Bir TelecomDaily raporuna atıfta bulunan İzvestia’ya göre, Şubat 2023’te Rusya’nın bölgelerindeki mobil İnternet hızı geçen yılın aynı dönemine göre ortalama %7 azaldı. 18.3 Mbps’ye düşürüldü.

Piyasa katılımcıları, Rusya Federasyonu’ndaki operatörler için ekipman tedarikinin durduğu geçen baharda mobil erişim hızında bir düşüş öngördü. Sonra yaptırımların bu eğilimi daha da kötüleştireceğini söylediler. Megabitus’a göre Kasım 2021’den Mart 2022 ortasına kadar bu rakam 21,7 Mbps’den 21 Mbps’ye düştü.TelecomDaily anketine katılanlar, ağa her zaman bağlanamadıklarını doğruladılar, bu da bir dizi mobil uygulamanın işini zorlaştırıyor. Sorunun, tedariki bir yıl önce askıya alınan ağ ekipmanı eksikliğinden kaynaklandığı varsayılmaktadır.

TelecomDaily CEO’su Denis Kuskov, Moskova ve St. Petersburg sakinlerinin herhangi bir zorluk yaşamadıklarını sözlerine ekledi.

Hizmetleri için en büyük talep orada. Ek olarak, Moskova veya St. Petersburg’daki herhangi bir iletişim sorunu, operatör için ciddi görüntü sorunlarına neden olabilir. Ve tam tersine, uzak bir ilçe merkezinde hızın% 20-30 oranında düştüğünü kimse fark etmeyecektir. Ağ ekipmanları eskir, eskir, sürekli modernizasyon gerektirir ve depo stokları sınırsız değildir.


Denis Kuskov

Dijital Kalkınma Bakanlığı’na göre, 2022’nin ilk dokuz ayında Rusya’daki mobil İnternet trafiği, 2021’in aynı dönemine göre %20 daha fazla olan 25,8 milyar GB olarak gerçekleşti.genel-22