Intel’in, 2024’te piyasaya çıkması muhtemel yeni nesil CPU’ları için dahili olarak Windows 12’den bahsettiği bildiriliyor. Microsoft, Windows 12 için herhangi bir plan açıklamadı, ancak şirket, Windows’un gelecekteki sürümlerinin yapay zeka geliştirmelerine odaklanacağını ima ediyor.

Microsoft’un tüketici pazarlama başkanı Yusuf Mehdi, “Windows’un gelecekteki sürümlerini geliştirmeye başlarken, yapay zekanın deneyim açısından doğal bir rol oynaması gereken diğer yerleri düşüneceğiz” dedi. Sınır geçen hafta. Windows şefi Panos Panay ayrıca bu yılın başlarında CES’te “AI, Windows’ta her şeyi nasıl yaptığınızı yeniden keşfedecek” iddiasında bulundu.genel-2