Video konferans şirketi Zoom, 2018’den bu yana ilk dördüncü çeyrek net zararını bildirdikten sonra büyüme planlarını yapay zekaya yatırıma bağlıyor.

Raporlama sonuçlar Pazartesi günü Zoom, 31 Ocak’ta sona eren 2023 mali yılının dördüncü çeyreğinde, bir önceki yılın 490 milyon dolarlık kârına kıyasla 104 milyon dolarlık net zarar açıkladığını söyledi. Çevrimiçi gelir de yıldan yıla %10 düşüşle 481,7 milyon dolara geriledi.

Kayıp, büyük ölçüde hisse bazlı tazminat giderlerinin bir sonucuydu. Aksi takdirde Zoom, dördüncü çeyrek toplam gelirini yıldan yıla %4 artışla 1,1 milyar $ olarak kaydetti ve 2022 mali yılı için toplam geliri, yıldan yıla %7 artışla 4,4 milyar $ olarak bildirildi.

Ek olarak, kurumsal müşterilerden elde edilen dördüncü çeyrek geliri yıldan yıla %18 artışla 636.1 milyon $’a ulaştı ve tam mali yıl kurumsal geliri yıldan yıla %24 artışla 2.4 milyar $’a ulaştı.

Her ne kadar her ne kadar sonuçlar büyük ölçüde olumlu olsa da, şirketin pandemi sırasında yaşadığı baş döndürücü büyüme düzeylerinden çok uzaklar ve şu anda teknoloji sektörünün karşı karşıya olduğu bazı zorlukları yansıtıyorlar.

Bu ayın başlarında Zoom, iş gücünün yaklaşık %15’ini oluşturan 1.300 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

Sonuçlar açıklandıktan sonra analistlerle yaptığı bir telefon görüşmesinde buna değinen şirket CFO’su Kelly Steckelberg, “kaynakları gerçekten kurumsal müşterilerimize odaklamak ve ticari ve küçük işletme ekiplerimizde elimizden geldiğince verimli olmak için bir yeniden yapılanma yaşanıyor” dedi.

Aynı görüşmede CEO Eric Yuan, kesintileri “acı verici bir uygulama” olarak nitelendirdi, ancak kararın şirketin ekonomik ortamı atlatmak için sıfırlamasına izin verdiğini söyledi.

Yuan, dünyanın dört bir yanındaki kuruluşların bütçelerini daraltmanın yollarını aramaya devam ederken, şirketin müşteriler tarafından satın alınan Zoom koltuklarının sayısında bir miktar daralma gördüğünü söyledi. Yuan, Zoom’un kur etkisi, çevrimiçi daralma ve şirketin dördüncü çeyreğine kadar devam eden anlaşma incelemeleri açısından ters rüzgarlar yaşadığını da sözlerine ekledi.

Yavaşlamaya rağmen Yuan, şirketin gelecek mali yılına girerken gidişatı konusunda iyimser görünüyordu.

Hem Microsoft hem de Google’ın sırasıyla Chat GPT ve Bard’a yaptıkları yatırımlarla ilgili son duyurularının ardından Yuan, görüşmede “AI ve büyük dil modelleri çağının geldiğini” ve Zoom’un müşterilerinin teknolojiden faydalanmasını istediğini belirtti.

Şirketin 2024 mali stratejisi hakkında yorum yapan Yuan, Zoom’un “çalışan katılımını iyileştiren yeni sürükleyici deneyimler ve konumlar ve yöntemler arasında fikir oluşturmak için modern işbirliği araçları” sunarak “ekip çalışmasını yeniden tanımlamaya” çalışacağını söyledi.

Ayrıca, yapay zekayı daha fazla iş akışına entegre ederek Zoom’un kullanıcıların daha akıllı çalışmasına yardımcı olabileceğini söyledi ve yapay zeka tarafından desteklenen ve şu anda Zoom platformunda bulunan çeviri, alt yazı ve toplantı özet araçları gibi özelliklerin sadece başlangıç ​​olduğunu belirtti. .

Yuan, “Bütün bunlar, insanları potansiyellerini ortaya çıkarmak için birleştiren, daha dinamik ve akıllı deneyimler sağlayan ve üretkenliği ve çalışmayı yeniden tasarlamamıza izin veren bir işbirliği platformu olarak bir araya geliyor” dedi.

Şubat ayında Microsoft, büyük dil modeli ChatGPT tarafından desteklenecek olan işbirliği platformu Teams’in yeni bir Premium sürümünü yayınladı.

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.genel-13