Üzerinde dijital gizliliği temsil eden kilitlerin olduğu bir Amerikan bayrağı

Fotoğraf: Piksel Avcısı / Shutterstock.com (Doğrulanmış)

A Tasarının tersine çevrilmesine yanıt olarak Perşembe günü sunulan yasa tasarısı Roe Wade’e Karşı türünün ilk örneği korumaları kutsayacak Konum verileri ve sağlık bilgileri için. Geçerse potansiyel var Amerikan tarihindeki en önemli gizlilik yasalarından biri olmak.

Sağlık ve Çevrimiçi Konum Verileri (UPHOLD) Gizlilik Yasası için Koruma Koruması adlı yasa tasarısı, üç Demokrat senatör tarafından sunuldu. sonrasında dijital gizlilik endişeleri Yargıtay bozuyor Karaca. önerilen yasa kişisel olarak tanımlanabilir sağlık bilgilerinin hedeflenen reklamlar için kullanılmasını yasaklayabilirdi – ancak çok daha önemli olan yasa tasarısının, hakkınızda bilgi toplayarak ve içgörüleri satarak para kazanan veri simsarları, şirketler tarafından konum verilerinin satışını yasaklama önerisidir.

Tasarı Sens. Mazie Hirono, Amy Klobuchar ve Elizabeth Warren tarafından tanıtıldı..

“ters çevrilmesinden bu yana KaracaWarren yaptığı açıklamada, veri simsarları ve teknoloji firmaları, üreme sağlığı hizmetleri arayanlar da dahil olmak üzere milyonlarca Amerikalının özel sağlık ve konum verilerinden yararlanmaya devam etti” dedi.

Kapsamlı bir dijital federal düzeyde mahremiyet yasası ve Amerikalıların uyguladığı birkaç mahremiyet yasası son derece spesifiktir. Örneğin, Sağlık Bilgileri Gizliliği ve Taşınabilirlik Yasası (diğer adıyla HIPAA) iyi bilinir, ancak birçok kişi bunun farkında değildir. sağlık verileri yalnızca doktorların, sigorta şirketlerinin ve bunların doğrudan iş ortaklarının elinde olduğunda geçerlidir. (Daha iyi yardımçevrimiçi terapi hastaları bunu bu hafta ondan öğrenmiş olabilir Federal Ticaret Komisyonu.)

Konum verileri, hakkımızda yaygın olarak toplanan en hassas bilgi türüdür. Nereye giderseniz gidin, tıbbi geçmişiniz, cinsel yöneliminiz, dininiz, politikanız ve hatta muhtemelen hangi ürünleri satın alacağınız gibi şeyleri ortaya çıkarabilirsiniz. Ancak, ülke çapında geçerli olan konum verileriyle ilgili sıfır yasa.

Benzer şekilde, sağlık hizmetleriyle doğrudan bir bağlantısı olmayan şirketler, müşterilerini aldatmadıkları sürece sağlığınız ile ilgili ayrıntılarla istediklerini yapmakta özgürdürler.

Yargıtay bozduktan sonra KaracaA Yardımcısı raporu bir hafta boyunca bir Planlı Ebeveynlik kliniğini ziyaret eden herkes hakkında, nereden geldiklerini ve nereye gittiklerini gösteren verileri satın alabileceğinizi keşfetti. Bir Gizmodo soruşturması daha da derinlere baktı ve bulundu Hamile kişilerin listelerini satan 32 veri komisyoncusu.

Herkes sağlık bilgilerinin daha fazla korumayı hak ettiği konusunda hemfikir görünüyor, bu yüzden bu bir geçiştirme girişimi olabilir. daha geniş gizlilik kuralları Şemsiyenin altında tıbbi sırları korumaktır.

Sağlık mahremiyeti konusunda başka hareketler de var. FTC dır-dir yeni sağlık mahremiyeti kuralları için mücadele yasal bir gri alanda faaliyet gösteren sağlık teknolojisi şirketlerini düzenlemek. Yalnızca bu yıl, FTC zaten para cezası verdi Daha İyiYardım ve reçete kupon hizmeti Sağlık verilerini paylaştığı ve bu konuda yalan söylediği için GoodRx.genel-7