Apple, muhtemelen bu yılın sonlarında Apple Reality One veya xrOS’lu Apple Reality Pro olarak piyasaya sürülecek olan ilk hepsi bir arada XR/VR kulaklığını henüz resmi olarak duyurmadı. Ancak şirket, kulaklığa eklenmesi muhtemel ilgili teknolojileri özenle kaydetmeye devam ediyor. En son patent, sanal gerçekliğin tüm Apple cihazlarıyla sorunsuz bir şekilde etkileşime girmesini sağlayan, iyi bilinen süreklilik işlevine işaret ediyor.

Apple XR/VR kulaklık için süreklilik

Apple’ın Sürekliliği, öncelikle Mac kullanıcıları için bir araçtır. Görevleri ve dosyaları sorunsuz bir şekilde paylaşmak veya başka bir Apple aygıtında başlatılan çalışmaya devam etmek için iPhone ve iPad gibi diğer Apple donanımlarını entegre eder. Nihayetinde özellik, yeni Süreklilik Kamerası ve Apple Watch aracılığıyla Mac’in otomatik kilidini açma dahil olmak üzere bir dizi farklı platformlar arası özelliğe dönüştü.

Patent konusuna gelince, Avrupa Patent Ofisi, Cupertino merkezli iPhone üreticisinden gelen yakın tarihli bir başvuruyu paylaştı. Belge, güncel bir çalışmanın bir Mac veya dizüstü bilgisayara ihtiyaç duymadan iPhone veya iPad’den XR kulaklığa nasıl aktarıldığını anlatıyor.

Görevler farklı biçimlerde olacaktır, örn. B. belge düzenleyici veya medya oynatıcı olarak. Bununla birlikte, yöntem aynıdır, çünkü XR kulaklık, bir iPhone veya iPad’in kullanıcı arayüzünü de görüntüleyen yeni bir gelişmiş görünüm yansıtır. Apple cihazlarını pratik olarak sanal gerçekliğe getirir. Gerçekte bağlı olan Apple cihazının ekranı, geçişten sonra devre dışı bırakılır veya kapatılır.

Apple VR patenti

AR/VR ve Genişletilmiş Gerçeklik Başlığı için Apple süreklilik işlevi / © Patently Apple

En ilginç kısım, başa takılan giyilebilir cihazın, XR/VR deneyimine sahip bir Mac’i yansıtan 3D sanallaştırılmış bir yüzeyi nasıl oluşturduğudur. Kullanıcılar ayrıca sanal bir klavyeyi etkinleştirebilir ve gelişmiş göz izleme teknolojisini kullanarak havada veya gerçek bir masa üzerinde yazı yazabilir.

Meta, Quest Pro (inceleme) ve Quest 2 (inceleme) için benzer bilgisayar düzeyinde MR/VR uygulamalarına sahiptir. Ancak, VR gözlüklerde bir akıllı telefon veya tabletten çalışmaya devam etmenin bir yolu yoktur. Hepsi bir arada VR gözlüğünün ekranında yalnızca akıllı saatten gelen bildirimler gösterilebilir.

Gelecekte MacBook’un yerini alacak XR/VR kulaklıklar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünde ilk düşüncelerinizi bize bildirin.genel-27