Boston Çocuk Hastanesi'nden 1.400'den fazla kişiyle yapılan bir ankette TikTok, en çok kullanılan ikinci uygulama oldu.

Boston Çocuk Hastanesi’nden 1.400’den fazla kişiyle yapılan bir ankette TikTok, en çok kullanılan ikinci uygulama oldu.
resim: ph Bodrova (Doğrulanmış)

Hiç beyninizin eriyip kulaklarınızdan dışarı akacağını hissedecek kadar uzun süre TikTok kullandığınız oldu mu? Pekala, TikTok’un artık uygulamayı kullanan gençlerin ve çocukların sürekli kaydırma yapmasını önlemek için (kesinlikle kusursuz olmasa da) bir planı var. Önümüzdeki birkaç hafta içinde, 18 yaşın altındaki tüm kullanıcılar, uygulama tarafından otomatik olarak ayarlanan ve yalnızca bir parola ile açılabilen 60 dakikalık bir ekran süresi sınırı alacak.

TikTok özelliği bugün duyurdu ve 60 dakikalık süre sınırının biraz keyfi olduğunu kabul eden ilk kişi oldu. Ancak şirket, kararın Boston Çocuk Hastanesi’ndeki Dijital Sağlıklı Yaşam Laboratuvarı’ndan yapılan araştırmalara ve onlarla yapılan istişarelere dayandığını iddia ediyor. 13 ila 18 yaş arasındaki kullanıcılar bir saatlik süre sınırına ulaştıklarında, ekstra sürenin kilidini açmak için kendi belirledikleri bir şifre girmeleri istenecektir. Bu kolay bir geçici çözüm olsa da TikTok, genç kullanıcıları içerik tüketimlerinde aktif bir karar vermeye zorlayacağını söylüyor. 13 yaşından küçük kullanıcılar için şifreyi bir ebeveyn veya veli belirlemelidir.

TikTok’un basın açıklamasına göre özellik “önümüzdeki haftalarda” kullanıma sunulacak, ancak sorulduğunda TikTok Gizmodo’ya, özellikle bir saatlik süre sınırının ne zaman yayınlanacağını söylemedi.

Tabii ki, tüm bunlar hem eyalet hem de federal düzeyde milletvekilleri olarak gelir. ByteDance’e ait uygulamaya erişimin yasaklanması Çin merkezli şirketle ilgili devam eden gizlilik endişelerinin ortasında, devlet tarafından verilen cihazlarda. olarak da gelir TikTok’u ülke çapında yasaklamak için Cumhuriyet destekli yasa Kongre aracılığıyla hamle yapar.

Senatör Josh Hawley, uygulamanın tamamen yasaklanması çağrısında bulunan en gürültülü milletvekillerinden biridir. Ocak ayında yasaklamak için bir yasa çıkardıktan sonra, cumhuriyetçi yazdı TikTok, “…çocuklarımızın mahremiyetini ve ruh sağlıklarını tehdit ediyor.”

Takip edenler ülke çapında bir yasağın gerçekten olduğunu görmese de, TikTok’un çocuklar için ekran süresini kısaltmaya yönelik son hamlesini, yalnızca milletvekillerinin uygulamaya erişimi engellemek için aramaları hafifletme çabası olarak görmemek zor olurdu.

Bu, TikTok gibi sosyal medya platformlarının çocukları etkilemediği anlamına gelmez. Kesinlikle öyleler. A anket Boston Çocuk Hastanesi’nin Dijital Sağlıklı Yaşam Laboratuvarı’nda 1.400’den fazla gencin katıldığı bir araştırmada, ankete katılanların %64’ünün ekran kullanımlarının uykularını böldüğünü, %52’sinin ise aileleriyle geçirdikleri zamanı engellediğini söylediği görüldü. Anket ayrıca TikTok’un gençler tarafından kullanılan en popüler ikinci uygulama olduğunu ve gençlerin %64’ünün günde en az bir kez kullandığını ortaya çıkardı.

Açıkça, Z Kuşağı TikTok’u seviyor, ancak uygulamanın ve daha geniş anlamda sosyal medyanın genç nesiller üzerindeki etkilerini göz ardı etmek giderek daha zor hale geliyor. Bu yılın başlarında, Seattle okul sistemi birkaç sosyal medya şirketine dava açtıFacebook, Instagram, Snapchat ve (tahmin ettiniz) TikTok dahil olmak üzere, bu platformların bir genç akıl sağlığı salgınını teşvik etmeye yardımcı olduğunu savunuyor.

genel-7