Gökbilimciler, henüz Samanyolu’nda bulunan Dünya’ya en yakın olan, yıldız kütleli hareketsiz bir kara delik saptayarak çığır açan bir keşif yaptılar. Böyle bir kara deliğin bu ilk kesin tespiti, sadece 1.600 ışıkyılı uzaklıkta olduğu ve ikili sistemlerin evrimi hakkında fikir verebileceği için, çalışma için heyecan verici bir fırsat sunuyor.

Hawaii’deki Gemini Kuzey Teleskobu, ilk hareketsiz, yıldız kütleli kara deliği ortaya çıkardı.

Gökbilimciler en yakın olanı keşfettiler Kara delik Dünya’ya, hareketsiz bir yıldız kütleli kara deliğin ilk kesin tespiti Samanyolu. Sadece 1.600 ışıkyılı uzaklıktaki Dünya’ya olan yakınlığı, ikili sistemlerin evriminin anlaşılmasını ilerletmek için ilgi çekici bir çalışma hedefi sunuyor.

ABD Ulusal Bilim Vakfı, çalışma için fon desteği sağladı. Gökbilimciler, NSF’ler tarafından işletilen Hawaii’deki Gemini Kuzey Teleskobu’nu kullandılar. NOIRLabUluslararası İkizler Gözlemevi’nin ikiz teleskoplarından biri.

Keşif, kara deliğin yörüngesinde Dünya’nın güneş etrafında dönmesiyle yaklaşık aynı mesafede dönen güneş benzeri bir yıldız olan kara deliğin yol arkadaşının hareketinin gözlemlenmesiyle mümkün oldu. Samanyolu galaksisinde muhtemelen milyonlarca yıldız kütleli karadelik olmasına rağmen, tespit edilen çok azı, eşlik eden bir yıldızla olan enerjisel etkileşimleri sayesinde ortaya çıkarıldı. Yakındaki bir yıldızdan gelen malzeme kara deliğe doğru spiral çizerken, aşırı ısınır ve güçlü X-ışınları ve malzeme jetleri üretir. Bir kara delik aktif olarak beslenmiyorsa, hareketsizdir ve doğrudan tespit edilemez.

Sanatçının Dünyaya En Yakın Kara Delik ve Onun Güneş Benzeri Yol Arkadaşı Yıldızı İzlenimleri

NSF’nin NOIRLab’ı tarafından işletilen Uluslararası İkizler Gözlemevi’ni kullanan gökbilimciler, Dünya’ya bilinen en yakın kara deliği keşfettiler. Bu, Samanyolu’nda hareketsiz bir yıldız kütleli kara deliğin ilk kesin tespitidir. Sadece 1600 ışıkyılı uzaklıktaki Dünya’ya olan yakınlığı, ikili sistemlerin evrimi konusundaki anlayışımızı ilerletmek için ilgi çekici bir çalışma hedefi sunuyor. Kredi: Uluslararası İkizler Gözlemevi/NOIRLab/NSF/AURA/J. da Silva/Uzay motoru/M. zamani

Bu durağan kara delik, Güneş’ten yaklaşık 10 kat daha büyük ve yaklaşık 1.600 ışıkyılı uzaklıkta Yılancı takımyıldızında bulunuyor ve bu da onu Dünya’ya bir önceki rekor sahibinden üç kat daha yakın yapıyor.

“Güneş sistemini alın, güneşin olduğu yere bir kara delik koyun ve dünyanın olduğu yere güneşi koyun ve bu sistemi elde edin.,”Astrofizikçi ve yayınlanan bir makalenin baş yazarı Kareem El-Badry açıkladı. Royal Astronomical Society’nin Aylık Bildirimleri.

Ekip, yalnızca Gemini North’un üstün gözlem yeteneklerine değil, aynı zamanda takip gözlemlerini gerçekleştirmek için yalnızca kısa bir zaman aralığına sahip olduğundan, Gemini’nin sıkı bir son teslim tarihine kadar veri sağlama becerisine de güveniyordu.

“Uzay ve yer tabanlı gözlemevleri ağının bir parçası olarak Gemini North, bugüne kadarki en yakın kara delik için güçlü kanıtlar sağlamakla kalmadı, aynı zamanda kara delik ile etkileşime giren olağan sıcak gazla derli toplu olmayan ilk bozulmamış kara delik sistemini de sağladı. NSF İkizler Programı Sorumlusu Martin Still dedi.

Bu araştırma hakkında daha fazla bilgi için:

Referans: Kareem El-Badry, Hans-Walter Rix, Eliot Quataert, Andrew W Howard, Howard Isaacson, Jim Fuller, Keith Hawkins, Katelyn Breivik, Kaze WK Wong, Antonio C Rodriguez “Bir kara deliğin etrafında dönen Güneş benzeri bir yıldız” , Charlie Conroy, Sahar Shahaf, Tsevi Mazeh, Frédéric Arenou, Kevin B Burdge, Dolev Bashi, Simchon Faigler, Daniel R Weisz, Rhys Seeburger, Silvia Almada Monter ve Jennifer Wojno, 2 Kasım 2022, Royal Astronomical Society’nin Aylık Bildirimleri.
DOI: 10.1093/mnras/stac3140

Uluslararası İkizler Gözlemevi, altı ülkenin ortaklığıyla işletilmektedir: Kanada, Şili, Brezilya, Arjantin, Kore ve Amerika Birleşik Devletleri NSF aracılığıyla. Hawaii Üniversitesi, Gemini North bölgesini yönetmektedir.uzay-2