Economic Times’ın bildirdiğine göre, Çinli Ant ve Japon SoftBank, Bharti Airtel’in kurucusuyla görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Hintli dijital ödeme şirketi Paytm’deki hisselerini açık pazarda elden çıkaracak gibi görünüyor.

Pazartesi günkü habere göre, konuya aşina kaynaklara dayandırılan habere göre, Ant ve Softbank’ı temsil eden hissedarlar ve yatırım bankaları daha önce Bharti Airtel’in kurucu başkanı Sunil Mittal’a Paytm’in sahibi olan One 97 Communications’daki hisselerini satma teklifiyle başvurdu.

Rapora göre Ant, yaklaşık yüzde 25 hisse ile firmadaki en büyük hissedar ve SoftBank yaklaşık yüzde 13 hisseye sahip.

Paytm, 2021’in sonundaki iç karartıcı kotasyondan bu yana kârlı hale gelme baskısı altında ve küresel destekçiler şirket hisselerini sattıkça hisseleri ilk halka arz fiyatlarının altına düştü.

Çinli Alibaba Group, bu ayın başlarında Paytm’deki kalan hissesini yaklaşık Rs’ye satarak Paytm’den ayrıldı. 1.378 crore. SoftBank ayrıca daha önce Paytm’in yüzde 4,5 hissesini yaklaşık 200 milyon $’a (kabaca 16.580 Rs) blok anlaşmalar yoluyla satmıştı.

Alibaba’nın çıkışı, Paytm’in kendi hedefinin dokuz ay ilerisinde borsaya kote bir şirket olarak ilk üç aylık faaliyet karını açıklamasından günler sonra geldi.

Alibaba.com Singapur E-Ticaret, Rs’den 21,4 milyon Paytm hissesi sattı. NSE borsa verileri, Perşembe günkü kapanışa göre yüzde 9 indirimle her biri 642,74’ten gösterdi. Morgan Stanley Asia (Singapur) Pte, Paytm’in 5.42 milyon hissesini Rs’den satın aldı. 640, veriler gösterdi.

ET raporu, Mittal ile görüşmelerde fazla ilerleme kaydedilmediğini ve Bharti’nin şu anda bu konuyla ilgili görüşmelerde bulunmadığını da ekledi.

SoftBank, Ant Group, Paytm ve Bharti Airtel, Reuters’in yorum talebine hemen yanıt vermedi.

© Thomson Reuters 2023


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi’nde Samsung, Xiaomi, Realme, OnePlus, Oppo ve diğer şirketlerden en son lansmanların ayrıntıları ve haberleri için MWC 2023 merkezimizi ziyaret edin.genel-8