Steam Deck, Cyberpunk 2077 ve Dead Space Remake gibi zorlu oyunları çalıştırabilen bir avuçiçi cihaz için şaşırtıcı miktarda güç barındırıyor. Artık taşınabilir bilgisayar, ışın izleme desteğine sahip olduğu için hiç düşünmediğim bir şekilde kaslarını esnetiyor.

Bir Valve el cihazında ışın izleme desteğini görmeden önce Steam Deck 2’yi beklememiz gerektiğini düşündüğünüz için affedileceksiniz, ancak mevcut sistem ilk günden beri gerekli donanımı paketledi. Ancak, SteamOS 3.4.6 Önizleme’nin son sürümünün ardından şimdiye kadar bu özellik için herhangi bir yazılım desteği yoktu.

Derginin yayınlanmasından kısa bir süre sonra resmi yama notlarıValf kodlayıcı Pierre Loup Griffais Steam Deck’te çalışan Doom Eternal ışın izlemenin bir ekran görüntüsünü paylaşmak için Twitter’a gitti. Hatta paylaşacak kadar naziktiler. performans metrikleribazı RT yansımalarını sergilerken 35 fps’de çalışan oyunu gösteriyor.

Oyunu kendim için ışın izleme etkinken denerken, oynamayı tercih edeceğim yol olduğundan pek emin değilim. Ayarları ‘Düşük’e çevirmek ve oyunun çözünürlüğünü düşürmek bile kare hızıma büyük ölçüde yardımcı olmadı. Bununla birlikte, Valve’ın elinden geldiğince performansı optimize etmek ve iyileştirmek için çalışacağından şiddetle şüpheleniyorum ve Steam Deck’te bunu ilk etapta başardığı için tamamen etkilendim.

Şu anda Doom Eternal, ışın izlemeyi destekleyen tek oyun ama muhtemelen son olmayacak. Birkaç ay, hatta haftalar verin ve süslü RT efektlerini paketleyen en iyi Steam Deck oyunlarından daha fazlasını görebiliriz.

Resim kredisi: Pierre Loup Griffais

oyun-2