Milyarder Elon Musk’ın Neuralink’i henüz insan denemelerine başlamadı. ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), şirketin beyin-bilgisayar arayüzünü insanlarda test etme talebini reddetti. FDA, reddini güvenlik endişelerine bağladı.Ana güvenlik endişeleri, cihazın lityum pili, küçük implant tellerinin beynin diğer bölgelerine göç etme potansiyeli ve cihazın beyin dokusuna zarar vermeden çıkarılıp çıkarılamayacağı (ve nasıl) ile ilgilidir.

Çipin pili aşırı derecede ısınabilir ve hatta hasar görebilir ve FDA’nın henüz böyle bir sonucu çok düşük bir ihtimal olarak değerlendirecek verileri yoktur. Ek olarak, yönetim uzmanları, implantı çıkarırken olası sorunlardan endişe duyarlar. Görünüşe göre Neuralink gerekli verileri ya sağlamamış ya da yeterli gelmemiş. Ek olarak, Neuralink laboratuvarlarında kobayların ölümüyle ilgili erken veriler FDA’nın kafasını karıştırdı.

Geçen yıl Elon Musk’ın şirketin altı ay içinde FDA onayını alacağını söylediğini hatırlayın. Gördüğünüz gibi, bu olmadı. Neuralink’in sorunları çözmesinin ve FDA’yı ikna etmesinin ne kadar süreceğini tahmin etmek bile hala zor.genel-22