Bu yatırım tavsiyesi değildir. Yazarın belirtilen hisse senetlerinin hiçbirinde pozisyonu yoktur. Wccftech.com’un bir bilgilendirme ve etik politikası vardır.

Space Exploration Technologies Corporation (SpaceX) ve Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Crew-6 lansmanı fırlatmadan sadece birkaç dakika önce temizlendiğinden, yer sistemlerindeki bir sorun nedeniyle bugün erken saatlerde ilk kez mürettebatlı fırlatmalarını erteledi. Ekipler, fırlatmadan önce astronotları hazırlamaya başladı, ancak geri sayım kalkışa yaklaşırken görev kontrolörleri, ekiplerin Falcon 9 roketine ateşleme sıvısını yüklerken bir sorunla karşılaştıklarını uçaktaki mürettebata bildirdi. Ardından, kalkıştan sadece iki dakika önce, fırlatma direktörü fırlatma için izin vermek üzereyken, görev kontrol merkezi mürettebata bugünkü fırlatmayı iptal etmek zorunda kalacaklarını bildirdi.

TEA-TEB Sorunları NASA ve SpaceX’i Kalkıştan Hemen Önce Crew-6 Fırlatma Anlarından Geri Çekilmeye Zorluyor

SpaceX’in Falcon 9 roketi, rokete güç sağlamak için dokuz Merlin 1D motoru kullanıyor ve bunlar, roketi rampadan kaldırmak için itme kuvveti oluşturmak üzere sıvı oksijen ve kerosen kullanıyor. Ancak itici gaz ve oksitleyici karışımı bir tutuşturma kaynağına ihtiyaç duyar ve Falcon 9 için buna TEA-TEB adı verilir, trietilalüminyum-trietilboranın kısaltmasıdır. Bu oldukça yanıcı sıvı, motorları fırlatmak için ateşlenirken Falcon 9 roketinin altından yayılan yeşil bir alevden sorumludur.

NASA ve SpaceX’in Crew-6 görevinin bugün erken saatlerde 01:45 EST’de kalkması planlandı ve çalılıktan önce işler nominal olarak ilerlemişti. Mühendisler, roketin hem üst hem de alt aşamalarını yakıt ve oksitleyici ile başarılı bir şekilde yüklediler, fırlatma kontrol kulesi ve Dragon uzay gemisinin kelepçeleri başarıyla ayrıldı. Crew Dragon uzay gemisi, bugünden bir hafta önce motorları için itici gazla zaten doldurulmuştu, ancak kalkıştan yaklaşık beş dakika önce ekipler, bugünün çalılıklarından önce nadiren görülen bir sorunla karşılaştı.

NASA’nın Imaging X-ray Polarimetry Explorer (IXPE) uydusunu taşıyan SpaceX’in Falcon 9 roketi, Aralık 2021’de ekvator yörüngesine doğru ilerliyor. Resim: SpaceX/Twitter

Bugünün çalılıklarını daha da şaşırtıcı kılan şey, Falcon 9 güçlendiricisinin (yükseltici 1078), bugün ilk kez uçacak olan yepyeni bir roket olmasıdır. Dün fırlatma için izin vermeden önce NASA ve SpaceX, yakın zamanda bir grup Starlink uydusunu uçuran ve 12. kez başarıyla uçan farklı bir roketle ilgili başka bir problem üzerinde çalışmıştı. Ancak bu sorun, roketin dokuzuncu motorundaki bir “yanma olayı” ile ilgiliydi ve fırlatmaya hazırlık incelemesini tamamlamadan önce NASA ve SpaceX, statik ateşlemesinden sonra hızlandırıcı 1078’i kapsamlı bir şekilde incelemiş ve sorunun Starlink güçlendiricisindeki sorunun tekrarlanmadığı sonucuna varmıştı. yeni yükseltici üzerinde.

Bekletme kabaca 01:42’de gerçekleştiğinden, itici gazların araçtan başarılı bir şekilde boşaltılmasından önce saat sabahın üçe yakın olacak. Bunun nedeni, fırlatma iptal edilmeden önce roketin neredeyse tamamen yüklenmiş olmasıdır.

Artık astronotlar roketten inmeyi beklediklerine göre, bir sonraki fırlatma girişimi kabaca 24 saat sonra. Fırlatma çalılığı özellikle hayal kırıklığı yaratıyordu çünkü hava kalkış için %95 elverişliydi ve ekipler Uluslararası Uzay İstasyonu ile Dragon ile ilgisi olmayan yalnızca küçük bir kavşağı önceden tahmin etmişti.

Başlangıçta sorun Falcon 9’un kendisindeymiş gibi görünse de, NASA yayınındaki yorumcular daha sonra sorunun rokete itici gaz yüklemek için kullanılan yer ekipmanında olduğunu açıkladılar. Falcon 9’un şu ana kadar TEA-TEB ile ilgili herhangi bir sorunu olmaması ve SpaceX’in yakında bununla ilgili daha fazla ayrıntı paylaşması nedeniyle bu daha olasıdır.

SpaceX ayrıca, fırçalamadan kısa bir süre sonra attığı bir tweet’te bunun bir yer sistemi sorunu olduğunu doğruladı:

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

twitter

genel-17