Dell Technologies, bilgisayar satışlarındaki ağır düşüşle mücadele etmeye devam ederken, sunucularında, depolamasında ve ağ işinde yeşil filizler beliriyor.

Şirketin geçen yılki geliri yıllık %1 artışla 102,3 milyar $ olarak kaydedilmesine rağmen, dördüncü çeyrek geliri %11 düşüşle 25 milyar $ oldu. Dell’in ticari ve tüketici birimleri, bu segmentler için sırasıyla %17 ve %40 azalan gelirle bu çeyrekte en sert darbeyi aldı.

Ancak şirketin sunucuları, depolama cihazlarını ve ağ donanımlarını içeren altyapı çözümleri grubundaki (ISG) gelir dördüncü çeyrekte %7 arttı. 9,9 milyar dolarlık gelirle ISG birimi, çeyrek boyunca Dell’in toplam satışlarının yaklaşık %40’ını sağladı.

Dell’in eş CEO’su Chuck Whitten, PC ve sunuculardaki temel talebin zayıf kalmasına karşın, şirketin ISG biriminde güçlü bir büyüme gördüğünü söyledi. analistlerle bir görüşmede sonuçlar açıklandıktan sonra.

Whitten, “Özellikle ISG’de, PowerFlex, VxRail, Veri Koruma ve PowerStore’daki talep artışı dahil olmak üzere %10 artışla 5 milyar dolarlık rekor depolama geliri sağladık” dedi. “Sunucu sevkiyatlarını, güçlü bağlantı ve büyüyen ASP’lerle birlikte optimize ederek, zorlu bir sunucu talebi ortamında sunucuları ve ağı %5 büyüttük; bu, müşterilerin dijital gündemlerine daha derinden satış yapmaya devam ettiğimizin açık bir göstergesi.”

Bilgisayar satışları düşmeye devam ediyor

Gartner, IDC ve Canalys’in raporlarına göre, 2022’nin son çeyreğinde PC satışları ve satan donanımların fiyatları yıldan yıla %25’ten fazla düştü.

Üç rapora göre, 2022’nin tamamı için dizüstü ve masaüstü bilgisayar satışları 2021’e kıyasla yaklaşık %16 düştü. Geçen yılki düşüş, yıldan yıla büyümenin yaklaşık %15 olduğu 2021’deki PC satışlarında neredeyse tarihi bir yıl olan bir şekilde biraz tamponlandı.

Dell, cihaz satışlarındaki düşüşten finansal olarak etkilenen tek bilgisayar üreticisi değil. Bu haftanın başlarında HP, son çeyreğinde %19 gelir düşüşü bildirdi, ticari gelir %18 ve tüketici PC geliri %36 düştü. Şirketin kişisel sistemler biriminin geliri %24 düştü.

Gartner’ın Ocak 2023’te BT harcama tahminini yayınlamasının ardından konuşan Gartner’da başkan yardımcısı ve analist olan John-David Lovelock, mevcut enflasyonist ekonomik durum nedeniyle cihaz satışlarının bir süre daha sabit kalacağını söyledi.

Gartner, enflasyonun tüketici harcama gücü üzerindeki etkisi nedeniyle cihaz harcamalarında düşüş görmeyi beklerken, yenileme döngüsünün tahmin edilenden daha uzun olduğunu, yani Dell ve HP gibi şirketlerin tüketici ve ticari işlerini görme ihtimalinin düşük olduğunu açıkladı. birimler yakında herhangi bir zamanda geri tepebilir.

Lovelock, “İnsanlar bir cihazı daha uzun süre elinde tutabileceklerini ve yine de memnun olabileceklerini öğreniyor,” dedi ve bu eğilimin 2023 boyunca ve Gartner’ın satın almalarda birikmiş işlerin bir kısmının toparlanmasını beklediği 2024’e kadar devam edeceğini belirtti.

Whitten, bu engellerin muhtemelen önümüzdeki mali yılda da devam edeceğini kabul etti. “Bu zemin göz önüne alındığında, en azından 2024 mali yılının ilk bölümünün zorlu olmaya devam etmesini bekliyoruz” dedi.

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.genel-13