LinkedIn kurucu ortağı Reid Hoffman, çevrimiçi bir gönderide daha fazla yapay zeka şirketini desteklediği için çıkar çatışmalarını önlemek için OpenAI yönetim kurulundan ayrıldığını söyledi.

2015 yılında kuruluşundan bu yana girişime yatırım yapan ve danışmanlık yapan Hoffman, risk sermayesi şirketi Greylock’un, chatbot sansasyonu ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI’nin araçları için ödeme yapan sunum oluşturucu Tome gibi şirketlere fon sağladığını söyledi. Hoffman ayrıca, OpenAI’ye benzer teknolojiler üzerinde çalışan en yüksek profilli girişimlerden biri olan Inflection AI’ın kurucu ortaklarından biridir.

OpenAI’nin bugüne kadar çatışmalardan kaçındığını belirterek, “Yönetim kurulundan ayrılarak, hem OpenAI hem de desteklediğim tüm Greylock portföy şirketleri için aşağı yönlü potansiyel sorunları proaktif olarak durdurabilirim” dedi.

Hoffman’ın ayrılışı, içerik üretimini ve tüm endüstrileri yapay zeka aracılığıyla yeniden şekillendirmeyi amaçlayan artan sayıda şirket arasındaki rekabetin altını çiziyor.

Aynı zamanda Hoffman, OpenAI’nin “müttefiki” olarak kaldığını ve istenirse sektörler arası ortaklıklar da dahil olmak üzere teknoloji aracılığıyla “insanlığı yükseltmek” için çalışmak istediğini söyledi.

OpenAI CEO’su Sam Altman, Hoffman’a yanıt veren bir Twitter gönderisinde “gelecekte çok daha fazla işbirliğini” dört gözle beklediğini söyledi.

Hoffman, kendisi de OpenAI’nin önemli bir ortağı ve yatırımcısı olan Microsoft Corp’un yönetim kurulunda kalmaya devam ediyor.

Bu arada OpenAI, en son güncellemesinde ChatGPT aracını, çılgınca popüler olan chatbot için ticari kullanımlar ararken şirketlerin kendi uygulamalarına dahil etmelerini sağladı.

Şirket şimdi, yazılımın soruları yanıtlama ve kendi uygulamalarında ve ürünlerinde metin oluşturma yeteneğini kullanmak isteyen işletmeler ve geliştiriciler için ücretli erişim sunuyor. Müşteriler, uygulamalarını ChatGPT’nin uygulama programlama arayüzüne bağlayarak onlara, OpenAI’nin mevcut modellerinden 10 kat daha düşük bir maliyetle, OpenAI’nin kullandığı GPT 3.5 modelinin aynı sürümünü verebilecek.

© Thomson Reuters 2023


Dönebilen ekranlı veya sıvı soğutmalı akıllı telefonlardan, sahipleri tarafından kolayca tamir edilebilen kompakt AR gözlüklerine ve el cihazlarına kadar, MWC 2023’te Orbital’de gördüğümüz en iyi cihazları, Gadgets 360 podcast’ini tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi’nde Samsung, Xiaomi, Realme, OnePlus, Oppo ve diğer şirketlerden en son lansmanların ayrıntıları ve haberleri için MWC 2023 merkezimizi ziyaret edin.genel-8