Engellilerin haklarını koruyan yasaların güvence altına alınmasına yardımcı olan ünlü aktivist Judy Heumann 75 yaşında öldü.

Cumartesi günü Washington DC’de ölüm haberi, web sitesinde ve sosyal medya hesaplarında yayınlandı ve Amerikan Engelliler Derneği tarafından doğrulandı.

Heumann’ın kesin ölüm nedeni hemen bilinmiyordu. Derneğin başkanı ve CEO’su Maria Town, yaklaşık bir haftadır hastanede olduğunu ancak eve gitmeyi beklediğini söyledi.

“Kazanmasına ve mücadele etmesine yardım ettiği tüm politika oluşturma ve yasal savaşların ötesinde, engelliliğin kötü bir şey olmamasını, dünyada engelli olmayı ve bir insan olarak görülmemeyi kabul etmeyi gerçekten mümkün kıldı. ayrı, özel bir yerde olması gereken, ”dedi Town.

2 yaşında çocuk felcine yakalandıktan sonra tekerlekli sandalye kullanmaya başlayan Heumann, protestolar ve yasal işlemler yoluyla uzun süredir engelliler adına yaptığı savunuculuk nedeniyle “engelli hakları hareketinin annesi” olarak anılıyor.

Sonunda federal Engelli Amerikalılar Yasası, Engelli Bireyler Eğitim Yasası ve Rehabilitasyon Yasasına yol açan yasalar için kulis yaptı. 1993’ten 2001’e kadar Clinton yönetiminde ABD Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Hizmetleri Ofisi’nin sekreter yardımcısı olarak görev yaptı.

Heumann, Mayıs 2008’de onaylanan Birleşmiş Milletler Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme’nin kabul edilmesinde de yer aldı.

Berkley Bağımsız Yaşam Merkezi, Bağımsız Yaşam Hareketi ve Dünya Engelliler Enstitüsü’nün kurulmasına yardım etti ve Amerikan Engelliler Derneği, Engelli Hakları Eğitim ve Savunma Fonu, İnsanlık ve Kapsayıcılık ve Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Engelliler Konseyi, web sitesinde yazıyor.

1947’de Philadelphia’da doğan ve New York’ta büyüyen Heumann, anılarının ortak yazarıydı. Heumann olmak ve genç yetişkinler için bir versiyon başlıklı, Yuvarlanan Savaşçı.

Kitabı, ebeveynlerinin kızları için okulda bir yer sağlamaya çalışırken yaşadıkları mücadeleyi anlatıyor. “Engelli çocuklar ekonomik ve sosyal açıdan bir zorluk olarak görülüyordu” diye yazdı.

Liseden mezun oldu ve Long Island Üniversitesi’nden lisans derecesi ve California Üniversitesi, Berkeley’den halk sağlığı alanında yüksek lisans derecesi aldı. Wall, o zamanlar çığır açıcı olduğunu ve bunun ne kadar değiştiğini gösterdiğini belirtti.

Town, eşitsizliklerin devam ettiğini kabul ederken, “Bugün engelli çocukların beklentisi, normal eğitime dahil olacağımız, liseye gitme, üniversiteye gitme ve bu dereceleri alma şansımız olacağı yönündedir” dedi. “Ama bence birincil varsayımın değişmesi gerçekten çok önemli ve Judy’nin de önemli bir rol oynadığını düşünüyorum.”

2020 belgesel filminde yer aldı. Crip Camp: Bir Engellilik DevrimiHeumann’ın katıldığı ve engelli hakları hareketini ateşlemeye yardımcı olan bir yaz kampı olan Camp Jened’i vurgulayan . Film Akademi Ödülü’ne aday gösterildi.

ile 2021 röportajında Hollywood MuhabiriHeumann, Hollywood’u engelli insanlarla ilgili ve engelliliği içeren anlatıları dikkate aldığında engelli insanlarla konuşmaya çağırdı.

“Materyallerini geliştirirken engelli insanları masaya getirmeleri gerekiyor ve işin bir kısmı veya tüm yönleri için engelli insanları işe almaları gerekiyor” dedi. “Nihayetinde mesele sadece daha fazlasına bakmak değil. Crip Kampıs ve daha fazla engellilik üzerine film, ama aynı zamanda hem sette hem de set dışında engelli insanların engellilik konusunda ve genel olarak katkıda bulunacak çok şeyi olduğunu anlamakla da ilgili.

Ayrıca Apple Original Films için en çok satan anı kitabının bir uyarlamasının sorumlu yapımcılığını da üstlendi. KODA yönetmen Siân Heder ve yapımcılığını John Beach, Kevin Cleary, Alex Astrachan ve David Permut ile Permut Presentations üstleniyor.

1970’lerde New York Eğitim Kurulu aleyhine açılan bir davayı kazandı ve eyalette, kurulun yangın tehlikesi olduğunu iddia etmeye çalıştığı tekerlekli sandalye kullanarak çalışabilen ilk öğretmen oldu.

Ayrıca 1977’de bir San Francisco federal binasının 1990’da yasalaşan Engelli Amerikalılar Yasası’nın kabulüne zemin hazırlayan tarihi, şiddet içermeyen işgalinde liderdi.

Serebral palsisi olan Town, etrafta dolaşmayı kolaylaştırmak için mobilite scooter kullanmasını önerenin Heumann olduğunu söyledi. Bir ömür boyu daha az engelli görünmesi gerektiği söylendikten sonra, ilk başta bunu duymaya hazır değildi. Sonunda, yine de denemeye karar verdi.

Town, “Ve tam anlamıyla hayatımı değiştirdi” dedi. “Ve bu, Judy’nin yaptığının bir parçasıydı. İnsanların engelli olarak kim olduklarını kabul etmelerine ve bu kimlikle gurur duymalarına gerçekten yardımcı oldu. Ve pek çok insanın engelli insanlar olarak kendi güçlerini anlamalarına yardımcı oldu.”sinema-2