Akıllı telefon, günlük olarak yanımızda taşıdığımız temel nesnelerden biridir. Ancak yıllar içinde mobil pilinizin daha hızlı tükendiğini, depolama kapasitenizin tükendiğini ve cihazın kendisinde birkaç çizik olduğunu fark etmiş olmalısınız. En iyi seçenek yeni bir telefon almak olabilir ancak akıllı telefonunuzu sürekli yenilemek hem çevreye hem de bütçenize zarar verir.

Şans eseri, mevcut telefonunuzun mümkün olduğu kadar uzun süre dayanmasını sağlamak için yapabileceğiniz şeyler var. İşte cihazınızın daha uzun süre yeni ve parlak görünmesini sağlamanıza yardımcı olacak bazı ipuçları. Bu da cebinizde biraz daha fazla para anlamına gelir.

Akıllı telefon yazılımınızı düzenli olarak güncelleyin

Birçok kişi, bir sistem güncellemesi gerektiğinde ve mevcut olduğunda açılan can sıkıcı bildirimi görmezden gelir. Ve genellikle, yazılımı nihayet güncellemeden önce günler veya haftalar bekleriz. Hızlı güncelleme yaparken genellikle daha iyi bir seçimdir.

Yeni özelliklerin yanı sıra, yazılım güncellemeleri bir dizi avantaj sunar: hata düzeltmeleri, iyileştirilmiş performans, güvenlik ve daha iyi uygulama uyumluluğu. Yazılım güncellemeleri, telefonunuzu kötü amaçlı yazılımlardan ve bilgisayar korsanlarından da korur. Bir telefon işletim sisteminin eski bir sürümünü çalıştırdığında, parolalar ve diğer kişisel veriler bilgisayar korsanlarına karşı daha savunmasızdır.

Öyleyse telefonunuzu güncelleyin!

Akıllı telefonunuzun piline dikkat edin

İnsanların yeni bir akıllı telefon almayı haklı çıkarmalarının en yaygın nedeni, pil kapasitesindeki ciddi düşüştür. Ve günümüzde çoğu akıllı telefon şarj edilebilir lityum iyon piller kullanıyor olsa da, bunların sonsuza kadar dayanması amaçlanmamıştır. Ancak telefonunuzun pilinin zayıflaması, ondan kurtulmanız gerektiği anlamına gelmez.

Akıllı telefonunuzun pil ömrünün azalmasına neden olabilecek çok sayıda faktör vardır. Bu faktörler, telefonunuza indirilen uygulamaların boyutu ve sayısından telefonunuzda depolanan fotoğraf sayısına veya ekranınızın parlaklığına kadar değişir.

Kullanıcılar, telefonlarının pil ömrünü çeşitli şekillerde koruyabilirler. Birçoğumuz muhtemelen gece boyunca fişe takılı bırakarak telefonumuzu %100 şarj ediyoruz, ancak uzmanlar onu canlandırmanın daha akıllı yolları olduğunu söylüyor. Örneğin, ZDNET testçilerimizden biri olan ZDNET’ten Adrian Kingsley-Hughes, günde iki şarj seansı yapmayı tercih etti.

Akıllı telefon pilleri, belirli sayıda şarjdan sonra boşalmaya başlar. Bu nedenle, enerjinin nasıl kullanılacağını düşünerek bu fenomeni mümkün olduğunca sınırlamak akıllıca olacaktır. Günlük olarak, sürekli olarak arka planda çalıştıkları ve pil gücünü tükettikleri için, kullanmadığınız zamanlarda parlaklığı kısıp konum servislerini ve Bluetooth bağlantısını kapatarak pilinizin bitmesini önleyebilirsiniz. . Ekranınızda beliren bildirimler de (bu arada en büyük güç tüketimi) pilinizi hızla tüketebilir.

Ancak, çoğu üreticiye göre telefonunuzun pili, genellikle iki ila üç yıl civarında olan devrilme noktasına ulaştığında, akıllı telefondan kurtulmayı düşünmeden önce bu pili değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Akıllı telefonunuzu yerel bir tamirhaneye götürebilir, telefonunuzu tamir için üreticiye geri gönderebilir veya yeterince cesursanız, kendiniz değiştirebilirsiniz. Örneğin, iFixit çözümlerini deneyerek. iFixit tarafından sunulan pil değiştirme kitleri, telefonunuzun durumuna bağlı olarak birkaç on dolara mal olabilir. Hala yeni bir akıllı telefon almaktan çok daha ucuz, değil mi?

