Londra merkezli fintech Thought Machine, küresel çalışan sayısını %23 oranında büyütmek isteyen unicorn şirketi ile büyük bir işe alma planı duyurdu.

Düşünce Makinesi, bulut tabanlı bankacılık teknolojisinde uzmanlaşmış bir yazılım firmasıdır. Şirket, bulut yazılımını çeşitli finansal kuruluşlara sunmaktadır. Fintech, Morgan Stanley’den gelen bir yatırım artışının ardından Mayıs 2022’de 2,2 milyar sterlin değerinde bir değere ulaştı.

Mevcut 550 kişilik küresel personel sayısına 125 yeni personelin eklenmesi, büyük ölçüde şirketin Londra mühendislik ekibine gidecek. Bununla birlikte, Düşünce Makinesi Hindistan, Japonya ve Güney Afrika’da da istihdam yaratacak.

Bankacılık yazılımı sağlayıcısı ayrıca Miami’de yeni bir ofis açmaya hazırlanıyor. Ayrıca New York, Singapur ve Sidney’de ofisleri ve Londra Genel Merkezi bulunmaktadır.

Düşünce Makinesi ekibinin genişlemesi, birçok teknoloji şirketinin zorlu bir endüstri gerilemesinin ortasında küçülmeye zorlandığı bir zamanda gerçekleşti.

Bununla birlikte, Ocak ayında personelinin %8’ini işten çıkaran İngiltere’deki diğer fintech Paddle’ın aksine, Düşünce Makinesi, gerilemenin en kötüsünden kaçınmış görünüyor.

Kürek bu yıl bir anormallikten çok uzak. Sadece iki ayda teknoloji şirketleri, Deliveroo ve İK teknoloji şirketi Beamery’dekiler de dahil olmak üzere binlerce kişiyi işten çıkardı.

“Teknoloji sektöründe her şey karamsarlıktan ibaret değil. Think Machine’in kurucusu ve CEO’su Paul Taylor, “Birçok işletme personel keserken, biz bu yaklaşımı benimsmiyoruz” dedi.

“Stratejik ve seçici işe alma yaklaşımımızla, sektördeki en iyi insanları işe almaya odaklanmamızla ve şirket kültürümüzle gurur duyuyoruz. Bütün bunlar bizi bu belirsiz piyasa koşullarında büyüme pozisyonuna getirdi.”

Teknolojiyi işten çıkarma trendine karşı çıkan tek şirket Thinking Machine değil. Starling Bank ve Revolut, bu yıl büyük işe alım çılgınlığı ilan ettiler.genel-11