Ukraynalı askerler insansız hava aracı eğitimi veriyor

Fotoğraf: Sean Gallup (Getty Resimleri)

Bir yıldan kısa bir süre içinde Ukrayna ordusu, büyük ölçüde ABD ve NATO müttefikleri tarafından sağlanan bol miktarda teknoloji sayesinde modern, etkili bir savaş gücü olarak ortaya çıktı.

24 Şubat 2022 tarihinde, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Ukrayna ordusu hala çoğu eski moda olan Rus yapımı askeri teçhizata bağımlıydı. Bugün, yüksek teknoloji ürünü Batılı silah sistemlerini kullanıyor. Yüksek Hareket kabiliyetine sahip Topçu Roket Sistemi (HIMARS) ve anti-radar füzeleri.

Ancak, savaşları kazanan tek başına teknoloji değildir. Ukrayna almayı başardı çok çeşitli NATO ekipmanı, nasıl kullanılacağını öğrenin ve etkileyici hız ve etkinlikle savaş alanına getirin. Geçen yıl, Ukrayna’nın tutarlı bir stratejiyi desteklemek için farklı teknoloji düzeylerini birleştirebilen teknik bir savaş gücü haline geldiği görüldü.

Buna karşılık, bu yıl, Rusya’nın modern teknolojiye ve silahlara sahip olmasına rağmen, zayıf liderlik, kötü strateji ve yeterlilik eksikliği.

Batı tarafından döşenmiş teknolojiye olan ilginin çoğu, aşağıdakiler gibi üst düzey sistemlere odaklandı: Patriot füze bataryasıHIMARS, Yüksek Hızlı Anti Radyasyon Füzesi (HARM) ve Javelin taşınabilir tanksavar füzesive diğer hassas tanksavar silahları. Bu, Ukrayna’nın savaş bölgesinde günlük olarak kullandığı teknoloji ölçeğinin hakkını vermiyor.

Rusya'nın Teknolojik Avantajı Ukrayna'nın Zekasının Eşi Olmadı başlıklı makale için resim

Fotoğraf: John Moore (Getty Resimleri)

Ukrayna cephesinde üç katmanlı teknoloji

Ukrayna’daki savaşta askeri teknoloji üç aşamada kategorize edilebilir. Yukarıda bahsedilen silah sistemleri, üst düzey seviyeye düşüyor. Bu sistemlerin Ukraynalıların elinde güçlü silahlar olduğu kanıtlanmıştır, ancak maliyet ve eğitim gereklilikleri nedeniyle bir şekilde sınırlı kullanımları vardır. Bu faktörler, Ukrayna kuvvetlerinin kullanabileceği sistem sayısını sınırlıyor. Ukrayna şimdi alanlar 20 HİMARve yalnızca tek bir pil alacak vatansever sistemi.

Patriot tek başına ABD’de birkaç ay eğitim gerektirir Eğitim yüküne ek olarak, bu silahlar son derece uzmanlaşmış parçalar ve bakımdan oluşan geniş bir destek sistemi gerektirir. En yüksek teknolojili sistemler için uzun lojistik kuyruk, faydalarını azaltır. Bu üst düzey sistemler, Ukrayna’nın mücadelesi için kritik öneme sahiptir, ancak çok sayıda teslim edilebilen ve kullanılabilen orta ve düşük katmanlı sistemlerle desteklenmeleri gerekir.

Orta seviye sistemler, Türkiye’ninki gibi insansız hava araçlarını içeriyor. Bayraktar TB2 ve Amerikan yapımı Switchblade ve ScanEagle. Bu sistemler yüzlerce olarak sağlanmıştır ve savaş alanında anında avantaj sunarken minimum dış eğitim gereksinimleri ile birlikte gelir. Bu teknoloji seviyesi daha az eğitim gerektirir, bu da savaş alanına çok daha hızlı girebileceği ve daha fazla kişinin eline geçebileceği anlamına gelir.

Türk yapımı Bayraktar TB2 insansız hava aracı, gelişmiş Amerikan yapımı insansız hava araçlarına göre daha az yetenekli ancak çok daha uygun fiyatlı.

Daha uygun maliyetli ve daha az eğitim gerektiren silah sistemlerinin sağlanabilmesi, Ukrayna askeri zamanını satın alarak üst düzey sistemleri Ukrayna’nın eline geçirme çabalarını destekledi. Stopgap olarak orta düzey teknoloji ile Ukrayna, yüksek teknolojili sistemleri kullanmaya hazırlanırken acil Rus tehditlerini karşılamayı başardı.

Düşük seviyeli sistemler, diğer silah ve yetenek sınıflarından daha az önemli olarak algılanmamalıdır. Bu katman, Ukrayna’da oyunun kurallarını değiştirdiği kanıtlanmış, ticari olarak temin edilebilen hazır ürünleri, ticari quadcopter dronları ve Starlink gibi ürünleri içerir. uydu internet terminalleri.

