Tüm işaretler, Huawei’nin yakında P60 amiral gemisi serisini tanıtacağına işaret ediyor. Tipster tarafından yapılan bir Weibo gönderisine göre, şirketin P serisi telefonları fotoğraf yetenekleri etrafında dönüyor. Dijital Sohbet İstasyonu (aracılığıyla Huawei Merkez), Huawei P60 Pro, RYYB renk matrisini telefonun periskop merceğine getirecek.
Periskop lens, telefonun gövdesi içinde katlanır ve lensten görüntü sensörüne ışık taşımak için prizmalar kullanır. Cihazın boyutu nedeniyle bir akıllı telefon kamerasından elde edilemeyecek optik yakınlaştırma sonuçlarının sunulmasına yardımcı olur.

Tipik kamera sensörünüz bir RGB renk matrisi (Kırmızı, Yeşil, Mavi) kullanır ve dört pikselden oluşur: bir kırmızı, iki yeşil ve bir mavi RYYB renk matrisi, iki yeşil pikseli sarı piksellerle değiştirir. İlk olarak Huawei P30 Pro’da kullanılan RYYB renk matrisi, sensöre %30 ila %40 daha fazla ışık getirerek telefoto fotoğrafları daha parlak hale getirir. Huawei, P50 Pro ile RYYB matrisini kullanmayı bıraktı ancak Digital Chat Station haklıysa bu yıl geri dönecek.

Huawei’nin P60 Pro’da yakınlaştırılmış bir görüntünün kalitesini artırmak için algoritmaları üzerinde çalıştığı ve periskop lensinin 64MP OmniVision OMB 64B görüntü sensörü tarafından çalıştırılacağı bildiriliyor. Tipster ayrıca birincil arka kameranın, geçen yılki Mate 50 Pro’da tanıtılan bir özellik olan değişken diyafram açıklığına sahip olacağından da bahsediyor. f/1.4 ve f/4 arasında 10 farklı diyafram açıklığı sunarak kullanıcıların fotoğraflarındaki bulanıklığı ve alan derinliğini kontrol etmelerini sağlar.

Bu arada Huawei’nin Huawei Akıllı Cihazlar Başkanı He Gang, henüz duyurulmamış bir Huawei telefonundan telefoto kamerayla çekilmiş fotoğrafları paylaştı. Büyük olasılıkla, bu görüntüler P60 Pro’daki periskop lensiyle çekilmiştir. Fotoğraflar, “Yeni Telefon Harika Fotoğraflar Çekiyor” başlığıyla bir sosyal medya gönderisinin parçasıydı.

P60 Pro’nun Çin BOE tarafından 120Hz yenileme hızı ve QHD+ 1440 x 3200 çözünürlükle sağlanan 6,6 inç AMOLED ekrana sahip olacağı bildiriliyor. Güçlü Snapdragon 8 Gen 2 yongasının, yalnızca 4G sinyalleriyle çalışacak şekilde ayarlandığı ve kaputun altında olduğu söyleniyor. HarmonyOS 3.1 önceden yüklenmiş olmalıdır. Işıkları açık tutmak, 88W’da şarj olacak 5000mAh pil olacaktır.

Huawei’nin XMAGE şirket içi fotoğraf sistemi, geçen yılki Mate 50 hattında piyasaya sürüldükten sonra geri dönecek ve telefon, birincil kameranın arkasında Sony’nin 50MP IMX888 sensörünü kullanan ilk telefon olabilir. Ultra geniş kamera için 50MP Sony IMX858 sensörünün kullanılması bekleniyor. Huawei’nin hücresel bağlantının olmadığı alanlarda kullanılan ikinci nesil acil durum uydu platformunun, uydu üzerinden iki yönlü kısa mesaj gönderme ve alma yeteneğine sesli metin yetenekleri ve kısa süreli sesli arama desteği ekleyeceği tahmin ediliyor.telefon-1