Dünyanın en büyük kripto borsalarından biri olan Coinbase, 13 Mart’tan itibaren Binance USD (BUSD) stablecoin’ini listeden çıkarmaya karar verdi. Karar, BUSD tokeninin ABD’de yasal zorluklarla karşı karşıya olduğu bir dönemde geldi. Binance USD stablecoin’in tamamına sahip olan ve yöneten stablecoin ihraççısı Paxos, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından açılan bir davayla karşı karşıya. Paxos, BUSD jetonunu kayıtsız bir menkul kıymet olarak çıkarmakla suçlandı, bu arada Paxos iddiayı reddetti.

Bir Coinbase sözcüsü, “BUSD’nin şu anda ticaret desteği standartlarımızı karşılamadığını belirledik” dedi. bildirildiğine göre dedi, ayrıntılara girmedi.

2019’da piyasaya sürülen, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilen BUSD stablecoin, şu anda 10 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine sahip (kabaca 87.987 Rs. crore). göre CoinMarketCapBUSD’nin piyasa değeri son 24 saatte yüzde üç düştü.

Gadgets 360’ın kripto fiyat izleyicisini gösteren bu yazının yazıldığı sırada, her bir BUSD 1 dolardan (kabaca 82 Rs) işlem görüyordu.

Coinbase, web sitesinde, dijital varlık listeleme grubunun herhangi bir kripto para birimini listelemek veya listeden çıkarmak için oy hakkına sahip olduğunu iddia ediyor.

Varlıklar, yasal statüleri, teknik güvenlik katsayıları ve ihlalleri varlıkların Coinbase’den çıkarılmasına yol açabilecek yasalara uygunluk temelinde düzenli olarak analiz edilir.

Karar, Coinbase.com, Coinbase Pro, Coinbase Prime ve Coinbase Exchange dahil olmak üzere Coinbase’in hizmet paketinde uygulanacak.

Bu arada Coinbase, tokeni listeden çıkarma kararına rağmen kullanıcılarının BUSD fonlarına erişmesine ve fonlarını çekmesine izin vermeye devam edecek. Ancak kullanıcılar, 13 Mart’tan sonra Coinbase’de token ticareti yapamayacak.

BUSD ihraççısı Paxos’a Şubat ayının başlarında New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı tarafından bir bildirim gönderildi. Mali otorite, Paxos’a BUSD jetonları vermeyi durdurması talimatını verdi.

Haberin yayınlanmasından kısa bir süre sonra Coinbase, stablecoin’lerin ABD’de menkul kıymet olarak kabul edilmediğini belirtmişti.

ABD doları gibi bir fiat para birimine veya altın gibi ayrılmış varlıklara sabitlenen stablecoin’ler, değerlerini temel varlıklarına sabitleyen kripto varlıklardır.

Bu, stabilcoinleri diğer varlıklara kıyasla değişken kripto endüstrisindeki dalgalanmalara karşı korur.

Tether, USD Coin ve Ripple, tıpkı BUSD gibi ABD dolarına sabitlenmiş diğer popüler stabilcoinler arasındadır.


Geçen yıl Hindistan’da ters rüzgarlarla karşı karşıya kalan Xiaomi, 2023’te rekabeti üstlenmeye hazır. Şirketin geniş ürün portföyü ve ülkedeki Make in India taahhüdü için planları neler? Bunu ve daha fazlasını Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.

Kripto para birimi, düzenlenmemiş bir dijital para birimidir, yasal bir ihale değildir ve piyasa risklerine tabidir. Makalede sağlanan bilgiler, finansal tavsiye, ticaret tavsiyesi veya NDTV tarafından sunulan veya onaylanan herhangi bir türde tavsiye veya tavsiye niteliğinde değildir ve bunları teşkil etmez. NDTV, makalede yer alan algılanan herhangi bir tavsiyeye, tahmine veya diğer bilgilere dayanan herhangi bir yatırımdan kaynaklanan herhangi bir kayıptan sorumlu olmayacaktır.

Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi’nde Samsung, Xiaomi, Realme, OnePlus, Oppo ve diğer şirketlerden en son lansmanların ayrıntıları ve haberleri için MWC 2023 merkezimizi ziyaret edin.

genel-8