HTE araştırmacıları manyetik malzemelerle nöromorfik donanım geliştiriyor

dan bir araştırma ekibi Hint Teknoloji Enstitüleri (HTE) Delhi ve Bombay manyetik malzemeler kullanarak yeni bir nöromorfik donanım inşa etti.

Alexa ve Siri gibi etkileşimli sesli asistanlar, bir sorguya yanıt almayı veya bazı görevleri çevrimiçi yapmayı çok kolaylaştırırken, arka plandaki prosedür oldukça karmaşıktır.

Konuşma verilerinin internet üzerinden buluta iletilmesini, verilerin bulutta işlenmesini ve ardından cihaza yanıt verilmesini içerir.

Ancak yavaş internet hızı, elektrik kesintileri ve diğer faktörler nedeniyle konuşma verileri sıklıkla kaybolur. Bu, yerleşik belleğe sahip yerel donanımın tüm işlemleri yürüttüğü, dolayısıyla veri kaybını önlerken aynı anda güç tüketimini azalttığı nöromorfik bilgi işlemin gelişiyle değişebilir.

Manyetik malzemeler kullanılarak geliştirilen yeni nöromorfik donanım, güç kapalıyken bile veri depolayabiliyor. IIT Delhi’de Prof. Pranaba Kishor Muduli ve IIT Bombay’da Prof. Debanjan Bhowmik liderliğindeki araştırma ekibi, nörolojik sistemdeki bir sinaps gibi işlev gördüğünü söyledi.

Araştırmacılara göre bu, Hindistan’dan gelen manyetik malzemeleri kullanan nöromorfik bir cihazın ilk deneysel gösterimi. Cihazlarını şu şekilde detaylandırdılar: ACS Uygulamalı Elektronik Malzemeler günlük.

IIT Delhi Fizik Bölümü’nden Prof Pranaba Kishor Muduli yaptığı açıklamada, “Çalışmanın hem Hindistan Yarı İletken misyonuna hem de Hindistan hükümetinin Hindistan’da Yap misyonuna önemli ölçüde katkıda bulunacağına dair büyük umutlarımız var” dedi.

Cihaz ultra ince bir kobalt tabakasından oluşur. Kullanılan tabakanın kalınlığı insan saçından 80.000-100.000 kat daha küçük olan nanometre aralığındadır. İmalat, muazzam bir hassasiyet gerektirir; bu nedenle ekip, neredeyse hiç hava molekülü içermeyen ultra yüksek vakumlu bir odada gerçekleştirildiğini söyledi.

GN Awards - En sevdiğiniz Cihazlar için oy verin

FacebooktwitterLinkedin
genel-9