Ticari teknoloji, Ukrayna kuvvetlerinin kendilerini komuta ve kontrol, iletişim ve genel durumsal farkındalığı önemli ölçüde iyileştiren yeteneklerle donatmalarına izin verdi. Komuta ve kontrol askeri bağlamda, savaş alanı komutanlarının komutaları altındaki kuvvetleri ve sistemleri verimli bir şekilde yönetebilmelerini ifade eder. Durumsal farkındalık askeri bağlamda, dost ve düşman kuvvetlerinin konumları ve durumları da dahil olmak üzere savaş alanı koşullarını bilmek anlamına gelir.

Ukraynalılar kaldırım taşı birlikte üç katmanlı teknoloji

Ukrayna’nın başarısı, bu üç silah ve teknolojiyi tutarlı bir savaş alanı stratejisine nasıl entegre edeceğini bularak geldi. Komutanlar, hedefleri belirleyen personel ve bu hedeflere saldıran cephe birimleri arasında bağlantıyı sağlamak için Starlink’i kullanırlar.

Askeri kullanım için uyarlanmış ticari quadkopterlere dayalı dronlar ve orta seviye dronlar, gerçek zamanlı olarak kritik hedefleme ve gözetleme verileri sağlar. Bu bağlanabilirlik ve hava zekası, küçük, mobil birimlerin sınırlı hassas yüksek kaliteli mühimmat kaynaklarını en iyi şekilde kullanmalarına olanak tanır.

Ukrayna’nın bu teknoloji ve yetenek karmaşasını alıp entegrasyon ve kullanımda ustalaşma hızı dikkat çekicidir. Rusya’nın teknoloji kullanımıyla tam bir tezat oluşturuyor.

Ruslar işlerini yanlış yönetiyor teknoloji

Şubat 2022’de Rusya, Ukrayna’dan teknolojik olarak üstün görünüyordu. savaş alanında. Rus ordusu, zayıf komuta ve kontrol, uzmanlık eksikliği ve kasvetli performans sahadaki birliklerin

Rusya, yeni teknolojiye uyum sağlamak için Ukrayna ile aynı baskıların çoğuyla karşı karşıya kaldı ve bazı benzer çözümlere ulaştı. Rus kuvvetleri ayrıca taktik gözetleme ve keşif için quadcopter insansız hava araçlarını kullandı ve Ukraynalılar gibi bazılarına el bombası takıldı. Onlar sahip hem sivil hem de askeri hedefleri vurmak İran yapımı olan Shahed-136 uçağıbir biçimi olan aylak aylak cephane bir hedef belirlenene ve çarpma anında patlayana kadar havai uçabilen.

Rusya, orta seviye teknolojiyi benimsedi çünkü en gelişmiş silah sistemlerini devreye sokmaktan çekiniyordu. kuşatılmış Su-57 savaş uçağı ya da T-14 Armata tankıki bu sadece son zamanlarda Ukrayna’da konuşlandırıldı. Rusya güvenliğini sağlayamadı hava üstünlüğü veya Ukrayna’nın hava savunmasını veya uzun menzilli toplarını yok edin, bu da Rusya’nın en iyi silahlarını kullanmak onları büyük risk altına sokar.

Ancak Rusya, seyir füzeleri gibi uzun menzilli hassas vuruş silahlarında hâlâ bir avantaja sahip. Cephaneliğinin büyüklüğüne rağmen, Rus kuvvetleri teknolojik avantajlarını çarçur etmeye devam etti ve Düşük kalite, Shahed gibi yabancı seçenekler. Rus ordusu, Ukrayna’nın sağlam savunmasını bastırmakta başarısız olurken, aynı zamanda zayıf güçlere de bel bağladı. taktikler, liderlik ve eğitim.

teknik lUkrayna’daki savaştan dersler

Rus kuvvetleri teknolojilerini kötü yönetmeye devam ederken, Ukraynalılar onlarınkine hakim olmak. Bu, Batı için temel dersi sağlar. En son teknolojinin ve yüksek teknolojili silahların varlığı, bir orduya başarı garantisi vermez.

Batılı ordular, çevik ve uyarlanabilir kalabilmek için teknolojilerin ve silahların nasıl entegre edileceğine dair bir örnek için Ukrayna’ya bakabilir. Aynı zamanda, Rusya’yı beceri eksikliği ve zayıf komuta ve kontrolün tehlikelerine bir örnek olarak görebilirler.

Ukrayna, gelecekteki savaşa açılan bir penceredir. Bir sonraki savaşlar, hangi tarafın teknolojinin tüm seviyelerini daha iyi kullanabileceğine ve bunları tutarlı bir stratejiye entegre edebileceğine bağlı olacaktır. Teknoloji bir oyun değiştiricidir, ancak yalnızca onu en iyi şekilde kullananlar için.


Laura Jones, uluslararası ilişkiler alanında doktora öğrencisidir. Tufts Üniversitesi.

Bu makale şu adresten yeniden yayınlanmıştır: Konuşma Creative Commons lisansı altında. Okumak orijinal makale.genel-7