FTX Kurucusu Sam Bankman-Fried, 16 Şubat'ta mahkemeye çıkmak için Manhattan Federal Mahkemesi'nden ayrıldı

FTX Kurucusu Sam Bankman-Fried, Alameda Research hedge fonuna müşteri fonlarını aktardığına yönelik diğer soruşturmaların yanı sıra şu anda 12 federal suçlamayla karşı karşıya.
Fotoğraf: Spencer Platt (Getty Resimleri)

Devam eden FTX iflasını idare eden kişiler Perşembe günü, borsanın çöküşünden arta kalan finansal bataklığın altında bulamadıkları yaklaşık 9 milyar dolarlık müşteri fonunun hâlâ askıda olduğunu kabul ettiler.

başlıklı bir sunumda Eksikliklerin FTX.com’daki Ön Analizi, şirket nihayet FTX.com ile ilişkili tüm cüzdanların envanterini çıkardığını ve müşteri varlıklarında yalnızca 2,2 milyar doların biraz altında tespit edebildiği için “büyük bir açık” olduğunu, ancak bunun yalnızca 694 milyon dolarının dikkate alındığını söyledi. gerçek likit para birimleri. Bunu, müşteri hesaplarına kilitlenmiş ödenmemiş 11.2 milyar dolarlık fonla karşılaştırdığınızda, FTX’in eski patronlarının entrikaları yüzünden hala kaybedilen yaklaşık 9 milyar dolarla baş başa kalırsınız.

Sunum, bunun çoğunun eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’in müşteri fonlarını FTX’ten koruma fonu Alameda Research’e taşıma planından kaynaklandığını ima ediyor. Sunum, Alameda’nın FTX.com cüzdanlarından ve hesaplarından net 9,3 milyar dolar borç aldığını gösterdi, ancak açığın ne kadarının eksik müşteri fonlarıyla ilgili olduğu belirsizliğini koruyor. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu daha önce iddia etmişti Alameda’nın 8 milyar dolardan fazla FTX müşteri fonu vardı kendi hesaplarına bağlanmıştır.

Bu rakamlar, şirketin Kasım ayında iflas ilan ettiği zamanki kripto fiyatına dayanıyor, ancak aynı zamanda iflas eden borsa, ödenmemiş fonların ne kadarını ele aldığını ilk kez kabul ediyor. Şirketin kurtarabildiği 2,2 milyar doların sadece 880 milyon doları, dolar, stablecoin veya diğer büyük kripto para birimleriyle ilgili “likit varlıklar”. Diğer “likit olmayan” varlıklardaki 1,5 milyar dolar, FTT belirteci gibi öğelerdir. Sonunda, şirketin bitcoin, ethereum dahil olmak üzere birden fazla jetonda milyarlarca dolarlık olağanüstü bir açığı ve ayrıca madeni paralarda daha küçük miktarlarda artık para var. FTX’in yerel belirteci FTT.

FTX için çalışan bir hukuk firmasının Ocak ayında sunduğu mahkeme belgeleri, 5,5 milyar dolarlık varlık bulundu müşteri hesaplarında ve şirketin diğer bölümlerinde hem kripto hem de nakit olarak. Avukatlar, bu dijital para birimlerinin kolayca nakit varlıklara dönüştürülmesi gerektiğini savundu, ancak bu yakın tarihli sunumda bu tanımlanan fonların ne kadarının açıklandığı belirsizliğini koruyor.

John J. Ray III, adam Bölüm 11 iflas işlemlerinde borsaya liderlik etmekdedi bir serbest bırakmak Bilgiler hâlâ ön hazırlık niteliğindedir, ancak FTX’in kitaplarının boşluklarla dolu olduğu ve “çoğu durumda tamamen bulunmadığı” bilgisi verilmiştir. Ray bu konuda çok açıktı FTX’te çöküşünden hemen önce ne kadar çılgınca şeyler olmuştu. şirketi aradı kurumsal kontrollerin “tamamen başarısızlığı”.

FTX müşterileri bu noktada aylardır iğneler ve iğneler üzerinde oturuyor olsa da, şirket “şeffaflık” istediği için bu bilgileri şimdi yayınladığını söyledi. Ayrıca, başarısız borsa, hala çok fazla yükümlülük olduğu için müşterilerin tüm bu karmaşadan ne kadarını kurtarabileceğini söylemenin şu anda imkansız olduğunu söyledi. önde gelen paydaşlarVe şirketi gölgeleyen ve paralarını geri arayan alacaklılarartı Bankman-Fried’in West Realm Shires eski kripto imparatorluğundan oluşan “yüzden fazla şirketin” tasfiyesi ve yeniden düzenlenmesi.

Geçen ay, FTX Japonya sonunda müşteri fonlarını çözdü, birkaç müşterisinin (artık muhtemelen amortismana tabi tutulmuş) fonlarına erişmesine izin veriyor. Dünyanın dört bir yanındaki diğer FTX müşterilerinin hesaplarına bir daha ne zaman erişebilecekleri, hatta erişip erişemeyecekleri belirsizliğini koruyor. Şirket sunumunda müşterileri olup bitenler hakkında bilgilendirmeye devam edeceğini söyledi, ancak aynı zamanda “FTX Borçlularının Bölüm 11 davalarındaki tahsilatları tahmin etmek dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere hiçbir amaç için bilgilere güvenilmemesi gerektiğini” iddia etti.

Federal savcılar, Bankman-Fried’i başlangıçta sekiz dolandırıcılık ve komplo suçlamasıyla suçladılar, ancak son zamanlarda bunu 12’ye çıkardılar. yüzlerce yasa dışı siyasi bağışta bulunduğuna dair ek iddialar. Başarısız FTX kurucusu yalvardı suçlu değil. Duruşma tarihi 2 Ekim olarak belirlendi.genel-7