Depolama alanınızı optimize edin

Uygulamalar, fotoğraflar, indirilen dosyalar cep telefonunuzda aylar ve yıllar boyunca birikiyor. Ve çok geçmeden, telefonunuz size yerin azaldığını söyler. Ne yapabilirsin? Tabii ki, daha fazla dahili depolama alanına sahip daha yeni bir telefona yükseltebilirsiniz, ancak başka bir cihaz satın almadan önce deneyebileceğiniz başka çözümler de var.

Bir iPhone’unuz varsa, bir iPhone’a yükseltmeyi düşünün. iCloud+ aboneliği. En ucuz plan 50 GB için ayda 0,99 ABD dolarıdır. Bu planı yalnızca siz kullanıyorsanız ve fotoğraflarınız, videolarınız, dosyalarınız, uygulamalarınız ve cihazınızın yedekleri için fazladan alana ihtiyacınız varsa bu en iyi plandır. Android kullanıyorsanız, Google hesabınızda 15 GB bulut depolama alanı vardır. Ayrıca, bu alanı 100 GB’a çıkaran Google One’a da yükseltebilirsiniz.

Daha da fazla yer kazanmak için, artık kullanmadığınız indirilmiş uygulamaları, fotoğrafları, videoları ve dosyaları düzenli olarak silmeyi veya bunları başka bir cihazda (bilgisayar veya sabit sürücü) saklamayı unutmayın.

Donanımınızı fiziksel olarak koruyun

Telefonunuzu korumanın en bariz yolu bu olsa da birçok kişi bunu unutuyor. Yine de sağlam bir telefon kılıfı ve ekran koruyucu size çok yardımcı olabilir. Çoğu akıllı telefonun ön ekranı ve arkası camdan yapılmıştır. Gerçekten de cam, kablosuz şarjı alüminyumdan daha verimli bir şekilde barındırdığı için üreticiler için tercih edilen malzemedir.

Akıllı telefonunuzun birkaç kez zarar görmeden çıktığı birkaç sıradan düşüşten sonra, ekranın tamamen kırılması için yalnızca birkaç kez yeterlidir. Ve telefonunuzun camını değiştirmek yüzlerce dolara mal olabilir… o yüzden sağlam bir kılıf ve ekran koruyucu alın.

Plastik ekran koruyucuları ve cam ekran koruyucuları bulunmaktadır. Plastik koruyucular güçlü, tekrar kullanılabilir ve dayanıklıdır, ancak çizilmelere karşı daha az dirençlidirler ve yüzeylerinde parmak izleri kolayca görülür. Temperli cam, normal camdan daha güçlüdür ve ekrana gelen darbeleri emebilir. Ancak bu korumalar, dirençlerini yitirdikleri için kırıldıklarında değiştirilmeleri gerekir.

Telefon kılıfları, telefonunuzun arka tarafını ve arka optik bloğu hasardan korumaya yardımcı olur. Bazı kılıflar su geçirmezdir, bu da cihazınızı yüzme havuzunun veya lavabonun kenarında rahat bırakmanızı sağlar. Ve kılıflarla akıllı telefonunuzu dilediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz.

Akıllı telefonunuzu temizlemek için zaman zaman kılıfınızı çıkardığınızdan emin olun. Telefon kılıflarının telefonunuzu koruması gerekir, ancak toz ve kiri hapsederler.

Aşırı sıcaklıklardan kaçının

Akıllı telefonlar genellikle aşırı koşullarda çalışacak şekilde tasarlanmamıştır ve çoğu, en iyi performansı 0 ila 35 santigrat derece arasında gösterir. Telefonunuzu daha önce sahilde, dışarıda kullandıysanız veya araba sürerken ön panelde güneşte bıraktıysanız, telefonunuzun aşırı ısındığına dair bir bildirim fark etmiş olabilirsiniz.

Bir akıllı telefon aşırı ısındığında pili zarar görebilir. Pil boşalabilir, telefon kendini kapanmaya zorlayabilir ve çok ısınırsa bir daha hiç açılmayabilir! Aynı riskler dondurucu havalarda da kendini gösterir.

Akıllı telefonunuzu sıcakta dışarı çıkarmanız gerekiyorsa, konum servislerini ve Bluetooth’u kapatın, ekran parlaklığınızı azaltın ve tüm anlık bildirimleri kapatın. Araba kullanırken veya şarj ederken telefonunuzun ısındığını fark ederseniz, kılıfından çıkarın. Telefon kılıfları ısıyı kolayca hapsedebilir ve telefonunuzun daha hızlı aşırı ısınmasına neden olabilir.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15