Aylarca süren soruşturmanın ardından duvar sokak günlüğü hırsızların akıllı telefonunuzun kilidini açmak ve kişisel verilerinizi silmek için yalnızca dört haneli PIN’inize ihtiyaç duymasını sağlar.

İşte iPhone’unuzun bir barda ortalıkta dolanmasıyla ilgili sorun

İşte bunu nasıl yaptıkları. Hırsız genellikle bir barda iPhone kullanıcılarıyla arkadaş olan biridir. Dört basamaklı PIN’lerini girerken onları kurnazca izliyor. Kurban daha az dikkatli olduğunda, hırsız ihtiyatlı bir şekilde akıllı telefonu alır ve ardından cihazın kilidini açmak için erişim kodunu girer. Gerisini biliyoruz…

Uzun bir süre iPhone hırsızlığının gerçekten başarılı olamayacağını düşündüm çünkü FindMy’e (Apple’ın Find My özelliği) giriş yapmak ve akıllı telefonumu takip etmek için her zaman ikincil bir cihazdan geçebilirdim.

Ne yazık ki, WSJ soruşturmasının sonuçları durumun böyle olmadığını doğruluyor. Bir hırsız, aygıtın kilidini açtıktan sonra kodu Apple Kimliğinizi sıfırlamak için kullanabilir. Ardından FindMy’in akıllı telefona ve hesapla ilişkili diğer tüm cihazlara erişimini engelleyebilir ve iCloud’unuzda kayıtlı olan her şeye erişebilir…

Çok hızlı bir şekilde, cihazınızı uzaktan bile silemeyeceğiniz için çaresizsiniz. Hırsız ayrıca bir kurtarma anahtarını etkinleştirebilir, hesabınızı kurtarmak için kullanılabilecek telefon numarasını ve güvenilir e-posta adresini değiştirebilir. Daha da kötüsü, bu hırsızın finansal hesaplarınıza ve Venmo (PayPal’ın hizmeti) veya Apple Pay gibi uygulamalarınıza, iPhone’unuza bu basit küçük erişim kodundan erişme olasılığı vardır…

Açık konuşalım: telefonumun dört haneli kodu düşündüğümden çok daha önemli!

Çözüm (iPhone’u çinko üzerinde bırakmamaya ek olarak)

iPhone’un kilidini açmak için FaceID ve TouchID’ye öncelik vermenin yanı sıra, bu kontrol hırsızlığı ihtimallerini azaltmanın en kolay yolunun iPhone’uma şifre koymayı zorlaştırmak olduğunu düşünüyorum. Neden sorunun kökünden başlamıyorsunuz?


1. Ayarlar’ı açın ve Face ID ve parola seçeneğini belirleyin

İlk olarak, Ayarlar ve seçeneği seçin Face ID ve şifre menüde Oradan, seçin Kodu değiştir. Yeni bir tane oluşturmadan önce eski erişim kodunuzu girmeniz istenecektir.

2. Yeni, daha güçlü bir parola oluşturun

Altı basamaklı bir kodu hatırlamak, dört basamaklı bir kodu hatırlamaktan daha zor olsa da, alfanümerik bir kod kullanarak daha da ileri gitmenizi tavsiye ederim.

Seçme Kod Seçenekleri ve Seç Kişisel alfasayısal kod. Harfleri, sayıları ve özel karakterleri içeren hatırlayabileceğiniz bir kod oluşturun.

Güçlü bir alfanümerik kod, küçük harfleri, büyük harfleri, sayıları ve özel karakterleri (@, #, &, !, …) içeren bir koddur. Daha fazla güvenlik için kodun büyük harflerini, rakamlarını ve özel karakterlerini rastgele üretmenizi tavsiye ederim. iPhone’un alfasayısal kodunun uzunluğuna ilişkin teknik bir sınırlama olmadığını, ancak altı ila on karakterin zaten iyi bir uzlaşma olduğunu unutmayın.

Sonunda, FaceID veya TouchID biyometrik güvenlik önlemini tercih edin

Nerede olursanız olun, iPhone’unuzun biyometrik güvenlik önlemi (FaceID veya TouchID), kilit açma yönteminiz olmalıdır. Sayısal veya alfanümerik bir kod kullanarak cihazınızın kilidini açmanız gerekirse, bunu meraklı gözlerden uzak yapın!


Kaynak : “ZDNet.com”genel-15