Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Jin Zhuanglong, Çin’in 5G teknolojisinin oluşturulmasını ve dağıtımını hızlandıracağını ve 6G’nin gelişimini hızlandıracağını söyledi.

“Şu anda Çin, küresel 5G gelişiminin ön saflarında yer alıyor. Ülkede kurulu 2,54 milyondan fazla 5G baz istasyonu var ve 5G akıllı telefon kullanıcılarının sayısı 575 milyonu aştı” diyen Jin, Çin’in bu yıl 600 bin 5G baz istasyonu kuracağını da sözlerine ekledi.

5G’nin madencilik, limanlar, enerji üretimi ve uçak imalatı dahil olmak üzere büyük sanayi sektörlerinin yarısından fazlasında kullanıldığını belirtti. Ayrıca, ultra hızlı kablosuz teknoloji uygulamasının imalat gibi daha fazla alana genişletilmesi çağrısında bulundu.5G teknolojisinin Endüstriyel İnternet’e uygulanmasını desteklemek için daha geniş bir kampanyanın parçası olarak 2021’den 2025’e kadar ülkede 10.000’den fazla 5G donanımlı fabrika kurulacağını söyledi.

Çin, yeni nesil iletişim teknolojisinin araştırma ve geliştirmesini hızlandıracak bir 6G teknolojisi tanıtım grubu kurmuştur.genel-22