Qualcomm Pazartesi günü, cihazlarına uydu tabanlı mesajlaşma özellikleri eklemek için bir grup Android akıllı telefon şirketiyle birlikte çalıştığını söyledi.

Cep telefonlarını kablosuz veri ağlarına bağlayan dünyanın en büyük yonga tedarikçisi olan San Diego, California merkezli şirket, cihazları geliştirmek için Honor, Lenovo’nun sahibi olduğu Motorola, Nothing, Oppo, Vivo ve Xiaomi ile çalıştığını söyledi. .

Uydu tabanlı iletişim, diğer telekomünikasyon ağlarının bulunmadığı uzak veya kırsal bölgelerde veri gönderip alabilir. Qualcomm, bu yılın başlarında çiplerine yetenekler eklediğini duyurdu.

Qualcomm’un Android cihaz üreticileriyle yaptığı çalışmanın, bu markalar ile en yeni iPhone serisinin en önemli özelliklerinden biri olarak geçen yıl acil durum uydu mesajları gönderme özelliğini ortaya çıkaran Apple arasındaki rekabeti artırması muhtemel. Bu yeni iPhone’lar Qualcomm’dan bir çip içeriyor, ancak Apple Reuters’e Apple’a özel donanım ve yazılım da içerdiklerini söyledi.

Qualcomm, Pazartesi günü isimlendirilen Android akıllı telefon markalarından yeni uydu mesajlaşma özelliklerinin ne zaman kullanıma sunulacağını söylemedi. Bu yılın başlarında Qualcomm, bazı Android telefonların bu yılın ikinci yarısında bu özelliklere sahip olacağını söyledi.

Geçen hafta, çip üreticisi MediaTek, Mobil Dünya Kongresi (MWC) 2023’teki gösterilerinin, Android akıllı telefonlarda uydu bağlantısını etkinleştirme konusundaki kendi yaklaşımını içereceğini duyurdu.

MediaTek ayrıca Bullit’in şirketin uydu bağlantı donanımına sahip ilk marka olacağını doğruladı. MediaTek bir basın açıklamasında Bullit’in bu teknolojiyi Motorola Defy 2 akıllı telefonun yanı sıra CAT S75 akıllı telefonunda piyasaya süreceğini belirtti.

© Thomson Reuters 2023


Geçen yıl Hindistan’da ters rüzgarlarla karşı karşıya kalan Xiaomi, 2023’te rekabeti üstlenmeye hazır. Şirketin geniş ürün portföyü ve ülkedeki Make in India taahhüdü için planları neler? Bunu ve daha fazlasını Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi’nde Samsung, Xiaomi, Realme, OnePlus, Oppo ve diğer şirketlerden en son lansmanların ayrıntıları ve haberleri için MWC 2023 merkezimizi ziyaret edin.

iPhone 15 Plus Render Sızıntısı Dinamik Ada, Daha İnce Çerçeveler, USB Type-C Bağlantı Noktası İpuçları

Günün öne çıkan videosu

Akıllı Telefonlar Oyun Geliştiricilerini Nasıl Güçlendiriyor?genel-8