Kimlik avı düzenleri BT güvenlik firması tarafından tespit edildi Trend Mikro Bu, milyarlarca iOS ve Android kullanıcısını, üç güvenilir şirketten geliyormuş gibi görünmek üzere tasarlanmış sahte e-postalar etrafında dönen üç dolandırıcılık hakkında uyarıyor. Bunlar teslimat firmaları FedEx ve DHL ve teknoloji devi Elma. Kimlik avı, gerçek şirketlerin meşru yazışmalarını taklit eden e-posta veya metin göndermeyi içerir. Amaç, sizden para çalmak için kullanılabilecek kişisel bilgileri ifşa etmenizi sağlamaktır.

Dolandırıcılar, kredi kartı numaranızı, sosyal güvenlik numaranızı ve daha fazlasını ele geçirmek için kimlik avı saldırıları kullanır.

Bu şema, duygularınızı avlayarak çalışır. Örneğin, FedEx’ten bir ödül kazandığınızı iddia eden ve bir teslimat tarihi planlamanıza yardımcı olacak bir bağlantıya tıklamanızı ve teslimat firmasına adresinizi vermenizi isteyen sahte bir metin alabilirsiniz. Kim bir ödül kazanmak istemez ki! E-posta yoluyla devam edildiğinde, adınızı ve adresinizi veya diğer kişisel verilerinizi bırakmanız istenebilir. Ve sonra darbe de lütuf gelir. FedEx’e ödeme yapmak için sizden bir kredi kartı numarası, güvenlik kodu ve son kullanma tarihi istenir.

Bu sadece kredi kartı bilgilerinizi almak için yapılırken, pek çok tüketici, içten içe yapmamaları gerektiğini bilseler bile, duygularının kendilerine hakim olmasına izin verecek ve bu verileri yazacaktır. Bazen istenen bilgiler bir sosyal güvenlik numarası veya bir banka hesap numarasıdır. DHL dolandırıcılığı, e-posta yoluyla gönderilmesi ve dolandırıcıların DHL hesabınızı ele geçirmesine izin verecek DHL hesap numaranızı istemesi dışında FedEx dolandırıcılığına benzer.

Öyleyse, bir iPhone kullanıcısını kişisel bilgilerini vermeye mecbur hissedecek kadar endişelendiren ne olabilir? Apple’dan, Apple Cüzdanınızın ele geçirildiğini belirten bir metin almaya ne dersiniz? Bu sahte bilgi, “Apple ödeme cihazınızda askıya alındı” diye bağıran bir metin aracılığıyla gelir. Metin, Cüzdan uygulaması “yeniden etkinleştirildiğinde” Apple ödeme hesabınızın çalışacağını söylüyor. Bir bağlantı sağlanır ve ardından adresinizi, cep telefonu numaranızı ve kredi kartı bilgilerinizi doldurmanız istenir.

Dilbilgisi, noktalama işaretleri ve yazım hatalarını arayın

Kendinizi bir kimlik avı planından korumanın bir yolu, yazım, noktalama veya dil bilgisi hatalarını aramaktır çünkü dolandırıcıların çoğu İngilizceyi ana dilleri olarak saymaz. Sahte Apple metninde, altta küçük harflerle “Ödeme bilgileriniz yalnızca şu kişilerle paylaşılacaktır: elma.” Apple’da küçük “a” harfinin yanlış kullanıldığına dikkat edin. Tabii ki, çok da bilge biri olamazsınız. Bu yazar bir keresinde Verizon’dan çok sayıda yazım hatası nedeniyle sahte görünen bir metin aldı. Aradım. taşıyıcı ve gerçekti!

Bilinmeyen bir göndericiden gelen bir e-posta veya metinden gelen bir bağlantıya asla tıklamayın. Büyük firmalardan gelen yasal metinlerin veya e-postaların çoğu kişisel verilerinizi istemez. Bir şirketten size gönderilen bir mesajın gerçek olduğundan emin olmak için, Google’ı kullanarak şirketin telefon numarasını alın ve size yasal olarak bir e-posta veya kısa mesaj gönderdiklerinden emin olmak için arayın. E-postada veya kısa mesajda listelenen bir telefon numarasını kullanmayın. Evet, bu ek bir iştir, ancak sizi bir dolandırıcıya kredi kartı veya banka hesabınıza erişim izni vermekten kurtarabilir.

Ve yinelemek gerekirse, saldırganlar duygusal tepki vermenizi sağlamaya çalışıyor. Hiç kimse kablosuz hizmetinin, elektrik hizmetinin veya kablo hizmetinin kesildiğini düşünmekten hoşlanmaz. Ve herkes bir ödüllerinin geleceğini duymaktan hoşlanır. Ancak bu dolandırıcılara kapıları açmayın. Kişisel bilgilerinizi vererek bir hesabı geri yüklemeniz gerektiğini hissettiren herhangi bir mesaja karşı dikkatli olun. Dolandırılmanızı engelleyebilir.telefon-1