Microsoft’un Activision Blizzard’ı 69 milyar dolarlık satın alma teklifi, Avrupa Komisyonu, Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi ve ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun anlaşmayı potansiyel olarak engellemek için devreye girmesiyle, düzenleyicilerden önemli bir itirazla karşılaştı. Görünüşe göre Microsoft’un bu cephelerden en az birinde bazı iyi haberleri olabilir.

Reuters’in haberine göreMüzakerelerin mevcut durumuna aşina olan üç kişiyle anonim olarak konuşan Microsoft’un Call of Duty’yi diğer platform sahiplerine lisanslama teklifi, muhtemelen Avrupa Komisyonu’nun antitröst endişelerini giderecek ve Activision Blizzard anlaşmasının Avrupa’da onaylanması için kapıyı açacak. .

Microsoft, CoD oyunlarını Nintendo platformlarına getirmek için 10 yıllık bir anlaşma imzalayarak ve PC oyunlarını NVIDIA’nın GeForce Now bulut oyun hizmeti aracılığıyla oynanabilir hale getirerek, Acti-Blizz’i satın aldıklarında Call of Duty’yi kilitleyecekleri korkularını yatıştırmaya çalıştı. Microsoft ayrıca Sony’ye imzalamayı reddettikleri 10 yıllık bir anlaşma teklif etti. Microsoft’un satış konuşması, Call of Duty’yi gerçekten 150 milyona sunacakları yönünde. Daha şimdi olduğundan daha fazla oyuncu (ve hatta Sony yumuşar ve noktalı çizgiyi imzalarsa bundan daha fazla).

Bununla birlikte, AB Activision Blizzard anlaşmasını onaylasa bile, Microsoft’un atlaması gereken daha fazla engel var. Birleşik Krallık’taki CMA, Microsoft’un Call of Duty’yi özel yapacağına inanmak için hala nedenler olduğunu söyleyerek AB’den çok daha şüpheci bir tavır aldı. Anlaşmanın kabul edilmesi için CMA’nın sunduğu çözümlerden biri, Microsoft, Call of Duty’i veya Activision Blizzard’ın diğer bölümlerini ayırıyor ve satıyor. Reuters’e göre, AB düzenleyicileri olmayacak Anlaşmayı gerçekleştirmek için Microsoft’tan Acti-Blizz’in tüm varlıklarını satmasını talep etmek.

Tabii ki, Microsoft AB’yi ve İngiltere’yi ikna edebilse bile, Acti-Blizz anlaşmasını engellemek için tam bir dava açan FTC ile ilgilenmeleri gerekiyor. Amerikan sisteminin doğası gereği, kararlar ABD Yüksek Mahkemesine kadar temyiz edilebildiğinden Microsoft ile FTC arasındaki hukuk savaşı yıllarca uzayabilir.

Avrupa Komisyonu’nun Activision Blizzard anlaşmasıyla ilgili bir karara varmak için 25 Nisan’a kadar süresi var. Gelişmekte olan bu hikaye hakkında sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

twittergenel-17